Guterres'ten Mali çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mali'de devam eden askeri hareketlilik kapsamında isyancı grup tarafından alıkonulan Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita'nın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Guterres'ten Mali çağrısı
Guterres'ten Mali çağrısı
GİRİŞ 19.08.2020 00:26 GÜNCELLEME 19.08.2020 00:27
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri adına yayınladığı resmi bir açıklama ile Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita'nın derhal serbest bırakılmasını istediğini duyurdu. Açıklamada, "Genel Sekreter Guterres, bugün erken saatlerde başkent Bamako'da Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita ve hükümet yetkililerinin tutuklanmasıyla sonuçlanan askeri isyan da dahil olmak üzere Mali'de ortaya çıkan gelişmeleri derin bir endişeyle takip ediyor" denildi.

"Genel Sekreter Gutterres bu eylemleri şiddetle kınıyor" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, "Guterres Mali'de anayasal düzenin ve hukukun üstünlüğünün derhal yeniden tesis edilmesi çağrısında bulunuyor. Bu amaçla Devler Başkanı Keita'nın ve kabine üyelerinin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyor" denildi.
Sözcü Dujarric açıklamada ayrıca, "Genel Sekreter Guterres, müzakere edilmiş bir çözüm ve farklılıkların barışçıl çözümüne yönelik çağrılarını yineliyor. Özel Temsilcisinin iyi niyetleri de dahil olmak üzere Mali'deki mevcut krize barışçıl bir çözüm bulma çabalarında Afrika Birliği'ne ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik topluluğuna tam desteğini ifade eder" ifadelerini kullandı.

Dujarric, "Genel Sekreter Guterres tüm paydaşları, özellikle de savunma ve güvenlik güçlerini azami itina göstermeye ve tüm Malililerin insan haklarını ve bireysel özgürlüklerini korumaya çağırıyor" dedi.

 

 

YORUMLAR 6
 • Metin Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Kendi yörüngesindeki yönetim düştüğü işin biraz sıkıntıya girdiler galiba.
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sizin çağrınıza ..siz bir şey çağırmayın olmayında
  Cevapla
 • poyraz 2 yıl önce Şikayet Et
  ya bm ne is yapar anlamadim. kinama uyari çağrı sonuc odakli bir calismalarini goremedim suana kadar
  Cevapla
 • Bahadır 2 yıl önce Şikayet Et
  Mısır içinde konuşsaydınız ya, Aç gözlü vampirler sürüsü, İnsanlığın yüz karası mahluklar sizi
  Cevapla
 • Hyio 2 yıl önce Şikayet Et
  Ulan sizene maliden bi dusun su garip ulkelerden natomus noto gavurlara musluman olunca hemen mudahale
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TPAO yeni bir kuyu daha açıyor: Siirt’te petrol arayacak
Dünya Kupası'ndan dev gelir! Türk kulüpleri kasasını doldurdu