ABD'nin yetersiz tıbbi malzemeleri krize neden oluyor: Maskesiz çalışın talimatı

Koronavirüs'e hazırlıksız yakalanan ABD'de işler istendiği gibi gitmiyor. Hasta sayıları her geçen gün katlanırken, ölü sayılarındaki yükseliş de hastalığın yeni merkezi olacak kadar hızlı büyüyor. Bu durumun başında süper güç ABD'nin tıbbi malzeme stoğundaki yetersizlik önemli bir etken. Doktorlara giden bir emirde maskesiz çalışılması talimat bile var...

GİRİŞ 03.04.2020 15:20 GÜNCELLEME 03.04.2020 16:33
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Koronavirüs sırasıyla Çin, İtalya, İspanya ve ABD'yi büyük ölçüde vurdu. Ölü sayıları ile pozitif vakalardaki kuvvetli yükselme eğilimi, özellikle ABD'yi bu hastalığın yeni merkezi olma haline götürüyor.

 

Diğer devletlerin yanı sıra ABD'nin bu listedeki durumu dikkat çekici. Zira dünyanın süper gücü ABD, arlarında maskelerin de bulunduğu tıbbi malzeme yetersizlikleri ile boğuşuyor.

 

HASTANELERİN MALZEME EKSİĞİ

ABD'de hastalığın görülmeye başlamasından sonra gündeme gelen tıbbi malzeme stoğunun yetersizliği oldukça ses getirdi. Bu durumun geldiği vahim tablo ise geçtiğimiz günlerde yaşandı. ABD'de hastanelerde sağlık çalışanlarının dahi kullanımına yetecek sayıda tıbbi maskenin bulunmadığı ortaya çıktı.

Medikal maskelerin eksik olmasının yanı sıra, hastane protokolleri, çalışanlara kendi maskelerini takmalarına da izin vermiyor.

DOKTORLARA MASKESİZ ÇALIŞMA EMRİ

ABD'nin Idaho eyaletinde yaşanan bu olayda, Saint Alphonsus rehabilitasyon merkezinde çalışan bir kişiniye, hastane yönetiminin N95 filtreli maske takmasına izin vermediği ortaya çıktı.

Neilly Buckalew isimli doktor, kendi maskesiyle hastaneye geldiğinde hastane yönetimi doktora dışardan maske getirmenin kendi protokollerine uymadığını, ellerinde de yeterli miktarda maske bulunmadığı için maskesiz çalışmasız gerektiği talimatını verdi.

"BAŞKALARI DA İSTER"

Buckalew hem kendi hem de hastaların sağlığı açısından maske takmasının zorunlu olduğunu hastane yönetimine ifade etti ancak yetkililerin açıklaması ABD'nin geldiği durumu gözler önüne serdi.

Ellerinde sınırlı sayıda maske bulunduğunu, kendisine maske verilmesi durumunda başkalarının da isteyeceğini, bu sebeple maskesiz çalışmasının daha doğru olacağını ifade eden hastane yönetimi Bucklaew'in talebini reddetti.

ŞİKAYET EDİLDİ

Olayın ardından Doktor Buckalew, İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi'ne resmi bir şikayette bulunduğunu söyledi. ABD basını ile sosyal medyada gündeme oturan bu olay ABD'de gelinen noktayı gözler önüne serdi.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
salgın koronvarüs
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • yalnız 3 ay önce Şikayet Et
  beter olsun inşallah
  Cevapla
 • ŞaH MaT 3 ay önce Şikayet Et
  Oh oh oh
  Cevapla
 • R.G 3 ay önce Şikayet Et
  DAHA beter olun ABD LILER müslümanların ahı yerde kalmaz o kadar müslüman kanını döktünüz
  Cevapla
 • yalnız 3 ay önce Şikayet Et
  amin inşallah
  Cevapla
 • Hamdi 3 ay önce Şikayet Et
  Eyvah eyvah
  Cevapla
 • Ne oldi şimdi? 3 ay önce Şikayet Et
  Amerikanın gerçek gücü . Dolar bas .Dünyaya sat. Silah yap. Mazlumları katlet.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'da inanılmaz gelişme! Resmen açıklandı: İleri teknoloji savaş uçaklarıyla vuruldu
Korkutan açıklama: Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar artacak