Çavuşoğlu'nun haddini bildirdiği Fransız vekil hezimete uğradı

Fransa'da yapılan yerel seçimlerde, Türkiye karşıtlığıyla bilinen ve 1915 olayları hakkındaki sözlerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sert tepki gösterdiği Fransız milletvekili Sonia Krimi büyük hezimete uğradı. Fransız isim, aday olduğu Cherbourg-en-Cotentin'de yenilgiye uğradı. Krimi, 2017'deki seçimlerinde aldığı oyların neredeyse yarısını kaybederek, sadece yüzde 8 oy alabildi ve seçim yarışında 3. oldu.

GİRİŞ 29.06.2020 10:07 GÜNCELLEME 29.06.2020 10:09
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turu, birinci turdan 74 gün sonra düzenlendi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet İleri (LREM), büyük şehirlerde başarı elde edemedi. 2017'de parlamentoya seçilen ve Türkiye karşıtı çıkışlarıyla tanınan LREM milletvekili Sonia Krimi de hezimete uğrayan adaylardan oldu.

 

Antalya'da geçen yıl yapılan NATO Parlamenter Asamblesi çerçevesindeki bir toplantıda 1915 olayları hakkındaki sözleri nedeniyle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da sert tepki gösterdiği Fransız parlamenter, aday olduğu Cherbourg-en-Cotentin'de yenilgiye uğradı. Krimi, 2017 milletvekili seçimlerinde aldığı oyların neredeyse yarısını kaybederek, sadece yüzde 8 oy alabildi ve seçim yarışında üçüncü oldu.

ÇAVUŞOĞLU, FRANSIZ VEKİLE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

 

Krimi, geçen yılki toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "sözde Ermeni soykırımına yönelik eleştirilerinin" kendisini şoke ettiğini savunarak, "Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor." ifadesini kullanmıştı.

Bunun üzerine Çavuşoğlu, "Hangi kıt bilgiyle tarih konusunda bu kadar net karar veriyorsunuz. Bu bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır, o da popülizmdir. Maalesef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz" demişti.

Sonia Krimi'nin salonu terk etmesi üzerine Çavuşoğlu, "Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz" diye konuşmuştu.

Son dakika: Macron'a büyük şok! Ağır yenilgi aldı

MACRON'UN PARTİSİ HEZİMETE UĞRADI

Fransa'da pazar günü yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Macron'un partisi LREM ağır yenilgi aldı.

Seçimlere, Yeşiller başta olmak üzere sol partilerin oluşturduğu ittifakların zaferi damga vurdu. Yeşiller, Lyon, Strazburg, Marsilya ve Bordo gibi büyük şehirlerde galip geldi.

Başkent Paris’te de Sosyalist mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların yaklaşık yüzde 50’sini alarak seçimi ilk sırada tamamladı.

LREM ise büyük şehirlerde başarısız oldu ve ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler ile ittifak yaptığı birçok şehirde sol parti ve ittifakların gerisinde kaldı.

İktidar partisi LREM’in tek başarı sağladığı şehir, Başbakan Edouard Philippe’in aday olduğu ve oyların yüzde 58’ini aldığı Le Havre oldu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik ise ikinci turda sadece Perpignan'da galip gelebildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Gül 2 ay önce Şikayet Et
  Videoyu cok kez izliyorum heyecanla ve gururla.. Sayin bakanimizi binlerce tebrik ediyoruz.Dua ediyoruz.Boyle zalimlere karsi gercekleri haykırdığı için..
  Cevapla
 • Gül 2 ay önce Şikayet Et
  Masaallah helal olsun bakanimiza..
  Cevapla
 • Gül 2 ay önce Şikayet Et
  Sayin bakanimizi binlerce tebrikler ve dualar ediyoruz..Boyle zalimlere haddini bildirdigi ve gercekleri haykirdiği için..
  Cevapla
 • Gökhan Atmaca 2 ay önce Şikayet Et
  Bam bam bam! Ona göre diğer ap millet vekilleri ayağını denk alsın. Bu gidişle millet vekili seçemezsiniz bak.
  Cevapla
 • Asimile Entegre 2 ay önce Şikayet Et
  Bu mikrop kadının haberini kaldırırsanız memnun oluruz görmeye tahammül edemiyorum aslını kaybetmiş, zavallı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paslı baltayı bakın nasıl yeniledi!
BAE'den ABD'ye dikkat çeken İncirlik Üssü teklifi