Libya'da inanılmaz gelişme açıklandı: Vatiyye Üssü ileri teknoloji savaş uçaklarıyla vuruldu

Libya Savunma Bakanlığı, başkent Trablus'un batısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne düzenlenen hava saldırısında kullanılan uçakların "ileri teknoloji" olduğunu ve yabancı bir güç temin etmediği sürece ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in bunlara sahip olamayacağını belirtti.

Libya'da inanılmaz gelişme açıklandı: Vatiyye Üssü ileri teknoloji savaş uçaklarıyla vuruldu
Libya'da inanılmaz gelişme açıklandı: Vatiyye Üssü ileri teknoloji savaş uçaklarıyla vuruldu
GİRİŞ 07.07.2020 06:43 GÜNCELLEME 08.07.2020 10:51
Bu Habere 120 Yorum Yapılmış

Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş, Libya El-Ahrar televizyonunda katıldığı bir programda, Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne yönelik hava saldırısına ilişkin bilgi verdi.

 

"İLERİ TEKNOLOJİ SAVAŞ UÇAKLARI"

Nemruş, "Vatiyye üssünün bombalanmasında kullanılan uçaklar ileri teknoloji uçaklardı ve Hafter'in, yabancı bir güç temin etmediği sürece bu uçaklara sahip olması söz konusu değil" dedi.

 

Söz konusu saldırının, Sirte ve El-Cufra kentlerinin kurtarılması yönünde itici bir güç olacağını dile getiren Selahaddin Nemruş, ülkedeki paralı yabancı askerlerin sayısının arttığını ve Sirte'deki El-Kardabiye Üssü'ne mühimmat ve asker taşıyan uçakların iniş yaptığını gözlemlediklerini aktardı.

Libya-Türkiye ilişkilerine de değinen Nemruş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Libya ziyaretinin, Türk hükümetinin Libya'daki meşru yönetime verdiği desteğin devam ettiğini gösteren açık bir mesaj olduğunu dile getirdi.

"TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ DESTEK ARTTI"

Selahaddin Nemruş, "Türkiye, Libya hükümetinin ülke topraklarının tamamında kontrolü sağlaması gerektiği konusunda bizimle hemfikir. Hafter milislerinin Terhune'de işlediği ihlaller ve Trablus'un güneyine tuzaklanan mayınlar da Türkiye'nin verdiği desteğin artmasını sağladı" diye konuştu. 

Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne cumartesi gecesi savaş uçakları tarafından saldırı düzenlenmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 120
 • atom 1 ay önce Şikayet Et
  Nato veya africom bir açıklama yapmadığına göre amerikaya yakın biri yaptı. uçak gemisindeki abdliler ingilizler israil yapmış olabilir.
  Cevapla
 • SOKANAKREP 1 ay önce Şikayet Et
  Geldikleri gibi giderler
  Cevapla
 • Battal Gazi! 1 ay önce Şikayet Et
  Göklere hakim olacaksın yoksa çok çok ama çok feci zayiatlar ve yenilgiler kaçınılmazdır...
  Cevapla
 • Ümit Var 1 ay önce Şikayet Et
  Bu bombardıman ancak F 35 ile yapılır. Libya petrolünün haracını yiyen hangi güçse F35 leri kiralamıştır.
  Cevapla
 • misgalezerratin 1 ay önce Şikayet Et
  anlamadığım türkiye ve umh niye beklemede yoksa umulmadık bi yerde işler iyice kızışacak şehir çatışmasına dönecek ondan sonra tüm avrupa ben şucu ben bucuyum diye ülkeye doluşacak bi yandan yığınak yapılsın bi yandan da küçük akınlar büyük akınlarla sızmalarla motivasyon çökertilsin. tel rıfat a bi şekil verilsin orası bi fitne yuvası cadı kazanı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
(9 Ağustos 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Gecenin maçına damga vuran an: Cüneyt Çakır ve Messi arasında tartışma