İngiltere'nin son çaresi Türkiye: Malzemeler gelmezse tedaviyi bırakın

İngiltere'de yetkililer, ülkedeki sağlık çalışanları için Türkiye'den gelmesi beklenen 84 tonluk koruyucu malzeme sevkiyatının bugün yola çıkabileceğini açıkladı. Türkiye'den gelecek teslimata odaklanan İngiltere'de, Sağlık Bakanlığı yeni bir talimat yayınlayarak, doktorlar ve sağlık çalışanlarına kendilerini tehlikeye düşürecek hayati risk oluşması durumunda tedaviyi bırakabilecekleri söylendi.

İngiltere'nin son çaresi Türkiye: Malzemeler gelmezse tedaviyi bırakın
İngiltere'nin son çaresi Türkiye: Malzemeler gelmezse tedaviyi bırakın
GİRİŞ 20.04.2020 13:06 GÜNCELLEME 20.04.2020 13:24
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

BBC'ye konuşan İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden, Türkiye'den gelecek sevkiyatın dün teslim edileceğine dair hükümet açıklaması yanlış çıktıktan sonra, bu konuda kesin konuşmak istemediğini ama malzemeyi taşıyan uçağın bugün öğleden sonra yola çıkmasını beklediklerini söyledi. Dowden, "Yeni vaatlerde bulunmak istemiyorum ama gelen bilgilerden uçağın bu öğleden sonra kalkacağını ve malzemenin geleceğini anlıyorum" dedi.

 

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin malzeme temininden sorumlu bölümün başkanı Chris Hopson, koruyucu malzemenin bugün geleceği konusunda hükümetten gelen açıklamalardan sonra, pek umutlu olmadığını söyledi. BBC'ye konuşan Hopson, "Bir saat öncesine kadar malzemenin bugün geleceğine dair görece düşük bir beklenti vardı. Bugün gelecekse muhtemelen çok geç gelecek. Bu bize tek tek sevkiyatlara odaklanma konusunda daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor" diye konuştu.

İNGİLTERE'DE SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TALİMAT: KENDİNİZİ HAYATİ TEHLİKEYE DÜŞÜRECEK RİSK OLUŞURSA TEDAVİYİ BIRAKIN 

İngiltere'de koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarının koruyucu malzeme stokları neredeyse tamamen tükendi. Ülkede hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 80'i geçince Sağlık Bakanlığı yeni talimatlar geçti. Talimatlara göre doktorlar ve sağlık çalışanlarına kendilerini tehlikeye düşürecek hayati risk oluşması durumunda tedaviyi bırakabilecekleri duyuruldu. İngiliz Daily Mail gazetesi ise Türkiye'den gelen tıbbi malzemelerin de neredeyse tükendiğini belirterek 87 tonluk ikinci paketin henüz ulaşmadığını ve buna çok ihtiyaçları olduğunu duyurdu. Eğitim Bakanı Gavin Williamson, Türkiye'den gelecek olan malzemeler sayesinde sağlık çalışanlarına 400 bin koruyucu kıyafet dağıtabileceklerini söylerken Türkiye'den yeni siparişler vermeleri gerektiğini de belirtti. Daily Mail gazetesi şimdiden bazı hastanelerin koruyucu malzeme stoklarının tamamen tükendiğini belirtirken Ulusal Sağlık Servisi Başkanı Niall Dickson'ın sözlerine de yer verdi. Malzeme kalmaması durumunda doktorlar ve sağlık çalışanlarının göz göre göre ölüme gitmek yerine tedaviyi durdurmak talimatı aldığını söyledi. Gazete Türkiye'den gelecek olan tıbbi malzemenin yüzlerce insanın hayatını kurtaracağını belirtti.

KAYNAK: HABER7, BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 79
 • doctorwho 1 yıl önce Şikayet Et
  Yarın bir gün iyileşirler de yine Türkiye yi karalamaya ve altını oymaya başlar bu alçak millet.Yollamayın kurtulalım şunlardan...
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce kendimiz. Sonra ihracat. Bu satışlar parasaldan daha değerli ayrıca. Karşılığın da başka anlaşmalar yapılabilir. Yunan adalarının verilmesi pkkya karşı ortak operasyon gibi. Suriye ve ırakın kuzeyinin toprağının alınması gibi. Onları bize bağlayacak anlaşmalar imzalanırsa, daha güçlü çıkarız. Para gelir geçer. Güç kazanmak önemli. Somut adımı olsun ve sonuçu acilen görelim
  Cevapla
 • english hasta 1 yıl önce Şikayet Et
  evet BBC ve Economist karalamak için birşeyler söyleyecekler mi acaba, bekliyoruz.
  Cevapla
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Nush ile uslanmayanı etmeli tekdîr Tekdîr ile uslanmayanın hakkı kötektir.
  Cevapla
 • ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Necip MüslümanTürk milleti, tarih boyunca kendisine düşman olmuş nice devletlerin mazlum halklarının yanında olmuştur. Bu insanlığın, müslümanlığın ahlaki değeridir. Düşene el uzatmak bizim şiarımızdır. Devletimiz milletiyle bütün olarak bu zor günlerde sadece kendi vatandaşları için değil dünya devletlerinin imdat isteyen çığlıklarınada nefes olmaktadır.
  Cevapla
 • ali veli 1 yıl önce Şikayet Et
  önce anlaşma adım atılması sonra maske . bu fırsat ele geçmez bidaha
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarih vermişti! Biden'la görüşmesi sonrası 'savaş' açıklaması
Kurtulmuş: O sözler Kılıçdaroğlu'na söylenseydi, söyleyenin ağzının payını verirdik