Son dakika haberi: Erdoğan açıkladı, Türkiye Karadeniz'de doğalgaz buldu! İşte tüm detaylar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu açıkladı. Rezerv bulunan alanın Sakarya Gaz Sahası ilan edildiğini belirten Erdoğan, çalışmaların başladığını ve 2023'te Karadeniz gazının kullanılmaya başlayacağını söyledi. Erdoğan ayrıca, bölgede çok daha zengin rezervlerin bulunabileceği müjdesini de verdi. İşte tarihi açıklamadan tüm detaylar:

GİRİŞ 21.08.2020 16:11 GÜNCELLEME 21.08.2020 16:47
Bu Habere 653 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Beklenen an geldi çattı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. İşte tarihi açıklamadan tüm detaylar:

 

Erdoğan'ın Çarşamba günü yaptığı açıklamasından sonra, "Erdoğan müjde olarak ne açıklayacak, Türkiye Karadeniz'de doğalgaz buldu mu?" soruları gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Dolmabahçe Ofisi'nde Türkiye ve dünyanın merakla beklediği müjdeyi açıkladı.

Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisinin Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı, Karadeniz gazının 2023'te vatandaşın hizmetine sunulmasının amaçlandığını da duyurdu.

 

 

Erdoğan'ın tarihi açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugün, ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız. Bilindiği gibi, enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük öneme sahiptir. Ülkelerin ortaya koyduğu vizyonların hayata geçmesi enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır.

Milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Eğer bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir. Suriye'de son yıllarda yaşananları düşünün. Biz mazlumların ve mağdurların bulunduğu yere giderken birileri doğrudan petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumla Libya'da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizi darbecilerden kurtarmanın mücadelesini verirken birileri yine petrol sahalarının dibinde bitivermiştir. Doğu Akdeniz'de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Hamdolsun biz önceliğimizi asla değiştirmedik. Hep önce insan, önce kardeşlik dedik. Hep önce mazlumlar ve mağdurlar dedik. Hep önce hak, hukuk, adalet dedik. İnsanlık bizde petrol, onlarda kalmış olabilir.

"RABBİM BİZE YENİ KAPI AÇTI"

İşte Rabbim bize bambaşka bir yerde hem de görümedik zenginlikte bir kapı açtı. Yarın benzer kapılar önümüzde açılacaktır. Çünkü artık bu alanda en üst lige çıkmış bir Türkiye var.

Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların öyle kiralama veya benzeri yöntemlerle değil doğrudan milli kuruluşlarımız aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık. Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını 2017 senesinde yeni baştan belirledik.

3 sondaj ve iki sismik araştırma gemimiz kendi personelimiz ile çalışmalarını sürütüyor. Dünya fiyatlarının hayli altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerle yaptığımız sondajların birim maliyeti de oldukça düşüktür. Sondaj ve sismik araştırmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Zaten öyle bir durum olsa bize nefes bile aldırmayacakları ortadadır. Yerli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık.

İŞTE MÜJDE!

Şimdi müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz'da başladığı sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.

Fatih Sondaj Gemimiz ismine layık bir başarıyla hepimizi gururlandırdı. Allah'a hamd olsun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih'i Karadeniz'e uğurlamıştı.

'Karadeniz'deki rezerv doğalgazdan 164 kat daha değerli'

"ÇOK DAHA ZENGİN KAYNAK VAR"

Daha önce Tuna-1 olan bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken tüm mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Yani bu ilk kuyuda bulunan rezerv çok daha zengin bir kaynağın sadece bir parçası. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek.

Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapıma geçeceğiz. Doğalgazın sisteme aktarılması işlemiyle bu kaynaktan fiilen istifade edeceğiz.

Erdoğan duyurdu: Keşif sahasının ismi belli oldu

2023'TE KULLANILACAK

Şimdi hedefi veriyorum: Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin huzuruna sunmaktır.

Sakarya Gaz Sahasıyla Bismillah dedik, Allah'ın izniyle devamı da gelecek.

Sadece denizlerde değil, topraklarımızdaki aramalarımızı da yürütüyoruz.

"ENERJİ MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ"

Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Türkiye yıllarca bunun sancını çekti, bedelini ödedi. Cari açığımızın en büyük sebebi de hep enerji olmuştur. Bu konuda denge sağlasak da hala enerjide ciddi bir ithalatçı durumdayız.

AB'YE NET MESAJ!

Yunanistan başta olmak üzere bu mesele karşımıza dikilenlerin hepsi de haklı olduğumuzu gayet iyi biliyor. Özellikle Avrupa Birliği Yunanistan'ı şımartıp üzerimize sererken, sergilediği çifte standart nedeniyle bir kez daha kendi değerleri çiğnediğini görmelidir. Ortada dolaşan saçma sapan haritaların yarın en büyük zararı Avrupa Birliği'ne vereceği unutulmamalıdır.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 653
 • Şems 3 yıl önce Şikayet Et
  Reis ALLAH cellü celaluhu razı olsun.
  Cevapla
 • muharrem 3 yıl önce Şikayet Et
  ne gerek var bizim ne işimize yarayacak hahahahahahahah
  Cevapla
 • MehmetB25 3 yıl önce Şikayet Et
  Başkanımız boşuna hedef 2023 demiyor. Bu böyle biline.
  Cevapla
 • Dilek 3 yıl önce Şikayet Et
  Hamd olsun Allah'a RTE gibi bir yöneticimiz var.
  Cevapla
 • yurttaş 3 yıl önce Şikayet Et
  şimdi sıra petrol bulmada birde petrölü bulursak o zaman kaymaklı kadayıf olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları'ndan Netanyahu açıklaması! Ebu Ubeyde iddialara son noktayı koydu
Özgür F-16 testleri başarıyla geçti: Hedefi tam isabetle vurdu