ABD'de tahmini tutan seçim modeli: Trump'ın yenilgisi kaçınılmaz

Oxford Economics tarafından yürütülen çalışma sonrasında Kasım 2020 seçimlerinde Donald Trump'ın "tarihi bir yenilgi alacağı" tahmin edildi.

ABD'de tahmini tutan seçim modeli: Trump'ın yenilgisi kaçınılmaz
ABD'de tahmini tutan seçim modeli: Trump'ın yenilgisi kaçınılmaz
GİRİŞ 23.05.2020 16:04 GÜNCELLEME 23.05.2020 16:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bugüne kadar 18 seçimin 16'sında kazanını doğru tahmin eden Oxford Economics'in modeli, Kasım 2020 seçimlerinde Donald Trump'ın "tarihi bir yenilgi" alacağını öngördü. Modelde, Trump'ın koronavirüsün ülkede yol açtığı ekonomik gerileme ve işsizlik nedeniyle seçimi kaybedeceği sonucuna varıldı.

Oxford Economics tarafından koronavirüs salgını öncesinde yapılan tahminde, Trump'ın seçimlerde alacağı oy oranını yüzde 55 civarında öngörmüştü. Ancak salgın sebebiyle yaşanan halk sağlığı kriziyle birlikte, Trump'ın yüzde 35 civarında oy alabileceğini tahmininde bulundu. Koronavirüs ile mücadele kapsamında ABD ekonomisi mart ayında, ülkede ilk vakanın ortaya çıkmasından bir ay sonra kapanırken işsizlik yeni seviyelere ulaşmıştı. Nisan ayında en ağır darbe alan sektörler arasında eğlence ve konaklama sektöründe 7,7 milyon kişi işsiz kaldı. Ardından 2,5 milyon iş kaybıyla olan eğitim ve sağlık sektörleri büyük zarar gördü.

Oxford Economics'in raporunda bu bilgiler hatırlatılarak, Trump'ın seçimleri kazanması için bir mucize olması gerektiğini ifade etti. Uzmanlar da seçim sonucunun salgın karşısındaki başarıya bağlı olabileceğini vurguladı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Ilk girdiği seçimde'de kesin kaybedecek diyorlardı. Ne oldu sonuç ortada.
  Cevapla
 • Diriliş ve Uyanış 1 ay önce Şikayet Et
  ABD kimin kaybedip kimin kazanacağı bizi fazla bağlamıyor bizi bağlayan biz kim kazandığı zaman biz kazanacağız Amerika rezil rüsvay olacaksa o zaman biz kazanırız Rabbim tüm kafirleri zalimleri bertaraf etsin..
  Cevapla
 • Abdullah Burak 1 ay önce Şikayet Et
  Cenab-ı Hak abd'li müslüman ve masumlar hariç sizi daha beter etsin ki kolunuz eliniz ayağınız bir daha oynamasın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 13 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Geçmişten günümüze en güçlü devletler