Yunan tarihçi Ahrweiler: Bizans'ın ikinci çöküşü

Yunan tarihçi Helene Ahrweiler ilginç bir benzetmede bulunarak Ayasofya'nın ibadete açılmasını 'Bizans İmparatorluğu'nun ikinci kez çöküşü' olarak değerlendirdi.

Yunan tarihçi Ahrweiler: Bizans'ın ikinci çöküşü
Yunan tarihçi Ahrweiler: Bizans'ın ikinci çöküşü
GİRİŞ 20.07.2020 06:54 GÜNCELLEME 20.07.2020 07:23
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Türkiye yıllar sonra aldığı bir karar ile Ayasofya'yı aslı olan ibadethane statüsüne yeniden kavuşturdu. Danıştay'ın verdiği karar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı özellikle Yunanistan'da halen yankı uyandırıyor.

 

 

Özellikle hazımsız bir şekilde Türkiye'ye Ayasofya üzerinden saldırmaya çalışan Yunanistan'ın bu tutumunu özetleyen bir açıklama geldi. Yunan ve Bizans tarihçisi Helene Ahrweiler Ayasofya'nın ibadete açılmasını "Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü' olarak değerlendirdi.

"BİZANS'IN İKİNCİ KEZ ÇÖKÜŞÜ"

 

 

Yunan ve Bizans tarihçisi Helene Ahrweiler, Ayasofya’nın statütüsünün değiştirilme kararıyla ilgili olarak tarihin tekerrür ettiğini söyledi.

Ahrweiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya kararının Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü olarak niteledi. Ahrweiler, statü değiştirme kararının Hristiyanlığa karşı bir hakaret olduğunu savunurken, Ayasofya’nın içerisindeki tarihi mozaiklerin gözyaşı döktüğünü duysa buna bile şaşırmayacağını söylüyor.

ENGELLEME ÇABASI

Ahrweiler'in açıklamasının yanı sıra Yunan hükümetinden de Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bu kararın "tarihi bir hata" olduğunu savunurken, kararın engellenmesi için mücadele ettiklerini bu yöndeki çabaların önümüzdeki hafta da daha da hız kazanacağını söyledi.

Dendias Türkiye'nin bir iç meselesi olan bu kararı, kendilerini de ilgilendiren bir sorunmuş gibi lanse etmeye çalışırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan için de "Osmanlı dönemini yeniden canlandırmaya ve kendisini Türkiye’yi bölgenin karar vericisi haline getirmeye çalıştırıyor" ifadelerini kullandı.Dendias ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem uluslararası kurallar ve teamüllere karşı geldiğini iddia etti.

Yunan Dışişleri Bakanı Dandias, Yunan diplomatların önümüzdeki günlerde Ayasofya’nın statü değişikliğiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

DESTEK BULAMIYORLAR

Yunanistan'ın yüzlerce yıllık hazımsızlığı bunlarla da sınırlı değil. Açıklamaların yanı sıra Türkiye'ye yaptırım uygulatmak için lobi çalışmaları yapan Yunan diplomatlar bu konuda yalnız kalmış durumda.

Yunanistan tepkileri bir adım ileriye taşıyarak bunu Türkiye'ye karşı yaptırıma dönüştürmek için destek toplamaya çalışıyor. Ancak Uluslararası İlişkiler Uzmanı Constantinos Filis, Atina’nın bu konuda Amerika ve AB’den destek bulabilecek durumda görünmediğini söylüyor.

Filis, bunun Türkiye’nin iç meselesi olduğunu söylüyor. Yunan halkının karardan rahatsız olmasına karşın Yunanistan’ın tek taraflı olarak bir eylemde bulunamayacağına bu noktada uluslararası desteğe ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor.

Filis, Avrupa Birliği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yle ilişkileri riske edecek bir adım atıp atmayacağının bir soru işareti olduğunu söylüyor

YORUMLAR 14
 • Bizans Yalanı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizans diye bir imparatorluk hiç olmadı ki. Gerçekte ismi Doğu Roma İmparatorluğudur. Roma imparatorluğunun son kalıntısıdır. Son kalıntıyı da Müslüman Türklerin yok edişini kabullenemiyor batılı tarihçiler.
  Cevapla
 • Doğukan 3 yıl önce Şikayet Et
  Aslında Tarihçi Helene Ahrweiler haklı bizim de inancımıza göre İstanbul 2. kez feth edilecek !!! Fethin sembolü olan Ayasofya’nın 2. kez ibadete açılması anlam itibariyle Fetih olarak görülüyor. Konuşma Hakkı Olmayanlar ; Yunanistan da 1 tane Mescit yok bırakın Cami’yi !!! İsrail’de Hz. İbrahim Camii işgal edildi , Mescid-i Aksa işgal edildi !!! İspanya da Kurtuba Camii işgal edildi !!! yani Kiliseye çevrildi bir çok Camii’yi yıktılar ve yaktılar daha da kötüsü Ahıra çevirdiler !!! Tüm bu ahlaksızlıkları ; Ayasofya Müze iken yaptılar arkadaşlar !!! Yani tarihten utanacak birileri varsa onlarda şu an Eşşek gibi anırmaktalar ...
  Cevapla
 • Celal 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizans ne ya? 1453 de o defter kapanmadı mı? Hayaller & hayatlar.
  Cevapla
 • orhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Soyadina bakilirsa bu kadin yunan deyil bu olsa olsa bir yahudi gerisini siz duşünün
  Cevapla
 • Kika 3 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah gerçekten çökeceksiniz siyonizimlen beraber
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bathsuayi defteri kapandı mı? Fenerbahçe'den beklenen açıklama geldi
İngiltere’den İsrail’e sessiz ambargo: Silah ihracatı dibe vurdu