Türkiye ve Rusya’dan aşı kararı

Rusya tarafından yapılan son dakika açıklamasında Türk ve Rus bilim adamlarının Covid-19 aşısı için beraber çalışma kararı aldığı duyuruldu. Pazartesi günü Başkan Erdoğan ve Putin'in telefon görüşmesinde, korona hastalarının tedavilerinin nasıl yapıldığı ve aşıya yönelik çalışmaların önemi vurgulanmıştı.

GİRİŞ 22.05.2020 21:48 GÜNCELLEME 22.05.2020 22:21
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında aşı çalışmaları devam ederken, Rusya ve Türkiye’den aşı için ortak çalışma kararı alındı. Rusya tarafından yapılan açıklamada, Rus ve Türk bilim adamlarının korona virüs aşısı için beraber çalışma kararı alındığı duyuruldu.

 

 

SALGINDA BERABER YOL HARİTASI ÇIKARILIYOR

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, yaptığı açıklamada video konferans yoluyla Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe ile görüştüğünü ifade etti. Popova, “Görüşmelerde koronavirüs salgınının Rusya’daki ve Türkiye’deki durumu, virüse karşı oluşturulmaya çalışılan aşı çalışmaları, karantinadan çıkış sürecine yönelik atılan adımlar ve iki ülkedeki salgın durumunun daha kötüye gitmemesi hususuna ilişkin detaylar ele alındı” ifadelerini kullandı.

 

 

"AŞI ÇALIŞMALARINI ORTAK YÜRÜTME KARARI ALDIK"

Başkan Popova, Türk heyetinden aşı çalışmalarını ortak yürütme teklifi aldıklarını belirterek, “Türk tarafının teklifi üzerine aşı çalışmalarını ortak yürütme kararı aldık. Bilim adamları ve uzmanların aşıya yönelik bilgi alışverişi konusunda anlaşmaya vardık” dedi.
Türk hükümeti tarafından korona virüsü kapsamında alınan kararlara da değinen Popova, “Türk heyeti, korona virüse yakalanan hasta vakalarının düşmesine ilişkin hükümet tarafından alınan kararlar, devlet tarafından normalleşmeye yönelik yapılan planlar, ekonomin farklı sektörlerine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Yaklaşan turizm sezonu sebebiyle, salgının yayılmaması için bazı önlemler alınacak” ifadelerini kullandı. Başkan Popova, görüşmenin sonunda bilimsel ve teknik konularda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDE KONU GÖRÜŞÜLDÜ

Öte yandan Pazartesi günü Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, korona hastalarının tedavilerinin nasıl yapıldığı ve aşıya yönelik çalışmaların önemi vurgulanmıştı.

Rusya’da toplam korona virüs vaka sayısı 326 bin 448’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 249’a ulaştı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Vize problem 2 ay önce Şikayet Et
  Putin vizeleri kaldırsa iyi olur
  Cevapla
 • Salih 2 ay önce Şikayet Et
  Aşı milli ve güvenilir olursa kabul görür yoksa zor.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Seviyor sevmiyor seviyor sevm...
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Ayı ya güvenme temkinli olmakta fayda var..
  Cevapla
 • Adalı 2 ay önce Şikayet Et
  Bu Rus u anlamadım gitti. Dostmusum düşman mı?
  Cevapla
 • DADAŞ 2 ay önce Şikayet Et
  Ortak çıkar varsa dost,çıkarlar çatıştığında düşmandır maalesef...
  Cevapla
 • anlasana 2 ay önce Şikayet Et
  asla ama asla dost degil. kendi menfaatleri icabı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den 'sahada' yanıt: Savaş gemileri Doğu Akdeniz'e iniyor
Koronavirüs aşısı dağıtıma çıkıyor! Fiyatı belli oldu! Dünya bu gelişmeye kilitlendi