Moskova'da Hafter krizi! Kabineyi karıştırdı

Türkiye'nin desteklediği Libya Ordusu, darbeci Hafter'in tüm planlarını altüst etmişti. Rus askeri uzman Pavel Felgenhauer, Libya'da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e destek için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında görüş ayrılığı yaşandığını öne sürdü.

Moskova'da Hafter krizi! Kabineyi karıştırdı
Moskova'da Hafter krizi! Kabineyi karıştırdı
GİRİŞ 23.05.2020 18:44 GÜNCELLEME 23.05.2020 19:35
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Felgenhauer, Rosbalt haber portalına yaptığı açıklamada, Libya'da son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin Rusya'nın yol haritasının perde arkasında yaşananları anlattı.

 

KURUMLAR FARKLI BAKIŞ AÇISINA SAHİP

Libya'da durumun oldukça karmaşık olduğunu belirten Felgenhauer, Rusya'nın Libya krizine olan yaklaşımının da çok basit olmadığını bildirdi. Felgenhauer, "Moskova'da farklı kurumlar, bu konuda farklı bakış açısına sahip. Savunma Bakanlığı Hafter'i desteklerken, Kremlin ve Dışişleri Bakanlığı ise hiç desteklemiyor." dedi.

 

HAFTER'İN TERK ETTİĞİ TOPLANTI İLE ORTAYA ÇIKTI

Kurumlar arasında farklılıklar olabileceğini kaydeden Felgenhauer, bu farklı bakış açısının, ocak ayında Moskova'da Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın da katıldığı, ancak Hafter'in anlaşmaya imza atmadan Moskova'yı terk ettiği toplantıda ortaya çıktığını vurguladı.

Felgenhauer, "Bu toplantıda Hafter hiçbir şey imzalamadı ve gitti. Rusya Savunma Bakanlığı Hafter'i destekledi, Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Hafter'i azarladı." ifadelerini kullandı.

RUSYA, SERRAC İLE İLİŞKİ KURDU

Son zamanlarda Kremlin yanlısı medyada Rus paralı asker şirketi Wagner'e ait grupların cepheden geri çekilmesine ilişkin talimat verildiği ve Hafter'in bu gruplara para ödemeyi kestiği yönünde haberleri anımsatan Felgenhauer, bunun yanı sıra Rusya'nın Serrac ile ilişki kurduğunu savundu.

Moskova'nın Libya konusunda resmi olarak tarafsızlığını korusa da kurumlar arasında bir birlik olmadığı iddiasını yineleyen Felgenhauer, Savunma Bakanı Şoygu'nun birçok kez Hafter ve yandaşları ile görüştüğünü, Lavrov'un ise Hafter'in eylemlerini kınadığını kaydetti.

Felgenhauer, Dışişlerinin, Hafter'e, çok ileri gitmesi ve kaybetmeye başlaması nedeniyle desteğin kesilmesi gerektiğini düşündüğünü iddia etti.

LAVROV, HAFTER'E TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Ocak ayında Moskova'da, Libya'da kalıcı ateşkesin sağlanması için Türk ve Rus heyetlerinin gözetiminde Libya Başbakanı Serrac ile gayrimeşru güçlerin lideri Hafter'in katılımıyla bir diplomasi trafiği yürütülmüştü.

Türk heyetinin Serrac ile Rus heyetinin Hafter ile yaptığı görüşmeler sonucunda bir metin üzerinde anlaşılmıştı. Hafter anlaşma metnini imzalamadan Moskova'dan kaçmıştı.

Geçen ay sonunda Dışişleri Bakanı Lavrov, Hafter'in kendisini tek taraflı devlet başkanı ilan etmesine, "Rusya bunu onaylamıyor. Libya'nın çözüm sürecindeki mevcut kriz, tek taraflı kararların alınması için gerekçe değil." diye tepki göstermişti.

ETİKETLER
Putin libya son dakika
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Çarkçı putin. İkili oynuyor. Artık köpeğinin kazanamayacağını anladı kazanan tarafa geçiyor.
  Cevapla
 • @7@ 1 hafta önce Şikayet Et
  Bunlarınki ali cengiz olayına benziyor
  Cevapla
 • Salih 1 hafta önce Şikayet Et
  Reis in siyaset ve politika gücü karşısında pert oluyorlar. Eee Erbakan hoca nin dizi dibinde yetişmiş. Sultan Abdülhamit han in Siyonizm le mücadele taktikleri. Başarı. Onlar dışarıda ki düşman a değil , içerideki hainler e mağlup oldular
  Cevapla
 • cumali orhan 1 hafta önce Şikayet Et
  çatlak yok enayi mi kandırıyorlar.Birlik olduğumuzda rus vs. gibilerin güçsüzlüğü ortaya çıkıyor.içimizdeki kripto hainlere fırsat verilmemeli.Amaçları devletimize diz çöktğrmek.Devletimiz diz çökerse mahvoluruz.Çok dua edelim askerimize polisimize.Günde 100 ihlas okuyup müslüman askerlerimizin ve samimi müslümanların muzaffer olması için ALLAH a dua edelim.Zincirler kırılıyor artık...
  Cevapla
 • Baki Yener 1 hafta önce Şikayet Et
  Putinin sonu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kenti karıştıran ihale! Belediye önünde 'Kayyum kayyum' sloganları
Merakla beklenen yeni BMW 4 Serisi görücüye çıktı!