MİT kurtardı, Müslüman olup 'Ayşe' adını aldı! İtalyan kadına medyadan büyük ayıp

Türk istihbaratının Afrika'da kurtardığı İtalyan vatandaşı Silvia Constanza Romano, İslamiyet'i seçerek "Ayşe" adını aldığını açıkladı. La Stampa gazetesi Romano'nun İslamiyet'i seçmesini manşetten "Ben din değiştirdim, artık benim adım Ayşe" diye verirken, sağ görüşe yakın gazetelerin ise Romano'nun İslamiyet'i seçmesi dolayısıyla saldırgan ifadeler kullandı.

GİRİŞ 11.05.2020 15:56 GÜNCELLEME 12.05.2020 13:05
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Sosyal yardım kuruluşu "Africa Milele"nin gönüllüsü olarak gittiği Kenya'da 20 Kasım 2018'de kaçırılan ve 18 aylık esaretin ardından önceki gün Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) sayesinde özgürlüğüne kavuşan Silvia Romano, ülkesinde tartışılmaya devam ediyor. 

 

TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN REHİN ALINMIŞTI

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, çocuk psikoloji dalında yüksek eğitimini tamamladıktan sonra Kenya'daki çocuklara yardıma giden Romano, Chakama'da bir kişinin kendisini terör örgütü Eş Şebab'a ihbar etmesi üzerine bu örgüt tarafından rehin alındı.

 

İSLAMİYET'İ SEÇTİ

Roma'ya gelişi sonrasında savcılığa ifade veren Romano, esaretin ilk döneminde çok ağladığını, tefekküre daldığını ve İslamiyet'i seçmesinin yavaş yavaş olgunlaştığını aktardı.

HZ. MUHAMMED'İN EŞİNİN ADI OLAN "AYŞE"NİN ADINI ALDI

İfadesinde herhangi bir zorlamaya maruz kalmadığını vurgulayan Romano, İslamiyet'i seçmesinin ardından Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe'nin ismini aldığını açıkladı.

İTALYAN GAZETELERİNDEN İSLAMİYETİ SEÇEN KADINA BÜYÜK AYIP

La Stampa gazetesinin "Ben din değiştirdim, artık benim adım Ayşe" manşetiyle duyurduğu haberde, sosyal medyada Romano için fidye ödendiği haberlerini hükümetin kabul etmediği belirtildi.

Gazetede çıkan bir başka yazıda da Romano'nun İslam'ı seçmesinin Stokholm Sendromu'ndan kaynaklanmadığı, oradaki yalnızlığı boyunca kendi içine dönmesinden kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

Corriere della Sera gazetesi de Romano'nun İslam'ı seçmesini iç sayfalarda, "İslam'a geçti. Özgür bir seçim" başlığıyla haberleştirdi.

Sağ görüşe yakın gazetelerin ise Silvia Romano'nun İslamiyet'i seçmesi dolayısıyla saldırgan ifadeler kullanması dikkati çekti. Libero gazetesi, "İslamiyi kurtardık" kurtardık manşetini atarken, Il Giornale ise "İtalya'ya tokat. İslami ve mutlu. Nankör Silvia" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 61
 • batsın ab . abd 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah kalan ömrünü zatına layık kul olarak yaşatsın inşaallah bu kardeşimize
  Cevapla
 • Anonim 4 yıl önce Şikayet Et
  Tipi Trabzon veya Rize li gibi. Gelsin buraya da insanlık görsün italyan itleri.
  Cevapla
 • Serdengeçti 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu batılıların gerçek yüzü.Her şeye özgürlük,İSLÂM'A karşı yasak.İşte batının insan haklarına bakışı.
  Cevapla
 • İstanbullu 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah istikametten ayırmasın. İslam düşmanlarının üflemesi ile Allahın nurunu sönmez.
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah buyuk ...musluman olarak gecinip acik olan allahin ayetlerini kabul etmiyenler bakip utansin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bölgede yürek sızlatan son dakika gelişmesi! Filistin hükümeti duyurdu: Kabus geri döndü
Vatandaşı tehlikeden koruyan kanuna aykırı hareket ediyorlar! "Halka doğrultulmuş silah!"