BM: Kasım Süleymani'nin öldürülmesi hukuksuz ve keyfice

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesini araştırmakla görevlendirilen BM Özel raportörü Agnes Callamard, ABD'nin silahlı bir insansız hava aracıyla saldırı düzenleyerek Süleymani'yi öldürmesinin "hukuksuz ve keyfice" olduğunu açıkladı.

BM: Kasım Süleymani'nin öldürülmesi hukuksuz ve keyfice
BM: Kasım Süleymani'nin öldürülmesi hukuksuz ve keyfice
GİRİŞ 08.07.2020 09:17 GÜNCELLEME 08.07.2020 09:42
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

BM İnsan Hakları Konseyi 44. oturumu kapsamında sunulan bir raporda İranlı General Kasım Süleymani'nin geçtiğimiz Ocak ayında öldürülmesine dair yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar yayınlandı. BM tarafından Süleymani'nin öldürülmesini araştırmakla görevlendirilen BM Özel raportörü Agnes Callamard, ABD'nin silahlı bir insansız hava aracıyla saldırı düzenleyerek Süleymani'yi öldürmesinin "hukuksuz" olduğunu açıkladı. 39 sayfalık raporda Süleymani'nin ABD tarafından BM şartı ve uluslararası hukukun ihlal edilerek öldürüldüğü ifade edildi.

 

"KEYFİ BİR ÖLDÜRME"

Raporda, "ABD'nin bugüne kadar sunduğu kanıtlar ışığında, General Süleymani'nin hedeflenmesi ve ona eşlik edenlerin ölümleri BM şartı uyarınca ABD'nin sorumlu olduğu keyfi bir öldürme oluşturmaktadır. Bu saldırı BM şartının 2 (4) maddesini ihlal etmiştir. Söz konusu saldırının gerekçesi olarak devam eden veya yakın bir saldırıya ilişkin yeterli kanıt bulunmuyor" dendi. Raporda, "General Süleymani'nin ABD'nin çıkarlarına özellikle Irak'ta acil eylemin gerekli olduğu ve haklı çıkacağı yakın bir saldırı planladığına dair hiçbir kanıt sunulmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

 

"ABD TARAFINDAN ATILAN ADIM YASAL DEĞİLDİ"

Raporun sonuç kısmında ABD’nin böyle bir saldırıyı dayandıracak yeterli kanıt sunamadığı, herhangi bir tehdit durumuna karşı uluslararası toplumdan yardım istemediğinin altı çizildi. Raporda, "General Süleymani, Suriye ve Irak'ta İran askeri stratejisinden ve eylemlerinden sorumluydu. Ancak hayata karşı yakın bir tehdit bulunmadığından, ABD tarafından atılan adım yasal değildi" dendi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • emin 4 yıl önce Şikayet Et
  israil-iran işbirliği ile süleymani egale edilir
  Cevapla
 • Adıyamanlı 4 yıl önce Şikayet Et
  İlginçtir, Tramp'ı gördüğüm zaman hissettiklerim ile Süleymaniyi gördüğüm zaman hissettiklerim aynı...
  Cevapla
 • Adem 4 yıl önce Şikayet Et
  Dünyadaki hangi ölüm huhuka uygun ki. Özellikle İranın dünyanın değişik bölgelerinde katlettiği ve katlettirdiği kişilerin ölümlerinin hangisi hukukii. Allah bütün zalimleri karu perişan etsin.
  Cevapla
 • #avşarın delisi 4 yıl önce Şikayet Et
  Amerikanın tarihinde yaptığı EENNN faydalı işlerden birisi. Türk düşmanı geberdi
  Cevapla
 • Tarafsız 4 yıl önce Şikayet Et
  Kasım süleymani Okadar müslüman kanını dökerken keyfi değildide bumu keyfi oldu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Moody's'ten son dakika Türkiye kararı! Bakan Şimşek 'ilk defa' deyip duyurdu
Dünyanın en iyisi seçildi! Sıcak havada yenilecek salata: Sınırları zorlayan liste...