Suudi Arabistan'da korku rejiminden kaçış

Suudi Arabistanlı eski istihbaratçı, krallıkla yönetilen ülkeyi bir korku rejimine dönüştüren Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın tehdidinden Kanada’ya kaçtı. Middle East Eye internet sitesinin haberine göre, Kanada’ya kaçan istihbarat yetkilisi Saad el-Cabri, tehdit mesajları almaya devam ediyor ve Suudi Arabistan’a zorla geri götürüleceği endişesi taşıyor.

Suudi Arabistan'da korku rejiminden kaçış
Suudi Arabistan'da korku rejiminden kaçış
GİRİŞ 13.03.2020 07:38 GÜNCELLEME 13.03.2020 07:38
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2017’den günümüze ülke içinde kendisine “muhalif” isimlere yönelik uyguladığı baskı ve tutuklama politikası ülkeyi adeta bir “korku rejimine” dönüştürdü. Ülkede Biat Konseyi üyesi prenslere yönelik son tutuklama dalgası devam ederken, Suudi Arabistanlı eski bir üst düzey istihbarat yetkilisinin, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın baskısı karşısında ülkesinden kaçarak Kanada’ya yerleştiği ortaya çıktı. İngiltere merkezli Middle East Eye (MEE) internet sitesinin haberine göre, Suudi istihbaratçı Saad el-Cabri, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın kendisine yönelik hamle yapması endişesiyle ülkesinden kaçarak Kanada’ya yerleşti. Cabri, Suudi Arabistan’da geçen hafta tutuklanan eski Veliaht Prens ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif’in bir dönem danışmanlığını yaptı.

CIA BAŞKANIYLA GÖRÜŞMESİ HEDEF YAPTI

Washington Post’tan David Ignatius’un Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü zamanlarda yazdığı bir makaleye göre, üst düzey Suudi istihbarat yetkilisi Cabri, 2015’te dönemin CIA Direktörü John Brennan ile Washington’da Muhammed bin Selman’ın bilgisi dışında bir görüşme gerçekleştirdi. Ancak Cabri bu görüşmenin ardından ülkesine döndüğünde kraliyet emriyle görevden alındı.Muhammed bin Nayif’in 2017’de şüpheli biçimde veliaht prenslikten alınarak yerine Kral Selman’ın son dönemde hızla yükselen oğlu Muhammed bin Selman’ın bu göreve getirilmesinden kısa süre önce Cabri’nin Suudi Arabistan’dan ayrıldığı belirtildi.

TEHDİT MESAJLARI ALIYOR

Haberde bilgilerine başvurulan kaynaklar, Cabri’nin Suudi Arabistan’dan ayrılmasının arkasında, “henüz yakın zamanda tutuklanan Bin Nayif’e sadakati, İçişleri Bakanlığı içindeki işleyişe hakimiyeti ve sahip olduğu büyük kişisel servetiyle hedef haline gelebileceği tehlikesinin” bulunduğu değerlendirmesini yaptı. Başka bir kaynak, eski Suudi istihbaratçı Cabri’nin, Kanada’da bile Muhammed bin Selman’dan tehdit mesajları aldığını ve Suudi Arabistan’a zorla geri götürüleceği endişesi taşıdığını aktardı.

Cabri’nin yolculuğu

Cabri’nin Suudi Arabistan’dan ayrıldıktan sonra önce Almanya’ya gittiği, daha sonra ABD’ye geçerek burada kaldığı belirtildi. Bin Nayif’in istihbarat alanındaki danışmanı olarak Amerikan istihbaratıyla yakın ilişkiler geliştirmesine rağmen Cabri’nin, “Donald Trump yönetimindeki ABD topraklarında kendini güvende hissetmediği”, bu nedenle Kasım 2017’de ailesiyle Kanada’ya yerleştiği aktarıldı. Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda organize bir suikasta kurban gitmesinin ardından Amerikan güvenlik birimlerinin Suudi Arabistanlı muhalif diğer isimlere operasyonları engellediğine ilişkin haberler hatırlatıldı.

Yenişafak

ETİKETLER
prens selman
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Ben Trump 3 ay önce Şikayet Et
  Bir insanın kalbi nasılsa, istikametide ona göredir. Fıtratı, eğitimi, terbiyesi ve kalp onu ait olduğu ülkeye postalamış. Türkiye'ye gelmesi tabii olarak imkansız. :))
  Cevapla
 • evladifatihan 3 ay önce Şikayet Et
  kurdugunuzbatil ve cani duzen sizin hepinizi teker teker yakacak selmani dahi
  Cevapla
 • kahin 3 ay önce Şikayet Et
  2020-2021 de iç savaşın en çok yaşanacağı ülke suudi arabistan
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 3 ay önce Şikayet Et
  Canada seni kendi cikarlari icin guzel pazarlar diye dusunuyorum. Turkiyemiz seni koruma altina alirdi. Kacis tercihin son derece yalnis.
  Cevapla
 • Turuncu 3 ay önce Şikayet Et
  o ülkede kanlı bir diktatör üretip meşru müdahaleye zemin hazırlıyorlar Mekke ve Medine'ye gavur çizmeleri ile ve silahlarla girecekler 3-5 yıl bekleyin görün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de bir ilk olacak! Yüzde 71'i tamamlandı
Halk TV'de HDP'li Hüda Kaya'dan Ayasofya ile ilgili skandal çıkış!