Donald Trump’a darbe gibi genelge!

Trump ile Savunma Bakanlığı (Pentagon) arasındaki yetki krizi ‘darbe’ tartışmasına evrildi. Polisin siyahi George Floyd’u öldürmesinin ardından çıkan olaylara ordunun müdahalesini isteyen Trump’a cevap Genelkurmay Başkanı Mark Milley’den geldi. Milley, kuvvet komutanlıklarına gönderdiği genelgede “Bağlılığımız Anayasa’yadır” dedi.

Donald Trump’a darbe gibi genelge!
Donald Trump’a darbe gibi genelge!
GİRİŞ 06.06.2020 06:52 GÜNCELLEME 06.06.2020 07:00
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump ile Savunma Bakanlığı (Pentagon) arasındaki yetki tartışmasında kriz “darbe” tartışmasına neden oldu. Trump’ın ırkçılık karşıtı protestoculara karşı “İsyan Yasası”nı (protestoculara karşı askeri gücün düzeni sağlaması) kullanabileceğini açıklamasının ardından ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin imzasıyla 2 Haziranda emrindeki kuvvet komutanlıklarına “Bağlılığımız Anayasa’yadır” çerçeveli bir genelge yayımlaması “darbe” tartışmasına sebep oldu.

ABD Başkanı’nın hedef aldığı Twitter’dan da paylaşılan genelgede, ordunun Anayasa’ya bağlı olduğu vurgulandı; Anayasa’nın ifade ve toplanma özgürlüğünü garanti ettiği hatırlatıldı. Genelkurmay Başkanlığı’nın Beyaz Saray’ın göstericiler tarafından basılmak istenmesinden bir gün sonra yayınladığı metin, ABD ordusu Başkanın emirlerine başkaldırmaya mı hazırlanıyor sorusunu akıllara getirdi.

 

 


GENELKURMAY BAŞKANI’NA İSTİFA ÇAĞRISI

 

 

Amerikan Genelkurmayı, tüm kuvvet komutanlarına hitaben yayımladığı genelgede Amerikalıların ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkına sahip olduğu vurgulandı; askerlerden anayasaya uyulması istendi. Toplumsal eşitlik vurgusunun yapıldığı genelge, birçokları tarafından Trump’ın göstericilere karşı güç kullanılmasından yana olan tutumuna karşı bir ‘başkaldırı’ ve Başkan’ın emirlerine “Anayasaya bağlılık” gerekçesiyle uymama çağrısı olarak yorumlandı. Genelge üzerine Milley’nin el yazısıyla “Hepimizin canı Amerika idealine adanmıştır. Bu yemine ve Amerikan halkına bağlı kalacağız” ifadelerinin not düşülmesi, hedefin Trump olduğu yorumunu da beraberinde getirdi. Öte yandan, Amerikan Genelkurmayı’nın Twitter hesabından paylaştığı açıklamanın altında çok sayıda kişi de ABD Genelkurmay Başkanı General Milley’ye istifa çağrısı yaptı. 

YETKİ EYALETLERDE VURGUSU

Hazırlanan genelgenin ikinci maddesinde, kriz sırasında yetkinin ve Ulusal Muhafızların kontrolünün eyalet valilerinde olduğuna işaret edilmesi de Trump’a karşı bir çıkış olarak değerlendirildi. İkinci maddede özetle mevcut kriz sırasında, Ulusal Muhafızlar hayatları ve mülkü korumak, huzuru tesis etmek ve kamu güvenliğini sağlamak adına eyalet valilerinin yetkisi altında görev yapmaktadır. George Floyd’un ırkçı cinayete kurban gitmesinin ardından ABD Başkanı Trump ile eyalet valileri arasında gösterilere karşı önlem alınması konusunda tartışma yaşandığı biliniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Trumpsavar 4 hafta önce Şikayet Et
  Trump istifa edip yargilanmali gerekirse asılmalıdır. Bu adam abd basina geldiginden beri dunyada ekonomik kriz var her yer yangin yeri.
  Cevapla
 • MİLLİ ŞEF 1 ay önce Şikayet Et
  Miller Görevden alınmalıdır ... Eyalet VALİLER için Yeni atama bekliyoruz ... TEK BAŞKAN TRUMP - Başka yok ...
  Cevapla
 • İsmet paşa 1 ay önce Şikayet Et
  ABD- Başkanı Trump değil mi ??? Pentagon mu ?? Beyaz Saray mı ??? Siyah mı ??? Beyaz mı ??
  Cevapla
 • Acaba 1 ay önce Şikayet Et
  Başkan Kim ??? Emirleri Kim Veriyor ??Pentagon mu ?? Beyaz Saray mı ??
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  Amerikan rüyası dedikleri zırva sona geliyor. Halkın seçtiği başkanı dinlemeyen genelkurmay başkanı. Bize yıllarca yaşattıkları bürokratik oligarşi düzeni. Askeri vesayet amerikayı kuşattı. Çözemezlerse kaos ve çöküş demektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çavuşoğlu: Rum kesiminin isteklerini yerine getirin diyorsunuz! Ne alakası var?
Ahlak dışı sözlere Bakan Kurum'dan sert cevap!