AB'den şaşırtan çağrı: Sınırları açın!

AB Konseyi Başkanı Charles Michel "Üye ülkeleri, AB iç sınırlarını mümkün olan en kısa sürede yeniden açmaya çağırıyorum." değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, koronavirüs tedbirlerinin hızla ortadan kalkmayacağını ifade etti. Von der Leyen açıklamasında, "Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak" dedi.

AB'den şaşırtan çağrı: Sınırları açın!
AB'den şaşırtan çağrı: Sınırları açın!
GİRİŞ 13.05.2020 21:40 GÜNCELLEME 13.05.2020 21:40
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

AB Konseyi Başkanı Charles Michel "Üye ülkeleri, AB iç sınırlarını mümkün olan en kısa sürede yeniden açmaya çağırıyorum." dedi.

Avrupa'da serbest dolaşımın vatandaşlarının sağlığını gözeterek, uyumlu ve sorumlu biçimde gerçekleştirilebileceğine dikkati çeken Michel, "Sınırların açılması ekonomilerimiz ve turizm için hayati önem taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

AB YAVAŞ VE KADEMELİ ŞEKİLDE NORMALLEŞECEK

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin hızla ortadan kalkmayacağına dikkati çekerek, "Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak." dedi.

Von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda konuştu.

Kovid-19 nedeniyle tedarik zincirlerinin bozulduğunu ve talebin çökme noktasına geldiğini anlatan von der Leyen, "Daha önce ekonominin yavaşladığı dönemler yaşadık ama hiçbir zaman ekonomi son üç aydaki gibi durma noktasına gelmedi." diye konuştu.

Von der Leyen, işlerin hızla eskisi gibi olmayacağını ve toparlanmanın zaman alacağını belirterek, "Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak." ifadesini kullandı.

AB ülkelerinin salgınla mücadele kapasitesinin farklı olduğunu anımsatan von der Leyen, turizm gibi hizmet sektörü ağırlıklı ekonomileri olan ülkeler ve bölgelerin salgından çok daha fazla zarar gördüğünü söyledi.

Von der Leyen, her üye ülkenin farklı mali imkanlara sahip olduğunu ve kamu desteklemelerini değişik biçimde kullandıklarını hatırlatarak, bu durumun Tek Pazar içerisinde eşit şartlar altında rekabeti zayıflattığını ifade etti.

KOVİD-19 PAKETİ

Von der Leyen, planladıkları Kovid-19 ekonomik kurtarma paketinin AB'nin 2021-2027 yılları bütçesine entegre olacağına işaret etti.

Kurtarma paketinin, AB Komisyonunun üye ülkelerin teminatıyla sermaye piyasalarından borç alarak kuracağı bir başka mekanizma içereceğini söyleyen von der Leyen, bununla AB ülkelerinde iklim dostu teknolojilerin, dijital alanların, stratejik yatırımların ve ekonomik reformların destekleneceğini anlattı.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Mürüvvet veziroglu 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiye sınırları kesinlikle acmamali henüz,acilmasi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur
  Cevapla
 • Yakup 9 ay önce Şikayet Et
  Leyen doğru söylüyor açın kapıları, yurtsuz bıraktığınız insanlara sahip çıkın bi zahmet.
  Cevapla
 • Asi ihtiyar 9 ay önce Şikayet Et
  Dagilma basladi tukurukle yapistiramazsin..!
  Cevapla
 • hako 9 ay önce Şikayet Et
  Kafayi yemisbunlar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
NATO, ABD ve AB'den Ermenistan'daki darbe girişimiyle ilgili peş peşe açıklamalar!
Son dakika haberi: Ermenistan'da darbe girişimi! Türkiye'den ilk açıklama