ABD’den Türkiye’ye malzeme takası teklifi

Vatandaşına maske yetiştiremeyen ABD, Türkiye’den istediği 81 tıbbi ürünü, takas yöntemiyle almayı teklif etti.

GİRİŞ 09.04.2020 08:51 GÜNCELLEME 09.04.2020 09:13
Bu Habere 210 Yorum Yapılmış

Salgınla mücadele kapsamında, mümkün olması hâlinde Türkiye’de kapasite fazlası bulunabilecek bazı malzemelerin ABD tarafından satın alınabileceği belirtildi. Ayrıca, ABD’de fazla miktarda bulunan diğer sağlık malzemelerinin de takas yöntemiyle Türkiye’ye verilebileceği vurgulandı. Yaşanan bu gelişmenin ardından, medikal sektöründen firmaların iletişim bilgileri STK’lar tarafından Ticaret Bakanlığına gönderilmek üzere toplanmaya başladı. 

Türkiye’den talep edilen 81 ürün arasında; N95 maske, yatak, eldiven, gözlük, ventilatör, mobil röntgen sistemi, antibiyotik, morfin, antiviral aşılar, alkol bazlı el ovma dezenfektanı, cerrahi sabun, klorid, ceset torbası, dezenfektan, ev izolasyonu için kitler, medikal tüpler, ölçülü solunum cihazı, tıbbi gaz, burun kanülü, laringoskop seti, galoş, tıbbi önlük ve örtü, cerrahi maske, anestezi makinesi, numune taşıma çantaları ve taşınabilir nabız ölçme makinesi bulunuyor.

TÜRKİYE'DEN 32 ÜLKEYE YARDIM ELİ

Öte yandan, Türkiye koronavirüs salgını boyunca kendi içinde yeni çözümler üretirken birçok ülkeye de yardım sağladı. Avrupa’dan 32, Afrika’dan 27, Asya’dan 25 ve Amerika’dan 9 olmak üzere toplam 93 ülke Türkiye’den iş birliği, yardım ve istisnai izin talebinde bulundu. Bu ülkelerin 32’sinin taleplerine karşılık verildi. Özellikle salgının ciddi boyutlara ulaştığı ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye tıbbi maske, ekipman ve dezenfektan teslimatı gerçekleştirildi.  

Türkiye

 

 

ETİKETLER
TEklif koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 210
 • Yalanbunlar 1 ay önce Şikayet Et
  Covid eşittir dijitaj dünya herkes evde herkes internetle geçmiş olsun operosyonu çektiler dünyaya ...
  Cevapla
 • ibrahim.k 1 ay önce Şikayet Et
  senato onay vermişmi biride bunu sorsun. bunu hükümetin sorması doğru olmaz ama muhalefet partileri bunun için var tabi yerli ve milli muhalefet partileri olmalı.
  Cevapla
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  iyi de pkk verdiklerini geri toplasin hem dusmanlik yapacak hem yardim diyecek tabii su an hastalik oldugu icin insanlik ilk sirada gelir de dusmana yardim etmem de yine olan orda fakire olacak sokak da øluyor butun kaynalari pkk ve fetøye aktarmak yerine ulkesine yatirim yapsa idi
  Cevapla
 • ankaralı ali 1 ay önce Şikayet Et
  bize o patrot füzesi nin teknolojisini versinler hemen olur ....demek insani mi bilmem ticaret bu ama belki olabilir .............
  Cevapla
 • MUSTAFA 1 ay önce Şikayet Et
  suriyedeki petrol sahalarını asıl hak sahibi olan türkiyeye bıraksınlar. pyd köpeğini alıp çekilsinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan gece yarısı 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü için son dakika açıklaması!
Son dakika haberi: 27 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı