MİT'in kurtardığı Romano'ya Meclis kürsüsünden ağır hakaret

MİT tarafından kurtarılan İtalyan kadına ağır bir hakaret geldi. İtalya'da aşırı sağcı Lig Partisi Milletvekili Alessandro Pagano, Afrika'da kurtarılan ve İslamiyet'i seçen İtalyan vatandaşı Silvia Romano için "yeni terörist" ifadelerini kullandı.

MİT'in kurtardığı Romano'ya Meclis kürsüsünden ağır hakaret
MİT'in kurtardığı Romano'ya Meclis kürsüsünden ağır hakaret
GİRİŞ 13.05.2020 17:07 GÜNCELLEME 13.05.2020 17:13
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisindeki oturum sırasında konuşan Pagano'nun, Romano’nun kurtarılmasından bahsederken, "Yeni terörist (Neo terörist) geldiğinde gördük ki" ifadeleriyle başladığı cümlesi tepki çekti.

 

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mara Carafagna, Pagano’nun, Silvia Romano’yu kasteden sözlerinin uygunsuz olduğunu belirterek milletvekilini kınadı.

İktidardaki sol tandanslı partilerden Demokratik Parti (PD) Milletvekili Emanuele Fiano da Pagano’nun 18 ay teröristlerin elinde olan bir kişiye Meclis kürsüsünden iftira attığını, sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

MECLİS BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ

Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico da yaptığı açıklamayla Pagano'ya tepki gösterdi. Fico, "Silvia Romano’ya Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda sarfedilen nefret sözleri kabul edilemez. Meclis, tartışma ve yüzleşme yeridir, 18 aylık cehennemden kurtulan genç bir kadına hakaret edilecek yer değildir" ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI DA TEPKİ GÖSTERDİ

Parlamentoda en çok sandalyesi bulunan 5 Yıldız Hareketinin (M5S) eski lideri ve Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Pagano'ya tepki gösterdi. Di Maio, "İtalya Cumhuriyeti milletvekilinin Mecliste söylediği sözlerden çok utanıyorum. Bu sözler, İtalya tarihine üzücü bir sayfa olarak geçiyor. Bugünlerde Silvia Romano’ya karşı ürpertici şeyler okuduk ve dinledik. Bugün tüm sınırların ötesine geçildi. 18 ay tutsak kalmış 25 yaşındaki bir kızı ‘yeni terörist’ olarak tanımlamak kabul edilemez. Artık yeter! Silvia ve ailesine saygı gösterilsin" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TARAFINDAN KURTARILMIŞTI

"Africa Milele" isimli sosyal yardım kuruluşunun gönüllüsü olarak gittiği Kenya'da 20 Kasım 2018'de kaçırılan Silvia Romano, 18 aylık esaretin ardından 9 Mayıs'ta Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) sayesinde özgürlüğüne kavuşmuş, 10 Mayıs'ta da ülkesine getirilmişti.

"AYŞE" ADINI SEÇMİŞTİ

Kaçırılmasıyla ilgili ifadesine başvurulan Romano'nun, İslamiyet'i seçtiği ve Ayşe ismini aldığı ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • Ergün 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunların gözünden müslüman ! Yeni terörist.... Hemde Kendi vatandaşına bunu diyebiliyor
  Cevapla
 • Göktürk 3 yıl önce Şikayet Et
  her ülkenin bir chp+hdp'si varmış
  Cevapla
 • erol 3 yıl önce Şikayet Et
  bir gun herkes müsluman olacak
  Cevapla
 • Ercan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunların zoruna giden kızın müslüman olması falan değil Türkiye'nin bu kızı kurtarmasi o zorlarina gidiyor güçlü Türkiye yi gördükçe kuduruyor bu köpekler
  Cevapla
 • alican 3 yıl önce Şikayet Et
  Ulan bu gidişle italyada bir islama yöneliş patlaması yaşanmazmı.Ben o ailenin yerinde olsam bu laflara karşı hiç tereddüt etmezdim..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları paylaştı... İsrail askerlerini öldürüldüğü anlar
Türk Savunma Sanayisine sızma girişimi! İşin arkasındakiler yakayı ele verdi