Arap Birliği'nin Libya kararlarına 4 ülkeden veto

Libya, Tunus, Katar ve Somali, Arap Birliği'nin "Libya krizi ve Etiyopya'nın inşa ettiği Hedasi Barajı" konularını görüşmek üzere dün dışişleri bakanları düzeyinde düzenlediği olağanüstü toplantısında alınan kararın bazı maddelerine itiraz etti.

Arap Birliği'nin Libya kararlarına 4 ülkeden veto
Arap Birliği'nin Libya kararlarına 4 ülkeden veto
GİRİŞ 24.06.2020 11:10 GÜNCELLEME 25.06.2020 09:03
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Söz konusu ülkeler, Libya konulu toplantı sonrasında alınan 8523 sayılı kararın 7'inci maddesinin ikinci kısmı ile 8 ve 11'inci maddelerine çekince koydu.

 

ÇEKİNCE KONULAN MADDELER VE ÜLKELERİN ÇEKİNCE KOYMA SEBEPLERİ

Libya, "Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde siyasi sürecin yeniden başlaması için uluslararası düzeyde ve bölge ülkeleri tarafından başlatılan girişimlerin ve bu bağlamda da 6 Haziran'da ilan edilen Kahire Bildirgesi'nin memnuniyetle karşılandığının" belirtildiği 8'inci maddeye çekince koydu.

 

Libya'nın çekince beyanında, "Ara buluculuk rolü oynamak isteyenlerin, tüm taraflara eşit mesafede durması gerekir. Meşru hükümetle yapılan (Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma) yazılı bir anlaşma gereği çağrılan ve ülkedeki varlığı meşru olan güçlerle, kendisini gayrimeşru olarak çatışmanın içine dahil eden güçler birbirinden ayrı tutulmalıdır" ifadesi yer aldı.

Libya ayrıca, 7'inci maddenin "Libya topraklarındaki ve kara sularındaki tüm yabancı güçlerin çekilmesini" öngören ikinci kısmına da çekince koydu.

Tunus 8'inci madde ile 7'inci maddenin ikinci kısmına, Somali ise bu maddelerin yanı sıra "BM ve uluslararası camianın tüm dış güçleri, paralı askerleri Libya topraklarından çıkarmaya zorlamasını, ülkedeki askeri ve emniyet kurumlarının birleşmesi için çalışmayı ve milis güçlerin silahlarını bırakmasını" öngören 11'inci maddeye çekince koydu.

Katar ise Mısır ile Libya arasında ihtilaf konusu olan 8'inci ve 11'inci maddelerin incelenmek üzere Arap Birliği'ne taşınmasını istedi, bunun kabul edilmemesi durumunda ise 7'inci ve 8'inci maddelere çekince koyacağını bildirdi.

MISIR'IN ÇAĞRISIYLA TOPLANMIŞLARDI

Arap Birliği dışişleri bakanlarının, Kahire yönetiminin, Trablus'a danışmadan yaptığı çağrı üzerine toplanması, Libya hükümeti tarafından tepkiye neden olmuştu. Bu nedenle, Libya'nın toplantıya katılımı, dışişleri bakanı temsilcisi düzeyinde kalmıştı.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter ve müttefikleri, 6 Haziran'da Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanmıştı.

Yapılan görüşmelerin ardından Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Hafter ve siyasi müttefiki Akile Salih, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek 8 Haziran itibarıyla Libya genelinde ateşkes öngören "Kahire Bildirgesi"ni duyurmuştu.

Türkiye ile Libya'daki UMH arasında, 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  BM ye güvenmiyoruz, Libya Libya'lılarındır, hafter, sisi maşaları ve arkasındaki eller defolup gidinceye kadar mücadeleye devam
  Cevapla
 • uygurlu 1 yıl önce Şikayet Et
  cezayir nerede? hani bizi desteklediğini ilan etmişti.
  Cevapla
 • mikado68 1 yıl önce Şikayet Et
  Cezair Fransanin dediyini yapacak.
  Cevapla
 • özmuşlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Acele etme uygurlu hele bir pazarlık sonuçlanmadı hele bir sonuçlansın kim iyi parayı basarsa onun dediği olur.Sen ne kadar acelecisen.
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Arap birliği İsrail'in oyuncağıdır. Fazla itibar edilmemeli Arap halkları bu konuda bilinçlendirilmelidir.
  Cevapla
 • Cucumber 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu 4 ülke adam olan Arap ülkelerinden, demek ki hepsi İslam Düşmanı değilmiş. Libya'da durum şu an için hem bizim için hem Libya için hem de Dünya için iyiye gidiyor ve umarım öyle de davam eder. Ve edecektir de ! Allah (CC) ülkemize, ümmetimize ve Dünya'mıza AKIL versin ve hayırlı gelecekler nasip etsin. EVDEKAL alalım ve kurallara uyalım. Çok zor değil. Hayırlısı olsun bakalım...
  Cevapla
 • Cucumber 1 yıl önce Şikayet Et
  Orhan dediklerin yanlış ve batıl inanç. Fakat Arap'ların yüz karası S. Arabistan, BAE, Mısır ve Suriye'dir. Yöneticileri berbat....
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  hiç bile... somali haricinde bunların hiç biri adam değildir... bunlar güç odağı neresi ise oraya tabi olurlar ve eğilirler. omurgalı, ilkeli ve güvenilir olmak gibi meziyetleri yoktur. tarihen sabit olan bu vasıflarını şimdi tartışmaya açmanın çok da bir anlamı yok. yapılacak tek şey ders almak ve güvenmemektir.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Mısır fena kaşınıyor ama taraftarlarımız artıyor. Katar,Somali,Tunus,Libya adım adım kendi yandaşlarımızı buluyoruz. Kafirler yıllardır Müslüman devletlerin başına kendi adamlarını getirdiler. Hemde silah zoru ile , kan dökerek. Bu işi tersine çevirebilmek için istihbarata ve o ülkelerde yüzlerce ajana ihtiyacımız var. MİT'e çok iş düşüyor. Mursi'yi koruyabilseydik işler çok kolaylaşacaktı. Ya nasip.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Serdar Avcı, Danny Williams'a ringi dar etti!
Son dakika haberi: Meteoroloji'den ülke geneline uyarı! Kar kuvvetli geliyor...