Almanya'dan Srebrenitsa soykırımı açıklaması

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Srebrenitsa Soykırımı'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa içindeki vahşet ve boyutu göstermesi açısından "tek" olduğunu belirtti.

Almanya'dan Srebrenitsa soykırımı açıklaması
Almanya'dan Srebrenitsa soykırımı açıklaması
GİRİŞ 11.07.2020 20:23 GÜNCELLEME 11.07.2020 20:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Steinmeier, Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı görüntülü mesajda, katliamın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen hala dehşetinin dinmediğini belirtti.

Srebrenitsa'da binlerce Müslüman erkek ve çocuğun katledildiğini vurgulayan Steinmeier, "Srebrenitsa bölgedeki savaşın en karanlık bölümü olarak belleğimizde yer aldı. Srebrenitsa'da binlerce Müslüman erkek ve çocuğa işlenen katliam İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa içindeki vahşet ve boyutu göstermesi açısından tektir. Uluslararası Ceza Mahkemesi orada yaşananları açık bir şekilde soykırım olarak tescillemiştir." ifadelerini kullandı. 

Halihazırda acı çeken insanlara güç ve kuvvet dileyen Steinmeier, aradan geçen 25 yıla rağmen toplumdaki yaraların hala iyileşmediğini vurguladı.

Steinmeier mesajını, "Nefret ve şiddet olmadan, birlikte bir geleceği yaratmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur." ifadeleriyle tamamladı.

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da yaptığı yazılı açıklamada, Srebrenitsa'da yaşananların bir daha asla tekrar etmemesi gerektiğini belirtti.

Maas, kalplerinin ve hislerinin Srebrenitsa Soykırımı kurbanları ve onların yakınlarıyla beraber olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • 01adana 11 ay önce Şikayet Et
    hah sanki hiçbişeyden haberleri yok gibi gonuşurlar ya lan yatacak yeriniz yok
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mustafa Şen canlı yayında açıkladı: Z kuşağı kime oy verecek?
Türkiye'ye SİDA müjdesi! Noktayı koydu