Yunanistan'dan Türkiye'ye skandal 'Lozan Anlaşması' hatırlatması

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'un "Türkiye ile çatışmaya hazırız" sözlerinden sonra bir skandal açıklama da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan geldi. Türkiye'ye Lozan Anlaşması üzerinden sataşan Dendias, "revizyonist ve gri alan yaklaşımlarının" Türkiye için bir bumerang etkisi yaratabileceğini söyledi. Dendias ayrıca, Türkiye'nin Ege'deki egemenliğinin maksimum 3 mil olduğunu iddia etti.

Yunanistan'dan Türkiye'ye skandal 'Lozan Anlaşması' hatırlatması
Yunanistan'dan Türkiye'ye skandal 'Lozan Anlaşması' hatırlatması
GİRİŞ 07.06.2020 13:27 GÜNCELLEME 08.06.2020 09:58
Bu Habere 160 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ethnos gazetesine verdiği mülakatta Yunan diplomasisinin olağanüstü bir enerjiyle Akdeniz'e yeniden döndüğünü de söyledi.

 

"TOPRAKLARIMIZI ETKİLİ BİR BİÇİMDE KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Yunanistan'ın, Türkiye dahil tüm komşularıyla deniz alanlarının belirlenmesinin vazgeçilmez hedefi olduğunu ifade eden Dendias, ancak bunun, BM Deniz Hukuku Antlaşması'nda yer alan maddelerin tamamının uygulanmasıyla olabileceğini kaydetti. Dendias, "Başbakan Kiryakos Miçotakis'in de belirttiği gibi, Yunanistan, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini her zaman etkili ve güvenli bir şekilde savunacaktır" dedi.

Yunanistan çıldırmış olmalı: Türkiye ile çatışmaya hazırız

 

"TÜRKİYE, LOZAN ANLAŞMASINI İYİ İNCELEMELİ" KÜSTAHLIĞI

"Türkiye'nin coğrafyayı ve komşularını görmezden gelme ve uluslararası hukukun hayali kurallarını uygulama çabalarının hiçbir etkisi yoktur ve uluslararası toplum tarafından kınanmıştır" ifadesini kullanan Yunanistan Dışişleri Bakanı, "Türkiye Lozan Antlaşması'nı herhangi bir revizyon olmadan (değişiklik yapmadan) dikkatlice incelemeli ve Yunanistan'ın da yaptığı gibi içeriğine saygı göstermelidir" şeklinde konuştu.

Çipras'tan ülkesi Yunanistan'a Erdoğan çağrısı: Ben bile bunu yapmaya cesaret gösterdim

"YUNAN DİPLOMASİSİ AKDENİZ'E GERİ DÖNDÜ"

"Yunan diplomasisinin Akdeniz'e geri dönüşü" ifadelerine açıklık getiren Dendias, bunun, Libya ve Suriye'ye özel elçiler atanmasının yanı sıra Şam ve Trablus'taki elçiliklerin şartlar izin verdiğinde yeniden faaliyete geçmesi olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE'YE SUÇLAMA

"Yoruma dayalı" ya da "gri bölgeler"in Türkiye'ye bir bumerang gibi dönebileceğini belirten Dendias, Lozan Anlaşması'nın 12'inci maddesine atıfta bulunarak Türkiye'nin Ege'deki egemenliğinin maksimum 3 mil olduğunu ifade etti.

KAYNAK: EURONEWS
YAZDIR
YORUMLAR 160
 • Ergün 1 ay önce Şikayet Et
  Şu hale bakın gözle görülen adaları Yunan ver sonra Lozan Barış antlaşması bir kazanım dır de! 100 yıl sonrada Adalar için uğraş...
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Tarihi ders Verme zamani geldide geciyor
  Cevapla
 • Velhasıl-ı Kelam 2 ay önce Şikayet Et
  5 tane siha ile atinaya gireriz utancınızdan insan içine çıkamazsınız. çatışmaya hazırlarmış.
  Cevapla
 • ksksjsj 2 ay önce Şikayet Et
  lozan da adaları yunana bırakırsanız bu adamlarla upraşırız. kerkük, musul, batum, adalar nasıl bırakıldı yazık oldu yazık..
  Cevapla
 • afyonlu03 2 ay önce Şikayet Et
  böyle giderse savas kacinilmaz olacak bizden günah gider
  Cevapla
 • Sinasi 2 ay önce Şikayet Et
  Al benden de o kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Rusya'daki korkunç patlama kameraya yansıdı