Pompeo terörist YPG-PKK için para istedi!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, DAEŞ'in tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirterek, yerel ortaklar için (terör örgütü YPG-PKK) DAEŞ Karşıtı Koalisyon üyelerinden para talep etti.

Pompeo terörist YPG-PKK için para istedi!
Pompeo terörist YPG-PKK için para istedi!
GİRİŞ 05.06.2020 06:33 GÜNCELLEME 05.06.2020 06:33
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl video konferans yoluyla yapılan DAEŞ Karşıtı Koalisyon'un bakanlar düzeyindeki toplantısında konuştu.

Konuşmasına, toplantıda hazır bulunan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'yi yeni Irak hükümetini kurması dolayısıyla tebrik ederek başlayan Pompeo, koalisyon olarak Irak'ın DAEŞ ile mücadelesine her zaman destek vereceklerini söyledi. Pompeo, "ABD olarak Irak halkı ve Irak Hükümeti ile ortaklığımızı, özellikle bu ayın başlarında hayata geçecek ABD-Irak Stratejik Diyaloğu gibi bir dizi adımla derinleştirmeyi umuyoruz." ifadesini kullandı.

Diğer yandan DAEŞ'in bir yıl önce önemli bir yenilgi aldığını ancak özellikle Irak, Suriye ve Afganistan'da hücreler şeklinde varlığını sürdürdüğünü belirten Pompeo, "DAEŞ ile mücadelemiz, şu anda olduğu gibi gelecekte de devam edecek. Rehavete kapılamayız" dedi.

Ayrıca Pompeo, ABD'nin, DAEŞ ile mücadele kapsamında en fazla para harcayan ülke olduğunu ileri sürerek, geçen yıl örgütten kurtarılan bölgelerin normalleştirilmesi ve güvenliğin sağlanması için 100 milyon dolardan fazla kaynak ayırdıklarını belirtti. Diğer koalisyon üyelerinden, örgütle mücadele için daha fazla finansman sağlamalarını isteyen Pompeo, şu ifadeleri kullandı:

"İçinde bulunduğumuz salgın nedeniyle ekonomilerimizin inanılmaz bir baskı altında olduğu doğru, ancak tüm ülkeleri, 2020 için belirlediğimiz 700 milyon dolarlık hedefe ulaşabilmek için üstüne düşeni yapmaya çağırıyoruz. Bu fonlar, Suriye ve Irak'ta DAEŞ hücrelerini ve ağlarını takip etmek için yerel ortaklarla (YPG-PKK) çalışmalarımızı destekleyecek." Öte yandan Pompeo, Suriye ve Irak'ta ele geçirilen DAEŞ mensuplarının tutukluluğunun güvenli ve insani bir ortamda devam edebilmesi için koalisyonun vereceği desteğin önemli olduğunu vurgulayarak, İtalya ve Almanya örneği üzerinden tüm ülkelere, kendi vatandaşlarını teslim almaları ve yargılamaları çağrısında bulundu.

ETİKETLER
ADB
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • bekir cizmeci 1 ay önce Şikayet Et
    Amerika yikiliyor,neredeyse enkaz altinda kalacak, Pompeo neyin derdinde..
    Cevapla
  • ??? 1 ay önce Şikayet Et
    Yuh!!! Bu kadar mı düştün ABD...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Efkan Ala 15 Temmuz'daki 'Özel Harekat' detayını ilk kez anlattı
Son dakika! Van'da keşif uçağı düştü: 7 şehit