Türkiye'nin planı devreye girdi! Efsane geri döndü...

Türkiye’nin, Libya’da meşru hükümetin yanında yer alan tarafları çoğaltma çabaları sonuç vermeye başladı.

Türkiye'nin planı devreye girdi! Efsane geri döndü...
Türkiye'nin planı devreye girdi! Efsane geri döndü...
GİRİŞ 30.06.2020 07:26 GÜNCELLEME 09.07.2020 16:59
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Geçen hafta sonu hem ABD hem de İtalya’nın, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile temasları dikkati çekti. Libya İçişleri Bakanı ve askeri heyeti geçen hafta sonu ABD’li askeri-teknik heyetle video konferans yöntemiyle bir toplantı yaptı. İki ülke heyetlerinin darbeci general Halife Hafter’in saflarındaki yabancı savaşçıların Libya’yı terk etmesi gerektiği hususunda uzlaştığı bildiriliyor. 

 

 

Bu arada ABD’nin Libya Büyükelçiliği, görüşmenin ardından, Hafter’in yanında yer alan milis temsilcileriyle de benzer bir görüşme gerçekleştirileceğini açıkladı. Büyükelçilik açıklamasında, “Tüm Libya vatandaşlarının milisler, silahlı gruplar ve yabancı savaşçıların yarattığı tehlikelerden arınmış, yetenekli ve hesap verebilir güvenlik güçleri tarafından korunmasından faydalanması gerektiği” ifade edildi.

ABD’nin Libya’daki etkinliğine paralel olarak, Türkiye ile ABD ortak çalışma grubu kurma çalışmaları da hız kazandı. Diplomatik, askeri ve istihbarat uzmanlarından oluşacak heyetlerin ele alacakları dosyalar üzerindeki çalışmaların bu hafta tamamlanması bekleniyor. Kaynaklar bu aşamayı “fizibilite çalışması” olarak nitelendirdi. Ancak heyetlerin görüşme tarihi henüz netlik kazanmadı.

 

 

Heyetlerin çalışmalarını önce iki ülke dışişleri bakanları, ardından da liderler değerlendirecek. 

'EFSANE GERİ DÖNDÜ'

TSK’nın verdiği destekle son dört ayda stratejik önemdeki üslerle birlikte, Trablus batısını, Tarhuna ve Misrata’yı Hafter’den temizleyen UMH Ordusu, Sirte’yi almak için hazırlık yapıyor. Libya’da görevli Türk askerleri bir yandan cephe gerisinde sivil yerleşim yerlerinde Hafter milislerinin tuzakladığı mayın ve EYP imhasını sürdürüyor diğer yandan Libya Ordusu’na eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Libya’da UMH’nin bu başarısında büyük pay sahibi olan Türk askerleri için, özel bir peç (patch) tasarlandı. Tasarımcı Ömer Erkmen tarafından hazırlanan armada Mustafa Kemal Atatürk’ün Trablus cephesinde çekilen fotoğrafı kullanıldı. Fonda Türk bayrağı ve çöl konspeti yer alırken, “Efsane geri döndü, Libya 2020” notu düşüldü. 

Peçin fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşan Erkmen, “Mavi Vatan uğruna bir avuç insanın, ülkemizin geleceği için sessiz sedasız verdikleri bu mücadelede onlara yol gösteren ruhu temsilen yaptığım bu peç, tüm personelin morali oldu” ifadesini kullandı.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 17
 • kasım 2 yıl önce Şikayet Et
  libyada petrol kuyularına hakim olan libyanın sahibi olur.türkiye ise süzme saf gibi petrol kuyularını rus fransız abd ye kaptırıyor. iç basın ise sahte zafer nidaları atıp hükümeti destekleyen deve kuşları kumdan kafanızı çıkarın.ortadoguda bir damla petrol bir damla insan kanından değerlidir.libyada aşiret reisleri kim çok para veya güçlü ise onun tarafına geçer.Ömer Muhtar gibi insanların nesli libyada tükendi
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Olumsenbizi tanımamış son kan aynı kan Libya'da Ömer muhtarlar bitmez
  Cevapla
 • Gerçekler 2 yıl önce Şikayet Et
  İslam kardeşliği yapalım, Cihat yapalım, tüm Haçlı köpeklerini Müslüman Ülkelerden kovalım.
  Cevapla
 • Ahmet Dilek 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika ile birlikte, teşekkürler amerika...
  Cevapla
 • nimet 2 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH C.C yardımcınız olsun inşallah
  Cevapla
 • stratejist 2 yıl önce Şikayet Et
  cepheyi genişletmek doğru bir strateji tek kalmamak adına şimdilik abd italya vs işimize yarar çünkü rusya pek güvenilir değil bu coğrafyada rusya ilede örtüşen stratejilerimiz olabilir santraç misali yürüyor bu işler doğru yolda devam reis
  Cevapla
 • Mürşid 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya aşağılık kopleksi veya birilerinin zaferden tarihimizi satanlara pay çıkartma numarası.Mü'min basiretli olup bu tuzaklara düşmemeli.Sahi 1. dünya savaşında 3 milyon Osmanlı askeri nerelerde bırakıldı ??? Arayıp soran olmuş mu?İng.Mısır da gaz ve zehirli suda kaç Anadolu evladı şehid edildi? Miyanmar'da ki şehitliktekiler kimler?????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çekmeköy'de el freni çekilmeyen araç dehşet saçtı: 1 ölü, 5 yaralı
Binlerce sıfır otomobil Türkiye'ye doğru yola çıktı: Başkonsolosluk hesabından paylaştılar