'İran'ın Natanz Nükleer Tesisi'ndeki olayda İsrail parmağı var' iddiası

İran'ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi'nin çelik konstrüksiyon inşaatında meydana gelen hasar "gizemini" koruyorken tesisteki çelik konstrüksiyon inşaatında meydana gelen hasarın “İsrail’e bağlı bazı grupların” saldırısı sonucu oluştuğu iddia edildi.

'İran'ın Natanz Nükleer Tesisi'ndeki olayda İsrail parmağı var' iddiası
'İran'ın Natanz Nükleer Tesisi'ndeki olayda İsrail parmağı var' iddiası
GİRİŞ 04.07.2020 21:09 GÜNCELLEME 04.07.2020 21:09
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İran'ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi'nin çelik konstrüksiyon inşaatında meydana gelen hasar "gizemini" koruyor. Tartışmalı tesiste önceki gün meydana gelen olayla ilgili "saldırı" ve "sabotaj" iddiaları İranlı yetkililerce yalanlansa da, ülkede peş peşe meydana gelen patlamaların son halkasını teşkil eden olayla ilgili tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

 

 

Son olarak ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi, "adını vermek istemeyen bir Orta Doğu istihbarat yetkilisi"ne dayandırdığı haberde Natanz Nükleer Tesisi'nde meydana gelen hasarla ilgili ilk bulguların, olayın sabotaj olduğunu ortaya koyduğu iddia etti.

Haberde, tesiste meydana gelen patlamanın, içeri yerleştirilen bir patlayıcı cihazdan kaynaklandığı öne sürüldü.

 

 

New York Times haberinde, olayın bir endüstriyel kaza olması ihtimalinin de bulunduğu belirtilirken, bazı Batılı yayın organları iddiayı bir adım öteye taşıyarak olayın "İsrail'e bağlı bazı grupların saldırısı sonucu meydana geldiğini" yazdı.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sözcüsü Keyvan Hüsrevi ise dün yaptığı açıklamada, tesiste meydana gelen "olayın" nedeninin tespit edildiğini ancak "güvenlik gerekçesiyle uygun zamanda" açıklanacağını söyledi.

"GİZEMLİ" OLAY

Önceki gün Natanz Nükleer Tesisi'nin açık alanında bulunan çelik konstrüksiyon inşaatının zarar gördüğü ancak nükleer faaliyetlerde aksama olmadığı bildirilmişti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, yaptığı yazılı açıklamada Natanz Nükleer Tesisi'nde "bir olay meydana geldiğini" belirtmiş, olayın nasıl geliştiğine ve nedenine ilişkin incelemelerin sürdüğünü kaydetmişti.

Can kaybı yaşanmadığını belirten Kemalvendi, zarar gören yerin aktif olmaması nedeniyle endişe edilecek bir durumun vuku bulmadığını vurgulamıştı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) uzmanları tarafından denetlenen Natanz Nükleer Tesisi'nin inşaatına 2000 yılında başlandı. Tesise ilk santrifüjler 2002 yılında bağlandı.

Ülke dışındaki rejim muhaliflerinin propaganda çalışmaları sonucunda tesisteki zenginleştirme çalışmaları 2003'de 2 yıl askıya alındı. 2010 yılında Natanz Nükleer Tesisi'ndeki uranyum zenginleştirme oranı yüzde 20 seviyelerine ulaştı.

ŞÜPHELİ PATLAMALAR

Başkent Tahran'ın doğusunda Savunma Bakanlığına bağlı bir merkezin yakınlarındaki gaz deposunda ve eş zamanlı olarak Şiraz kentinin ana elektrik direklerinde meydana gelen patlamalar, sosyal medyada "ülkeye bir saldırı olduğu" kaygısına yol açmıştı.

Tahran'daki patlamanın kilit öneme sahip Perçin tesislerine yakın bir noktada gerçekleşmesi de olayda "sabotaj" ihtimalini güçlendirmişti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ı Parçin'de nükleer denemeler yapmakla suçluyor. Bazı Batılı ülkeler de Parçin'in nükleer savaş başlığı geliştirmek için kullanıldığını iddia ediyor.

Tahran'ın Şeriati Caddesi'nde bulunan bir klinikte de 30 Haziran'da bir patlama olmuştu. 19 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanı, ameliyat odasında bulunan 3 oksijen tankından kaynaklandığı açıklanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Iran intikam olarak Suriye'de sünni katliamı yapar. Mezhepçi fesatçı rafızîler.
  Cevapla
 • tepki 2 ay önce Şikayet Et
  Dünyada İran dan başka bir ülkede nükleer çalışmalar hakkında haber duyulmaması ne ilginç değil mi,hedef gösterilen ülkelerde bu tip haberler oluşturulması ne tesadüf!
  Cevapla
 • Hyr 2 ay önce Şikayet Et
  İsrail 22 yıldır bu İran'ın nükleer çalışmalarını titizlikle takip ediyor. Her şeyi den haberi var.
  Cevapla
 • Yusıf 2 ay önce Şikayet Et
  İranda 50 yıldır İsrail i titiz bir şekilde izliyor herşeyden haberi var
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Yav Gece Kondu Mahallesi gibi, hiçbir önlem yok, etrafı çevrilip, önlem alınmamış bunu çoluk çocuk bile yakmış olabilir, [İran denen Devlet bırakın Atomu teknolojik birşeyle uğraşmaması lazım]sonrada İsrail yaptı diyerek, yedi bela hüsnü misali israilin Reklamını yapmış oluyorsunuz.
  Cevapla
 • Sayda 2 ay önce Şikayet Et
  İran şaka yapmaz vurur şimdi israili, acaba ha ha ha.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş sonunu getiremedi!
Kendi otomobili kendisi üreten 23 ülke!