Çaresizliklerini böyle itiraf ettiler: Türkiye ve Rusya'nın gösterisini izliyoruz

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'de, çaresizliklerini itiraf ettikleri editöryal bir yazı yayımladı. Yıllarca Afrika'da sömürgecilik faaliyetleri yürüten Fransa'nın es geçildiği yazıda, Türkiye ve Rusya'dan "yayılmacı güç" olarak bahsedilirken, "Bugün Avrupalılar Orta Doğu'da yabancı iki yayılmacı gücün, Rusya ve Türkiye'nin gösterisini izliyor" ifadelerine yer verildi.

Çaresizliklerini böyle itiraf ettiler: Türkiye ve Rusya'nın gösterisini izliyoruz
Çaresizliklerini böyle itiraf ettiler: Türkiye ve Rusya'nın gösterisini izliyoruz
GİRİŞ 13.06.2020 07:15 GÜNCELLEME 13.06.2020 09:35
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Le Monde gazetesi tarafından cuma günü yayımlanan editöryal yazıda, ABD'nin uzaktan baktığı, Avrupa'nınsa kendi arasında fikir birliğine varmaya çalışırken, Türkiye ve Rusya'nın Libya'da ilerleme kaydettiği belirtildi.

 

"HAFTER'İN BAŞARISIZLIĞI YENİ AŞAMAYA GEÇİLMESİNE SEBEP OLDU"

Ülkenin doğusunu kontrol altında tutan darbeci Halife Hafter'in başarısızlığının çatışmada yeni bir aşamaya işaret ettiğini belirten Le Monde editörleri, Akdeniz ülkesi Libya'da olup bitenlerin Avrupa'nın güvenliği açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti. Yazıda, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından harekete geçirilen kuvvetler batıda, Trablus'ta Fayiz es-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Hafter saldırılarını püskürtmesine ve bölgede kontrolü ele geçirmesine izin verirken, doğuda asi mareşal Trablus'a yönelik saldırısının başarısız olmasının ardından Bingazi'ye geri çekildi. Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen (Hafter) Rus askeri desteğinden yararlanıyor" ifadeleri kullanıldı.

 

"SERRAC KENDİSİNE GÜÇLÜ BİR MÜTTEFİK BULDU"

Hafter'in sözde ordusunun başında Rusya'nın paralı askerlerinin yardımından yararlandığını belirten editörler, devamında, "Ancak Fayiz es-Serrac kendisine daha kuvvetli bir müttefik buldu; 4 Haziran'da yeniden Ankara'da ziyaret ettiği Recep Tayyip Erdoğan" değerlendirmesinde bulundu.

"ERDOĞAN, DOĞU AKDENİZ TALEPLERİNİ ONAYLATTI"

Editöryal yazıda ayrıca, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hakları görmezden gelinerek, Erdoğan'ın Serrac'a sağladığı askeri yardım karşılığında, "Türkiye'nin uluslararası hukuk kurallarını açıkça ihlal ettiği Doğu Akdeniz'deki taleplerini" onaylattığı iddia edildi.

KAYNAK: EURONEWS
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Kartal 3 ay önce Şikayet Et
  pra için zavallı afrikalıların yıllarca kanını emen vampirler olan sömürgeci Avrupalılar..kendileri istedikleri gibi at koşturamayınca iğrenç suratları nasılda ortaya çıkıyor...bundan sonra buralarda artık TÜRKİYE nin ve ilamın adaleti esas olacak inşallah..
  Cevapla
 • Aytekin 3 ay önce Şikayet Et
  Bize hukuktan bahsedene bak hele..
  Cevapla
 • Almancı 3 ay önce Şikayet Et
  Kuralları hep güçlü belirler! Buna alışın artık! Allah’ım bizi her daim güçlü eyle! Allah’ım bize her zaman mazlumun safında durmayı nasip eyle!
  Cevapla
 • MetehanGülşah 3 ay önce Şikayet Et
  bizi izlemeye devam edin
  Cevapla
 • Ufuk 3 ay önce Şikayet Et
  Akdeniz,ege,karadeniz bizim iç denizimizdi.yayılmıyoruz.bizden aldıklarınızla konuşmaya geri dönüyoruz.yıllardan beri sömürdüklerinizi özgürleştirmeye yani bizim topraklara geri dönüyoruz.oradaki. Milletin özgür olması.zenginlik kaynaklarını kendileri kullansın diye .biz hiç bir zaman sömürgeci devlet olmadık.olmayız.bizim genlerimizde böyle bir alçaklık yok.genlerinde alçaklık olanları görüyoruz.hemen zenginliği çalmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macron Fransa'yı batırdı! 25 yılın en yüksek borcu
Dev bankaların altın ticaretindeki büyük oyunu