Terör devletine soğuk duş! Vatikan'dan Filistin açıklaması

Vatikan, kutsal topraklarda barış için İsrail-Filistin meselesinde iki halk ve iki devletli çözümden yana olduğunu bildirdi. Açıklamada "İki halkın, uluslararası boyutta tanınan 1967'den önceki sınırlar dahilinde yan yana iki devlette yaşaması vazgeçilmez bir unsurdur." denildi.

Terör devletine soğuk duş! Vatikan'dan Filistin açıklaması
Terör devletine soğuk duş! Vatikan'dan Filistin açıklaması
GİRİŞ 21.05.2020 01:00 GÜNCELLEME 21.05.2020 01:14
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Vatikan Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Filistinli Başmüzakereci ve Filistin Kurtuluş Örgütünden Dr. Saeb Erekat’ın, Vatikan Devletlerle İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanı) Başpiskopos Paul Richard Gallagher’ı aradığı belirtildi.

BARIŞ SÜRECİ TEHLİKEYE GİRER

Görüşmede, Erekat’ın Vatikan'ı "Filistin topraklarındaki son gelişmeler ve İsrail'in egemenliğini Filistin topraklarının bir kısmına tek taraflı olarak uygulama ve barış sürecini daha da tehlikeye atma olasılığı" konusunda bilgilendirdiği kaydedildi.

Vatikan’ın uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler kararlarına saygıyı yinelediği vurgulanan açıklamada, "İki halkın, uluslararası boyutta tanınan 1967'den önceki sınırlar dahilinde yan yana iki devlette yaşaması vazgeçilmez bir unsurdur. Vatikan, durumu yakından takip ediyor ve diyaloğu tehlikeye atacak eylemlerle ilgili endişelerini belirtiyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Vatikan, İsrailliler ve Filistinlilerin, yakın zamanda uluslararası toplumun da yardımıyla doğrudan anlaşma, müzakere etme olasılığını bulabileceklerini umuyor. Böylece, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından sevilen kutsal topraklarda nihayet barış hüküm sürebilir." değerlendirmesinde bulunuldu.

YÜZYILIN İŞGAL PLANI NEDİR?

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi, 17 Mayıs’ta Meclis'te yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ilhak etmenin vaktinin geldiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • sevket cetin. 2 yıl önce Şikayet Et
  orada iki devlet yok israili tanımıyoruz.
  Cevapla
 • Hakkı Coşkun 2 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca savunuyor ancak tagutları izin vermiyor .
  Cevapla
 • Altaylar 2 yıl önce Şikayet Et
  Fitne hemen devreye girer. Bu zamana kadar niye ses çıkarmadın vatikan
  Cevapla
 • Neoturk 2 yıl önce Şikayet Et
  Ha incil ha tevrat, ikidinin hedefi aynisi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesiyle ilgili Ahmet Hakan'dan tepki ve öneri
Son dakika: Benzin ve motorin fiyatlarına çifte indirim! Kritik eşiğin altına indi...