ABD Basını: Rusya Hafter'e silah ve asker taşıyor

ABD'li Wall Street Journal gazetesi, Libya'da zor durumda olan darbeci Hafter ve milislerine yardım için destek kuvvet yolladığını iddia etti.

ABD Basını: Rusya Hafter'e silah ve asker taşıyor
ABD Basını: Rusya Hafter'e silah ve asker taşıyor
GİRİŞ 30.06.2020 09:33 GÜNCELLEME 30.06.2020 09:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Libya'da Türkiye'nin desteğiyle hükümete bağlı ordu darbeci Hafter ve milislerini hakimiyet alanından püskürtmeyi başardı. Özellikle geri çekilmelerle petrol hilali bölgesinde de ciddi bir güç kaybı yaşayan darbeci Haftter'i kurtarma planları doğrultusunda, Rusya'dan destekler artarak sürüyor. 

 

 

ABD gazetesi Wall Street Journal'ın Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Rusya, Hafter’in geçen hafta Libya'nın en büyük petrol sahasını ele geçirmesine yardım amacıyla paralı asker gönderdi.

 

 

UÇAKLAR ASKER VE SİLAH TAŞIDI

Haberde, Suriye'deki bir hava üssü ile Libya arasında son haftalarda düzenli olarak Rus kargo uçaklarının gidip geldiği belirtilirken, ABD’li yetkililere göre bunların asker ve silah taşıdığı kaydedildi. Rusya'nın, mayıs ve haziranda Libya'ya Mig-29 savaş uçakları ile gelişmiş radar sistemleri sevk ettiği iddiası da haberde yer aldı.

Haberde görüşlerine yer verilen ABD'nin Afrika Kuvvetleri Harekat Başkanı General Bradford Gering, bu uçakların uluslararası hukuka sadık kalmayacak deneyimsiz pilotlarca kullanılabileceği uyarısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı belirtilen haberde, bu ülkenin daha önce özel askeri şirketlerin Rus hükümetini temsil etmediğini vurguladığı hatırlatıldı.

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ

Wall Street Journal ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.

Habere göre Rusya, Trablus'u almakta başarısız olan isyancı generale bir alternatif bulma arayışını da sürdürüyor. Rusya'nın temasta olduğu alternatifler arasında Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile Birleşmiş Milletlerce (BM) tanınan Libya hükümetindeki bazı kıdemli isimler de yer alıyor.

Haberde, Rusya'nın açık ve örtülü desteğini alan Hafter’in lehindeki dalganın, Türkiye'nin askeri danışmanlar ve insansız hava araçlarıyla Libya'ya, BM destekli hükümete destek için girmesiyle tersine döndüğü vurgulandı.

AFRICOM BELGELEDİ

Rusya'nın Libya'daki askeri varlığı daha önce de ABD'nin Afrika Kuvvet Komutanlığı (AFRICOM) tarafından da belgelenmişti. AFRICOM, yayınladığı görüntülerde Rusya'nın Hafter'e verdiği savaş uçaklarını görüntülemişti.

 

YORUMLAR 4
 • tandoğan 3 yıl önce Şikayet Et
  yarım kalan iş bitecek inşallah rezil rusva olup defolacaklar.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  bu uçakları vurmak serbest değilmi. nasıl olsa inkar ediyorlar.
  Cevapla
 • İdikut 3 yıl önce Şikayet Et
  Umarım bu topraklardan Allah’ın izni ile dünyaya rezil olarak sürünerek çıkarsınız zalimler.
  Cevapla
 • admin 3 yıl önce Şikayet Et
  abd sen hala bekle ruslar akdenize indiginde bir daha onlari ordan kimse cikaramayacak avrupa da tehlike altinda siz de uyuyun ruslar sizi heryerden cevreliyor bir anda uzayli istilasi gibi savas cikarsa ruslar Avrupayi heryerden bombalayacak hazardan bati avrupadan ukrayna sinirindan suriyeden himeyninden simdi de libyadan avrupa dusunsun tehlike onlar icin caliyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Macaristan'dan, İsveç'e NATO vizesi! NATO ve İsveç'ten peş peşe açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan manidar gönderme: Sirk cambazlarına prim vermeyin!