İran'dan sert açıklama: Avrupa terör örgütlerini besliyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ve Avrupa'yı terör örgütlerine finansman ve barınma desteği sağlamakla suçladı.

İran'dan sert açıklama: Avrupa terör örgütlerini besliyor
İran'dan sert açıklama: Avrupa terör örgütlerini besliyor
GİRİŞ 01.08.2020 23:41 GÜNCELLEME 02.08.2020 03:46
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Zarif, İran İstihbarat Bakanlığının ABD'de örgütlenen ve İran'da terör eylemleri düzenlemekle suçlanan rejim karşıtı bir grubun liderini ele geçirdiğini duyurmasının ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

''BATI TERÖRİSTLERİ FİNANSE EDİYOR'' 

Mesajında, "Batı, teröristleri finanse etmeye ve barındırmaya son vermelidir." ifadesini kullanan Zarif, şöyle devam etti:

"(Teröristler) ABD ve Avrupa'daki güvenli limanlarından nefret, propaganda, cinayet ve kargaşa organize ediyorlar ve masum İranlı sivillere yönelik cinayetlerin sorumluluğunu utanmadan üstleniyorlar. Sis perdeleri bu iki yüzlülüğü gizleyemez."

İran İstihbarat Bakanlığı, "Tonder" ve "İran Krallığı Meclisi" adıyla bilinen ABD merkezli rejim karşıtı ve monarşi yanlısı örgütün lideri olduğu belirtilen Cemşid Şarmehd'in yakalandığını duyurmuştu. 

Söz konusu örgüt, 12 Nisan 2008'de Şiraz kentinde 14 kişinin ölümüne ve 215 kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısı ile ülke genelinde bazı silahlı eylemler ve sabotajları düzenlemekle suçlanıyor. 

İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ABD'nin California eyaletinde İran aleyhine faaliyetler yürüttüğü bilinen Şarmehd'in İran'da yakalandığını açıklarken "Şarmehd gibi kişiler ABD ve siyonist rejime (İsrail) güvenerek hata yapıyorlar çünkü bu ikisi kendi çıkarlarına hizmet edildiği sürece destek verir." demişti.

Yakalandıktan sonra gözleri bağlı şekilde kameralar karşısına geçirilen Şarmehd'in, Şiraz'daki terör saldırısındaki planlayıcı rolünü itiraf ettiğine dair görüntüler devlet televizyonunda gösterilmişti.

İran istihbaratının, Şiraz'daki terör eyleminin yönlendiricisi olduğu iddia edilen Şarmehd'i 2009'da Los Angeles'ta öldürme teşebbüsünde bulunduğuna ilişkin haberler ABD medyasında yer almıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Cevad Zarif
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • nail 1 yıl önce Şikayet Et
  ne ikiyizlülük sende 40 yıldır besliyorsun hala bitiremedin pkk yı bitirmek isteyenede taş koyuyorsun iran ırak suriyre üçgeni hala vazgeçemediniz pkk dan beslediğiniz karga inşallah birgün gözünüzü oyar.Ülkemizde gözü olanların da gözü çıksın
  Cevapla
 • Ali Kılıç 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyorsun, yapma ya.
  Cevapla
 • Karamuk calisi 1 yıl önce Şikayet Et
  günaydın
  Cevapla
 • Fermantasyon 1 yıl önce Şikayet Et
  sen çok farklısın sanki
  Cevapla
 • Adıyamanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin de AB'den hatta ABD ve İsrail'den de farkınız yok ki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sular çekilince dünyanın en önemli keşfi gün yüzüne çıktı
Son dakika gelişmesi: Sudan'da başarısız darbe girişimi