Lufthansa'yı kurtarma paketi: Anlaşma sağlandı

Almanya'da hükümet ile Lufthansa arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, hükümet, Lufthansa'ya 9 milyar Euro nakit aktaracak ve yüzde 20'lik hissenin sahibi olacak.

Lufthansa'yı kurtarma paketi: Anlaşma sağlandı
Lufthansa'yı kurtarma paketi: Anlaşma sağlandı
GİRİŞ 25.05.2020 14:23 GÜNCELLEME 25.05.2020 14:23

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle havayolu şirketleri iflasın eşiğine geldi. Almanya'da havayolu şirketi Lufthansa ile federal hükümet arasında kurtarma paketi konusunda devam eden görüşmelerde sona gelindi.

Bugün gerçekleştirilen toplantıda hükümet ile Lufthansa arasında görüşülen yardım paketinde anlaşma sağlandığı duyuruldu. Hükümetin Lufthansa'nın yüzde 20 hissesini devralması karşılığında 9 milyar Euro ödeme konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

ANLAŞMA SAĞLANDI

Anlaşmaya göre, hükümet Lufthansa'ya 9 milyar Euro nakit aktararak yüzde 20'lik hissenin sahibi olacak. Devlet sahip olduğu bu hisselerle de şirkette önemli kararları engelleyemeyecek. Anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için Lufthansa ile hükümetin vardığı kurtarma paketi anlaşmasının AB Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor. Bunun yanı sıra Lufthansa Teftiş Kurulunun iki üyesi de Alman federal hükümeti tarafından belirlenecek. 

Havacılık sektörünün devi Lutfhansa, 760 uçaklık filoya ve 138 bin işçiye sahipken, salgın nedeniyle yüzde 20 kapasite ile çalışıyordu. 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Liderlik yolunda Trabzonspor'a büyük şok!
Türkiye korkusu manşetleri süsledi: Erdoğan hedefe ilerliyor!