Türkiye ile görüşme sonrası, ABD yüzen üssünü Doğu Akdeniz'e indirdi

ABD'nin yeni sınıf dev gemilerinden ikincisi olan USS Hershel Woody Williams, Yunanistan'ın Girit Adası'na demirledi. Gelişmenin Doğu Akdeniz'deki gerilim ve Yunanistan'ın Mısır'la imzaladığı korsan anlaşma sonrasında yaşanması dikkat çekti. Dev gemi askeri operasyonlarda hızlı ulaşım ve destek merkezi olarak kullanılıyor.

Türkiye ile görüşme sonrası, ABD yüzen üssünü Doğu Akdeniz'e indirdi
Türkiye ile görüşme sonrası, ABD yüzen üssünü Doğu Akdeniz'e indirdi
GİRİŞ 21.08.2020 05:54 GÜNCELLEME 21.08.2020 12:40
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın Mısır'la imzaladığı korsan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Anlaşması sonucu bölgede artan gerilim sonrasında ABD'den dikkat çeken bir adım geldi.

 

GİRİT'E DEMİRLEDİ

İtalya'nın Napoli limanında bulunan ABD savaş gemisi USS Hershel Woody Williams, yeni görevlendirme sonucu Yunanistan'ın Girit Adası'na demirledi. Gemi, son günlerde Fransa ve Rusya'nın bölgede tansiyonun yükselmesinin ardından gönderdiği diğer savaş gemilerine katıldı.

 

USS Hershel Woody Williams

YÜZEN ÜS

Askeri uzmanlara göre, USS Hershel Woody Williams adeta yüzen bir askeri üs niteliğinde. ABD donanmasının yeni sınıf dev gemilerinden ikincisi olan USS Hershel Woody Williams, askeri operasyonlarda hızlı ulaşım ve destek merkezleri olarak kullanılıyor. 230 metre uzunluğundaki gemi, Girit'e demirlemeden önce İtalya'nın Napoli kentinde rutin lojistik molasını vermişti.

USS Hershel Woody Williams

BÖLGEDEKİ DİĞER GEMİLERİ İZLEYECEK

Amerikalı yetkililer geminin Girit'in batı ucundaki Suda Körfezi'ndeki ABD üssünde ne kadar süreyle kalacağı ya da ne tür bir rol üstleneceğini henüz ayrıntılı bir şekilde açıklamadı. ABD askeri gemisinin bölgedeki donanmaların hareketliliğini gözlemlemek amacıyla Girit'e konuşlandığı değerlendiriliyor.

Dev geminin, Doğu Akdeniz'de (Güney Kıbrıs ve Lübnan) Fransız donanmasının artan varlığından hemen sonra bölgeye gönderildiği de dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla bölgedeki gerilimi görüşmüştü.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA
YORUMLAR 48
 • Erdalsilo 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısırıda üstümüze salacaklar oyun icinde oyun ateşkez hazįrlanmaya zaman tanımak bunlar niyeti kötü millet
  Cevapla
 • Suda 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de niye böyle gemi yok, hemen yapılsın.
  Cevapla
 • Levrok 3 yıl önce Şikayet Et
  Trump varken sorun yok.
  Cevapla
 • Tcli 3 yıl önce Şikayet Et
  Sonunuz titanik gibi olur inşallah
  Cevapla
 • Nihat 3 yıl önce Şikayet Et
  2 Metre betonu delen roketleri deneme zamanı geldi , bakalım çelik saca etkisi ne kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 O maçtan sevindiren haber! Türkiye'ye ülke puanı müjdesi
Guterres: Kanlı misilleme döngüsüne son verin