Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “Çernobil faciasından aldığımız dersi hatırlıyoruz”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki ormanlık alanda çıkan ve kontrol altına alınan yangına ilişkin, “Çernobil faciasından aldığımız dersi hatırlıyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “Çernobil faciasından aldığımız dersi hatırlıyoruz”
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “Çernobil faciasından aldığımız dersi hatırlıyoruz”
GİRİŞ 15.04.2020 12:40 GÜNCELLEME 15.04.2020 12:40

Zelenskiy yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde çıkan orman yangını ve korona virüsüyle yapılan mücadeleye değindi. Çernobil’deki yangına ilişkin Zelenskiy, “Acil durumlar servisinden her gün bilgi alıyoruz. Aldığımız son bilgilere göre yangın söndürülmüştür ve Ukrayna polisi buna sebep olan kişileri gözaltına almıştır. Suçlular en ağır şekilde bunun sorumluluğunu taşıyacaklardır. Paniğe gerek yok. Radyasyon seviyesi normal düzeyde. Çernobil’de 26 Nisan 1986 tarihinde aldığımız dersleri hatırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

20 NİSAN TARİHLERİNDE PİK BEKLİYORUZ

Koronavirüsle verilen mücadeleye de değinen Zelenskiy, “Rahatlayıp gevşemek için henüz çok erken. İtalya ve İspanya epideminin pik seviyelerinden geçiyorlar ya da geçtiler. Ancak Ukrayna’da bu kritik seviye henüz önümüzde. 20 Nisan tarihlerinde pik seviyesini bekliyoruz. O yüzden yaklaşan Paskalya Bayramı’nda herkesin evinde olması gerekecek. Önümüzdeki günlerde 3 uçak dolusu tıbbi yardım gelecek. Önümüzdeki hafta ise 8 uçak daha bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın beklediği yardım uçaklarından birisinin Türkiye’den gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Sibiga, Türkiye'nin Ukrayna'ya tıbbi malzeme yardım yapacağını duyurmuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
çernobil
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
G.Saray taraftarından F.Bahçe itirafı
Yeni yasama yılı başladı! TBMM'de dikkat çeken anlar...