ABD ile anlaştılar! Novartis, Türkiye'nin uyguladığı koronavirüs tedavisini yeni keşfetti

Dünya Türkiye'nin uyguladığı koronavirüs tedavisini yeni yeni keşfetmeye başladı. İsviçreli ilaç devi Novartis, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına karşı sıtma ilacı hidroksiklorokininin denenmesi için ABD Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile anlaştıklarını duyurdu. Novartis bu anlaşma ile 440 kişi üzerinde denemeler yapacak.

ABD ile anlaştılar! Novartis, Türkiye'nin uyguladığı koronavirüs tedavisini yeni keşfetti
ABD ile anlaştılar! Novartis, Türkiye'nin uyguladığı koronavirüs tedavisini yeni keşfetti
GİRİŞ 20.04.2020 16:04 GÜNCELLEME 22.04.2020 08:58
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Dünya yeni tip koronavirüs ile mücadele ederken, Kovid-19'a karşı aşı ve ilaç çalışmaları da devam ediyor.

 

İsviçreli ilaç devi Novartis, ABD Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre şirket; ABD'de 440 kişi üzerinde Kovid-19 hastalığına karşı sıtma ilacı hidroksiklorokini deneyecek.

Novartis'in Global İlaç Geliştirme Başkanı John Tsai, plasebo kontrollü "çift kör" (double-blind) yöntemiyle yapılacak deneme için, "Hidroksiklorokinin Covid-19 olan hastalar için faydalı olup olmayacağı konusundaki bilimsel soruyu cevaplamanın öneminin farkındayız" dedi.

 

"TÜRKİYE TEDAVİDE FARKLI BİR YAKLAŞIMA SAHİP"

Türkiye ise bu ilacı hastalığın ilk evresinde kullanma kararı alarak büyük bir adım atmıştı. Bu şekilde hastaların yoğun bakıma oradan da entübe olmalarının önüne büyük ölçüde geçilmiş olundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, benimsenen bu tedavinin tüm dünyaya anlatılması için yayınlar yapacaklarını duyurmuştu. Bakan Koca, tedavi yönteminin ilk olarak Türkiye'de kullanıldığını belirterek şöyle konuşmuştu: "Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda Hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir'ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok."

İNGİLTERE PLAZMA TEDAVİSİNE YENİ GEÇTİ

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), Kovid-19 tedavisinde hastalığı geçirip iyileşmiş kişilerden alınan kanın tedavide faydalı olup olmadığını ulusal çapta denemeye hazırlandığını duyurdu. Türkiye bu konuda da erken adım atarak tedavi yöntemini kullanmaya başlamıştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 47
 • Engin 3 yıl önce Şikayet Et
  Yiğidi öldür hakkını yeme teslim et. Cumhurbaşkanı sağlıkta ülkemize geldi geleli 1000 lwl atlattı. Bu süreçte tebrikleri hak ediyor. İyiye iyi yanlışa yanlış demesini bilmeyen erdem yoksunu insanlara itibar etmeyiniz
  Cevapla
 • Harun 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim en buyuk sanssizligimiz chp gibi bir muhalefetimiz olmasi tek bir olumlu isleri yok tek bir onerileri yok aslinda fikirleride yokya neyse turk milletinin sinavida bunlarmis
  Cevapla
 • Yyalan düya 3 yıl önce Şikayet Et
  Önce ben buldum kornaviruse karşı korava (kuş burnu marmelat)
  Cevapla
 • Amasyalı Mesut öz 3 yıl önce Şikayet Et
  Daha etkilisini buldum yavşan otu yabani sumak çörek otu çayı
  Cevapla
 • Umut 3 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Safranli 3 yıl önce Şikayet Et
  Birlik olalım kardeşlerim bu sürecte ayrılık olmaz ALLAH devlete millete zeval vermesin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tasteatlas'a göre dünyanın en iyi yemekleri! Türkiye'den de bir şehir var...
Bayraktar AKINCI C ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi