Son Dakika Haberi; Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs açıklaması: Epidemi değil pandemi

Son Dakika Haberi; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün neden olduğu Covid-19 salgın hastalığı için 'epidemik' terimini yerine 'pandemik' terimini kullanmaya başladı. DSÖ yeni tip coronavirüsü (Covid-19) pandemi (salgın) olarak duyurdu. Pandemi bir anlamda 'küresel salgın' anlamına da geliyor.

 Son Dakika Haberi; Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs açıklaması: Epidemi değil pandemi
Son Dakika Haberi; Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs açıklaması: Epidemi değil pandemi
GİRİŞ 11.03.2020 19:40 GÜNCELLEME 11.03.2020 21:52
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) nedeniyle can kaybı 4 bin 200'yü aştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs için ilk defa pandemik ifadesini kullanmaya başladı.

Pandemik ile epidemik arasındaki fark nedir?

'Epidemik' tıp alanında bir bölgede, bir toplumda veya bir grup insanda bir hastalığın yaygınlaştığı görülmesi durumunda 'epidemik' bir salgın olarak ifade ediliyor.

'Pandemik' ise ülkenin tamamını veya dünyanın tamamını etkisi altına alan hastalıklar için kullanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde yaptığı basın toplantısında, Kovid-19'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) pandemi (salgın) olarak nitelendirilebileceğini belirterek, "Durumu bir pandemi olarak tanımlamak, DSÖ'nün bu koronavirüsün oluşturduğu tehditle ilgili değerlendirmesini değiştirmez." dedi.

DSÖ'nün virüse karşı mücadelesinin "pandemi" kararıyla değişmeyeceğini vurgulayan Ghebreyesus, ülkelerin alması gereken önlemlerin de değişmemesi gerektiğini vurguladı.

"DAHA ÖNCE BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ"

Ghebreyesus, "Dünya daha önce koronavirüsün tetiklediği bir pandemiye şahitlik etmedi. Ve daha önce, aynı zamanda kontrol altına alınabilecek bir pandemi de görmedik. DSÖ, ilk vakalardan haberdar olduğu olduğu andan itibaren virüse karşı tam mücadele içindeydi." diye konuştu.

Virüse ilişkin ülkelere DSÖ olarak her gün "acil ve agresif" mücadele etmeleri çağrısında bulunduklarını anımsatan Ghebreyesus, "Pazartesi de söylediğim gibi sadece Kovid-19 vaka sayılarına ve etkilenen ülke sayılarına bakmak hikayenin tümünü yansıtmıyor." ifadesini kullandı.

- "ÇİN VE GÜNEY KORE'DE SALGIN CİDDİ DÜŞÜŞE GEÇTİ"

Ghebreyesus, küresel olarak 114 ülkede 118 bin civarında Kovid-19 vakasının tespit edildiğini belirterek, bu vakaların yüzde 90'dan fazlasının Çin ve Güney Kore'de görüldüğünü, bununla beraber salgının bu iki ülkede ciddi şekilde düşüşe geçtiğini söyledi.

Dünyada 81 ülkeden Kovid-19 vakası bildirimi olmadığını dile getiren Ghebreyesus, 57 ülkede ise 10 veya altında vaka bulunduğunu, 4 bin 291 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirtti.

DSÖ, Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili 30 Ocak'ta da "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan edildiğini duyurmuştu.

Örgüt, en son  2009'da ortaya çıkan H1N1 virüsü için "pandemi" ilan etmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok eskiden Veba Avrupada varmış çok insanlar ölmüş boşuna demiyorlar eden bulur belasını ne ekersen onu biçersin derler kötülügün döner dolaşır seni bulur
  Cevapla
 • halil 1 yıl önce Şikayet Et
  çine büyük bir ceza kesilmeli
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp liler atm lere saldırıp tüm paralarını çekip marketlerdeki tüm konserve ve makarnaları almışlar. 15 temmuz manzarası.
  Cevapla
 • Muhammet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka kardeşim. Bende aldım.
  Cevapla
 • alican martı 1 yıl önce Şikayet Et
  pandemi pandemi pandemi pandemi
  Cevapla
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Soru 1 bu vuhan kentinden başka yabani hayvan yiyen sehir yokmuydu çinde. Soru 2 .Abd başkanı kendi söylüyor son 1 yıl icinde Abd de 37bin kisiyi grip nezle vb soguk algınlığı teshisi konmus vatandaşları ölüyor ama kimse de böyle panik yok. Soru 3 bu virus dogal virüs ise neden hala t am olarak DNA çözülemedi.yoksa yapay mı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeler! Ceza ödemeden sözleşme feshedilebilecek
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum