Yunan-Rum ikilisi AB'den beklediğini bulamadı

Türkiye'ye karşı acil koduyla toplantı talep eden Yunanistan ve Güney Kıbrıs, AB'den beklediği yardıma ulaşamadı. AB Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye'nin aleyhinde bir karar almazken gerilimi düşürme çağrısı yaptı.

Yunan-Rum ikilisi AB'den beklediğini bulamadı
Yunan-Rum ikilisi AB'den beklediğini bulamadı
GİRİŞ 14.08.2020 21:30 GÜNCELLEME 14.08.2020 21:35
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

AB Dış İlişkiler Konseyi, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, Belarus'taki seçim sonrasında protestoculara yapılan müdahale, Beyrut'taki patlama ve Venezuela gibi konuları görüşmek üzere AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkanlığında videokonferans yöntemiyle olağanüstü toplandı.

DESTEK BULAMADILAR

 AB diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımlarının kınanması yönündeki çağrısı karşılık bulmadı. Bu yöndeki çağrıya başta Almanya olmak üzere birçok üye ülke ve AB yönetiminden destek gelmedi.

Borrell, toplantıdan sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Borrell, Türkiye'ye gerilimi düşürmesi ve diyalog çağrısı yaptı.

 

 

AB dışişleri bakanlarının toplantısı videokonferans yöntemiyle yapıldığı için gayriresmi nitelikte oluyor ve toplantı sonunda ortak karar çıkmıyor. Ancak bakanlar çalışma gruplarına toplantı sonuçlarını hazırlamaları için talimat verebiliyor. 

BELARUS'A YAPTIRIM

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Beluras'a yaptırım uygulanacağını duyurdu. AB'nin Belarus'ta hafta sonu yapılan ve mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun kazandığı açıklanan seçimin sonuçlarını kabul etmediğini belirten Borrell, "Şiddet ve sonuçların tahrif edilmesinden sorumlu olanlara yaptırım uygulanması için çalışmalar başladı." açıklamasını yaptı.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Lukaşenko’nun kazandığının açıklanmasından sonra ülkede protesto gösterileri başlamıştı.

Seçim gecesi başlayan ve her gün süren izinsiz gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınan 2 binden fazla kişinin serbest bırakıldığını duyurmuştu. Polisin, protestolarda göstericilere sert müdahalesi büyük tepki çekmişti.

Muhalefet, "hile karıştırıldığı" iddiasıyla seçim sonuçlarını kabul etmeyerek üst mahkemeye itiraz edeceklerini açıklamıştı.

AB de seçimin "adil ve özgür" olmadığını gerekçe göstererek sonuçları tanımadığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
oruç reis
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • h topcu 1 ay önce Şikayet Et
  Başpehlivan Türkiye ile mi güreşsin çömez rum için?.
  Cevapla
 • Eren 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar bize yaptırım kararı çıkaramayınca karşısına alamayınca kendi Doğu Avrupa ülkesi olan Belarusa yaptırım kararı alıyor
  Cevapla
 • musti 1 ay önce Şikayet Et
  Hele bi yunana destek verip de savaş çıkarın bakalım. Gurbetçi olarak söylüyorum. Almanyayi yakarız....!!
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Adamsın
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Adamsın
  Cevapla
 • Kemal Şimşek 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim vatanimizda yabancı ülkelerin ne işi var sömürgeci devlet Fransa her taraf benim olsun diyor. BU VATAN BİZİM BU DEVLET BİZİM TÜRKİYE YİZ yabancı devletler bunu anlasın anlamayan karşımıza çıkabilir se çıksın güç leri yetiyorsa iyi geceler Allah a emanet olun
  Cevapla
 • Sonkok 1 ay önce Şikayet Et
  ab senatosu makaryosun her dedigini ciddiye alsa makaryosun sikayetleri ve simarikligi senatoyu surekli mesgul etmektedir neredeyse calismaz bir tablo ile ugrasan ab senatosuna gina geldi 380 milyar euro borcu olmasa makaryoslulari ab birliginden kovacaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehir Hastaneleri Pandemi sürecinde ilaç gibi geldi!
Süper Lig'de son dakika transferleri!