Darbeci Hafter köşeye sıkıştı: Geri çekilmeler sürüyor

Hafter'e yönelik yürütülen operasyonlarda önemli kayıplar veren Darbeciler, kaçışlarını sürdürüyor. Stratejik öneme sahip olan yererde hem Türk SİHA'ları hem de Libya Ordusu ile önemli kazançlar elde eden resmi yönetim, Hafter'in askerlerini köşeye sıkıştırdı. Darbeci askerler bulundukları sahaları terk ederek geri çekiliyor. Hafter ise çekilmeyi inkar ederek "yeni bir hazırlık" bahanesini öne sürüyor.

GİRİŞ 24.05.2020 14:55 GÜNCELLEME 24.05.2020 14:55
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Libya'da son günlerde özellikle Türk SiHA'ları ile elde edilen başarı, darbeci yönetimin elin kolunu bağladı. Rusya'nın destek olarak gönderdiği Pantsir HSS'leri birer birer avlayan silahlı insansız hava araçları karşısında darbe ordusu da çaresiz kaldı.

 

 

Askerler, kontrol altında tuttukları bölgelerden hızlıca çekilme işlemlerini sürdürüyor.

İLERLEYİŞ SÜRÜYOR

Uluslararası alanda da resmi olarak tanınan Libya devletine bağlı ordu, stratejik açıdan önemli olan sahaları birer birer ele geçirerek ilerleyişini sürdürüyor. 

 

 

Son olarak Vatiyye hava üssünü de kaybeden darbeciler, buradan çekilerek gerideki üslere konuşlanmıştı. Libya ordusunun ilerleyişini devam ettirmesi üzerine çekilmeyi sürdüren Hafter'in orduları ellerinde tuttukları Başkent'in güneyindeki Yermük, Sawarikh ve Hamza kamplarını da kaybetti.

HAFTER'E BAĞLI ASKERLER ÇEKİLİYOR

Vatiyye üssünün ele geçirilmesinin ardından geri çekilmeyi hızlandıran Hafter'İn askerleri, Libya ordusunun ilerleyişini sürdürmesi nedeniyle ele geçirdiği bölgeleri hızla terk ediyor. Al Jazerra'da yayınlanan haberde Türkiye'nin desteği ile bölgede büyük bir üstünlük sağlayan Libya ordusu karşısında geri çekilmekten başka çarelerinin kalmadığına değinildi. Aralarında paralı yabancı askerlerden oluşan Wagner grubunun da bulunduğu pek çok oluşum, kampları ve üsleri terk etti.

Özellikle Wagner askerlerinin kontrol ettiği Yermük kampını da boşaltan darbeciler, çöl bölgesi olan güney kesimlere kaçıyor. Kaçıp terk ettikleri bölgelerde pek çok yabancı paralı askerin cesetleri bulunurken, darbeciler, terk ettikleri bölgelerde terör örgütü DEAŞ gibi mayınlarla tuzaklama yapıyor.

Geri çekilmelere ilişkin özellikle sosyal medyada görüntüler yayınlanırken, Hafter'e bağlı milis ve paralı askerlerin Konvoylar halinde güney bölgelere kaçtığı görülüyor.

YENİDEN KONUŞLANMA BAHANESİ

Darbeci milislerin kaçışı Hafter'i de zora soktu. Özellikle 6 yılda işgal ile kazandığı tüm bölgelerde 1-2 hafta gibi kısa bir süreç içerisinde kaybetmesi, uluslararası alanda da itibarını kaybetmesine yol açtı. Milislerin yanında olan pek çok ülke, desteğini geri çekme noktasına gelirken, Hafter bu hezimeti kabul etmemekte ısrarcı.

Hafter'in sözde doğu merkezli güçlerinin sözcüsü Ahmad al-Mesmari, milislerin geri çekileceğinin süreceğini, ancak bu çekilmenin bir yenilgi değil, "yeniden konuşmanın" parçası olacağını söyledi.

HAFTER'İN KÜSTAH SES KAYDI

Darbe ordularının sözde komutanı Halife Hafter Cumartesi günü yayınladığı iki dakikalık bir ses kaydında Türkiye'ye yönelik küstah tehditlerde bulunmuştu.

Libya hükümeti ile birlikte terör milislerine karşı ortaklaşa operasyon düzenleyen Türkiye'ye karşı savaş vermeye devam edeceklerini belirten Hafter, "Cesur komutanlarımız ve askerlerimiz ile tüm cephelerde, zaferden başka bir hedefi olmayan kutsal bir savaş veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Hafter ayrıca ses kaydında Türkiye'nin bölgedeki faaliyetleri için "Türk sömürgeciliği"  ifadesini kullandı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • Afk 1 yıl önce Şikayet Et
  Taktik icabı ülke sınırlarının dışına çekilmeniz can güvenliğiniz âçısından elzemdir.
  Cevapla
 • Ebuzer 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkler sömürgeci olsaydi libyalı kardeşlerimiz arapça değil Türkçe konuşurlardı. Sen git ingilize fransıza bak. Hadi başka kapıya. Bizim hak yoldan başka yolumuz yoktur. Atalarimiz Her daim mazlum ve haklının yanında yer almışlardır.
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Hain hafter, hak yoldan başka sadece batıl yol vardır ve o yol da çıkmaz yoldur, sen o yoldasın ve yolun sonuna doğru gidiyorsun.
  Cevapla
 • Analız 1 yıl önce Şikayet Et
  Suslu puslu unıformalarıyla yenıldıler .
  Cevapla
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar asker degil satılık ittir. Askerliğin de bir şerefi var...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Okullar 6 Eylül'de açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika toplantısı
Halk TV'de Mehmetçiğe çirkin benzetme