NASA'nın yeni nesil uzay aracı Mars yolunda

NASA'nın yeni nesil uzay aracı Perseverance, Mars'a gitmek için yola çıkıyor. Araç, Kızıl Gezegen'deki antik yaşamı ve Mars'a insanlı görevin yollarını araştıracak.

GİRİŞ 30.07.2020 15:00 GÜNCELLEME 30.07.2020 17:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mars'ın keşfinde yeni bir dönemin kapısı, NASA'nın yeni nesil uzay aracı Perseverance ile açılacak.

 

 

NASA'nın 2,4 milyar dolarlık misyonu saat 07: 50'de başlaması planlanıyor ve aracın önümüzdeki Şubat ayında Mars'a ulaşması bekleniyor.

YAŞA İZLERİNİ ARAŞTIRACAK

NASA'nın bu yeni görevindeki asıl amaç, Mars'ta antik yaşam izlerini araştırmak ve insanlı yolculuğun yollarını bulmak olacak.

 

 

Perseverance'ye Ingenuity adı verilen mini helikopter de eşlik edecek. Bu aracın en önemli özelliği ise Dünya dışında uçabilen ilk uzay aracı olması. 

11 MİLYON KİŞİNİN ADINI TAŞIYOR

Türkiye’nin 2,5 milyon isim yazdırarak tüm ülkeleri geride bıraktığı “Mars’a Adını Gönder” kampanyası ile toplamda 11 milyon kişinin adı Kızıl Gezegen’e gönderilecek. “Perseverance” yani “Azim” adı verilen aracın tek amacı Mars’a isimler taşımak değil. En son 2012’de Mars’a gönderilen gezici uzay aracı Curiosity’nin ardından yıllar sonra ilk kez hareketli bir yüzey keşif aracı Mars’a gönderiliyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Gakko 2 ay önce Şikayet Et
    Ey kafirler Mars değil Jüpiter Merkür e gitseniz boş Allah cc ü bu dünya yı özenle insanlığa düzenledi ama dinsiz Ataist kafirler zalimler anlamaz bu işten gidin gezin gelin hepinizin sonu yakındır inşallah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ermenistan'ın çocuk askerleri cepheye gönderilmeye devam ediyor
Ve koronavirüste korkulan oldu! Bir şehirde haftalık yeni hasta sayısı ağustosu beşe katladı