Skandal Doğu Akdeniz mesajı: Merkel ve Macron'dan kritik görüşme

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında kritik Doğu Akdeniz görüşmesi gerçekleşti. İkili görüşme sonunda ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel'in AB’ye üye devletlerin egemenliğine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceği açıklamaları dikkat çekti.

Skandal Doğu Akdeniz mesajı: Merkel ve Macron'dan kritik görüşme
Skandal Doğu Akdeniz mesajı: Merkel ve Macron'dan kritik görüşme
GİRİŞ 21.08.2020 02:32 GÜNCELLEME 21.08.2020 02:41
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fransa’nın güneyindeki Bregançon Kalesi’nde yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Görüşmede, Çin, ABD, Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin ele alındığını ve Avrupa Birliği’nin (AB) jeopolitik bir aktör olarak ortaya çıkması gerektiği üzerine konuştuklarını belirten Merkel, "Avrupa tek sesle konuşursa güçlü olur." dedi

DOĞU AKDENİZ MESELESİ

Merkel, Akdeniz’in doğusundaki durumun çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bizim orada gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var. Orada kritik bir durum var." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya ve Fransa’nın güçlerini birleştirmeleri halinde iyi bir sonuç çıkabileceğini belirten Merkel, böylece iş birliğinin mümkün olabileceğini dile getirdi. Merkel, AB’ye üye devletlerin egemenliğine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Gerilimi tırmandırarak değil, konuşarak sorunların çözümünden yana olduklarını ifade eden Merkel, "Bu tüm taraflar için geçerli." ifadesini kullandı. Merkel, Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğun oluşması için çaba sarf ettiklerini anlattı.

MACRON: DOĞU AKDENİZ'DE ULUSLARARASI HUKUKU KORUMA İRADESİNE SAHİBİZ''

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ise AB'nin Doğu Akdeniz’de egemenliğini korunması gerektiğini belirtti.

AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını yineleyen Macron, Akdeniz bölgesinin istikrara kavuşması gerektiğini ve bu konuda Berlin ve Paris’in hemfikir olduğunu ifade etti. Macron, "Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuku koruma iradesine sahibiz." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 54
 • Öfkeli 2 yıl önce Şikayet Et
  Makarnacı, makro seninde acayip bir gazın var ama bakalım ne zaman alıcaz onuda
  Cevapla
 • tunctunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Amirka ve Rusya olmasin´Tarihleri hep katliamlar ile dolu olan bu iki ülke dünyayi egemenlik altina alir sömürürler itiraz edenleri ise gözlerini kirpmadan katliam yaparlar.
  Cevapla
 • Meltem 2 yıl önce Şikayet Et
  Fransanın kimseye diyecek bir sözü olamaz, aynı şekilde almanların...Sömürü sisteminizin sonu geliyor, ey vicdansız zalimler.
  Cevapla
 • erdemir 2 yıl önce Şikayet Et
  bos isler biz yolumuza bakalim
  Cevapla
 • adnan 2 yıl önce Şikayet Et
  katil hırsız fransızlar alışmışlar sömürgeye lanet oldun size ey hırsızlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşçi tarafı asgari ücret için net rakamını açıkladı: 7785 TL'nin altı asla olmaz
EYT'de prim mutabakatı! İş verene kıdem tazminatı için kredi