Bildiklerinizi unutun! Koronavirüsü 'yavaşlatan' asıl neden ortaya çıktı

Bilim insanları, hava sıcaklığı ve diğer hava koşullarının yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını nasıl etkilediğini ortaya koydu.

GİRİŞ 03.06.2020 08:40 GÜNCELLEME 03.06.2020 08:40
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Science Daily sitesinin aktardığına göre Amerikalı araştırmacılar, hava sıcaklığı, yağışlar ve morötesi ışınlarının Kovid-19 salgınının yayılmasını ne şekilde etkilediğini açıklığa kavuşturdu.

 

 

Habere göre araştırmacılar, ocak sonu ile nisan sonu arasını kapsayan dönemde ABD'deki günlük yeni Kovid-19 vakaları verilerini ve bu rakamların hava sıcaklığı, yağışlar ve morötesi ışınları ile olası bağını analiz etti.

YÜKSEK HAVA ISISI İLE ALAKALI DEĞİL

 

 

Yapılan çalışma, hava sıcaklığının artı 11 dereceye kadar yükselmesiyle koronavirüs yayılımının gerçekten de azaldığını, ancak 11 dereceden daha yüksek hava ısılarının virüsün bulaşmasının azalması ile alakalı olmadığını ortaya koydu.

Bununla birlikte sıcak havalarda hastalanma oranının soğuk hava koşullarına göre daha düşük olduğunu saptayan bilimciler, yeni vakalardaki en yüksek artışın eksi hava ısılarında gözlemlendiğine dikkat çekti ve hava ısısının, çok sıcaklarda da devam eden koronavirüs yayılımı açısından belirleyici faktör olmadığını vurguladı.

MORÖTESİ IŞINLAR KESİYOR

Araştırmanın sonuçları, morötesi ışınların da yeni Kovid-19 vakalarındaki artış hızını kestiğini ortaya koyarken, havadaki nem oranının ve yağışların ise epidemiyolojik duruma önemli etkisi olmadığını gösterdi.

Araştırma ekibinden Shiv T. Sehra, elde edilen verilere dayanarak enfeksiyonun yayılmasının yaz aylarında tamamen kesileceğinin beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Sehra, yaptıkları araştırmanın hava ısısı, nem, yağış ve morötesi ışınlar gibi etkenlerin yeni tip koronavirüs üzerindeki toplu etkisini araştıran ilk çalışma olduğunu vurguladı.

YORUMLAR 15
 • Fuzul 2 yıl önce Şikayet Et
  corona bildiklerinizi unutturacak yine...
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın dediği olur.Hala ibret almayacaklar.
  Cevapla
 • Sadık 2 yıl önce Şikayet Et
  Bildiklerimizi unuttuk :)
  Cevapla
 • Haidlleee hadiii 2 yıl önce Şikayet Et
  Inceldigi yerden kopar sanki yaşıyoruz.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu bilim kurullarında görev alan sözde bilim adamlarınında iyi bir eğitime ihtiyacı var. her kafadan bir ses. bilmiyoruz bizde öğreneceğiz deseniz de milleti üzmeseniz daha iyi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Hakan Karaahmet: Arda Güler'i kiralık istedik
Dolara yenilen altının imdadına İngiltere yetişti! Türkiye'den müthiş atak