Reuters dünyaya duyurdu: Koronavirüsü Çin'e Harvard profesörü mü sattı?

Dünya, Harvard profesörü Dr. Charles Lieber'i konuşuyor. Özellikle sosyal medyada binlerce hesabın ortaya attığı iddiaya göre, Profesör Lieber ABD'de üretilen koronavirüsü Çin'e sattı. Dr. Charles Lieber'in, 'KOVİD-19 salgınının kökeni ile ilişkili olan bir Çin laboratuvarından para almak' suçlamasıyla gözaltına alındığı ileri sürülüyor. Ancak ABD Adalet Bakanlığı suçlamaları yalanladı. Peki olayın gerçek yüzü ne?

Reuters dünyaya duyurdu: Koronavirüsü Çin'e Harvard profesörü mü sattı?
Reuters dünyaya duyurdu: Koronavirüsü Çin'e Harvard profesörü mü sattı?
GİRİŞ 08.04.2020 02:47 GÜNCELLEME 08.04.2020 03:17
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Dev ülkelerin, ekonomilerin, sosyal hayatın ve insanların savaş halinde olduğu koronavirüs salgınıyla ilgili dünya günlerdir Harvard profesörü Dr. Charles Lieber'in virüsü ABD'de üretip Çin'e sattığını ve ABD'nin ulusal güvenlik sırlarını da Çin ile paylaştığını konuşuyor. 

Özellikle sosyal medyada yer alan iddialara göre, Lieber, virüsü ABD'de üretip Çin'de Wuhan Teknik Üniversitesi'ne gönderdiği ve buradan yüklü miktarda para aldığı konuşuluyor.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞINDAN 15 MİLYON DOLAR PARA ALDI

 

 

Harvard Üniversitesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümü Başkanı olan 60 yaşındaki Dr. Charles Lieber, Çin'li kuruluşlardan yüz binlerce dolar karşılığında iş yaptığı öğrenilirken 'yalan ifadeleri' sonrası gözaltına alındı.

Mahkeme belgelerine göre, Lieber'in Harvard'daki araştırma grubu, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Savunma Bakanlığı'ndan yapacakları araştırmalar için 15 milyon dolardan fazla fon almıştı.

Şikayete göre, Lieber'in Çin'deki Wuhan Teknoloji Üniversitesi'ne (WUT) olan bağlılığından ve üst düzey bilim adamlarını ülkeye çekmek için Çin'li yetkililerle yaptığı bir sözleşme hakkında yalan söylediğini iddia ediyor.

Şikayete göre, Çin üniversitesi tarafından ayda 50.000 dolar ödendiğini ve WUT'ta bir nanobilim araştırma laboratuvarı kurması için 1,5 milyon dolar karşılığında anlaştı.

REUTERS DUYURDU: ADALET BAKANLIĞI SUÇLAMALARI YALANLADI

Yalan ifade vermek sebebiyle suçlu bulunan Lieber halkında espiyonaj ve ticari sırları satma suçlamaları da yöneltilmesi ise farklı iddiaları da beraberinde getirdi. Harvard'da Kimya ve biyoloji kürsüsünün başındaki Lieber'in Wuhan'daki laboratuvara önemli çalışmalarını transfer ettiği ve yeni tip koronavirüsü Çin'e sattığı iddia edildi.

Reuters'in verdiği rakamlara göre Twitter, Facebook başta olmak üzere bir çok sosyal medya platformunda Lieber'in Kovid-19'u Çin'e sattığı için tutuklandığı bilgisi farklı dünya dillerinde yüz binlerce kez paylaşıldı. Reuters yaptığı 'teyit' paylaşımda bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve Lieber'in koronavirüsle ilgisi olmadığını açıkladı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 65
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  suçlamaları yalanlıyacaklar tabi,yaptıkmı diyecekler,istatiklere göre 100 suçludan ancak yüzde 5 kadarı suçunu itiraf ediyor deniyor.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Küreselci kötüler ABD yi ortadoğuya saldırttı buraları mahvettiler sonra ister üretilmiş ister üremiş olsun virüsü vuhanda sonlandırıp dünyaya yaydılar bir sonraki düşünceleri çin yönetimini dünyanın başına bela etmek olabilir. Tek bağımsız hareket etmeye çalışan devletimize ve milletimize bundan sonra çok işler/görevler düşüyor, dünyanın huzuru için diğer ulus devletlerinde uyandırılarak küreselci kötülerin oyunlarının bozulması lazım. Küreselci kötülerin tüm bu oyunları analitik bir düşünceyle analiz edilip kavranılıp azimle mücadele edilerek Allahın izniyle bozulmalıdır/bozulur İnşaallah. DSÖ de yeniden yapılandırılmalı, DSÖ dekilerin bu olaydan sora istifa etmesi gerekirdi.
  Cevapla
 • A.A.A 1 ay önce Şikayet Et
  Organizeyi Yahudi yapmıştır, Amerikalı buluşunu yapmıştır, Çinlide uygulamıştır... bu Korona tek bir Ülkenin işi değil.
  Cevapla
 • Kılıçarslan 1 ay önce Şikayet Et
  bu olay ile ilgili durumu araştırıp anlatan bir youtube adresinin linkini ekliyorum. merak eden seyredebilir. https://www.youtube.com/watch?v=R9vpMb7AGfY https://www.youtube.com/watch?v=Pj8f0kOl2T8
  Cevapla
 • Çiçek 1 ay önce Şikayet Et
  Bu bilinçli şekilde laboratuvar da yapılmış bence zaten delilleri var 1 yıl önce filmi yapılmış ondan önce Almanya ya bununla ilgili 1 rapor hazırlamış yani bu biliniyormuş 1 ri leri tarafından sonra ellerinde patlamış bu virüs şimdi neredeyse Tüm dünya da herkezi öldürüyor sebep olanlar bunun cezasını çekmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları
Rusya gündeme oturan iddiaları reddetti, Libya'da desteğini açıkladı!