Bakan Albayrak, 'bu daha başlangıç' deyip duyurdu: Akdeniz'de de olumlu gelişmeler olacak

Türkiye'nin Karadeniz'de doğalgaz rezervi bulması tüm ülkede sevinçle karşılanırken, Doğu Akdeniz'den de yeni müjde gelmesi bekleniyor. Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı bugünkü yazısında, doğalgazın bulunmasındaki başarının mimarlarından Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ile görüşmesini yazdı. Alçı, rezervin sadece kıyısının bulunduğu; miktarın çok artacağı bilgisini verdi.

Bakan Albayrak, 'bu daha başlangıç' deyip duyurdu: Akdeniz'de de olumlu gelişmeler olacak
Bakan Albayrak, 'bu daha başlangıç' deyip duyurdu: Akdeniz'de de olumlu gelişmeler olacak
GİRİŞ 24.08.2020 13:20 GÜNCELLEME 24.08.2020 13:20
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı, bugünkü köşe yazısında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la olan konuşmasını anlattı.

 

Albayrak'ın verdiği önemli bilgileri aktaran Alçı, "Üstelik Sayın Albayrak’ın verdiği bilgilere göre telaffuz edilen rakam henüz başlangıç. Daha rezervin sadece kıyısından girilmiş durumda ve çalışmalar ilerledikçe bu miktarın çok üzerine çıkılacak" ifadelerini kullandı.

Alçı ayrıca, Albayrak'ın, "320 milyar metreküp bir başlangıç Nagehan Hanım. Biz henüz kaynağın kıyısından girdik. Potansiyel çok büyük. Karadeniz’de farklı noktalarda çalışmalar var. Üstelik Doğu Akdeniz’de de çalışmalar sürüyor, o bölgeden de umudumuz büyük. Olumlu gelişmeler olacak inşallah" dediğini de yazdı.

 

 

Alçı'nın, "Berat Albayrak: Bu henüz başlangıç" başlıklı yazısı şöyle:

Dün bu köşede yayınlanan ‘Doğalgaz ve petrol ithal etmeyen bir Türkiye’ yazım üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile çok verimli ve keyifli bir telefon görüşmesi yaptık.

Berat Bey’in sesi çok coşkulu ve mutluydu.

Müthiş bir tutku ile yeni yapacakları işleri de anlattı bana. Uzun konuştuk. Çok detaylı bir tablo çizdi.

Türkiye’nin 320 milyar metreküp doğalgazı keşfetmesinden ötürü büyük bir heyecan ve geleceğe yönelik inanç içindeydi.

"Size 2015’te doğalgaz ve petrol ithal etmeyen bir Türkiye inşa etmeliyiz demiştim. Şimdi ise cari fazla veren ve hatta dışarıya enerji ihraç eden bir Türkiye olacağız diyorum Nagehan Hanım" dedi.

Dünkü yazımda teferruatlı anlattım. Hepimizi mutlu etmesi gereken bu keşifle ilgili en büyük emeklerden biri Berat Albayrak’a ait.

Konuşmamızda şunları ifade etti:

"Bakan olduktan sonra bana hep aynı tezlerle geliyorlardı. Yıllardır aranıyor, bir şey bulunamadı, siz neden ısrar ediyorsunuz, bırakın artık diyorlardı, oysa ben aynı yöntemlerle yol alınırsa aynı sonuç çıkar, diyordum. Nitekim yöntem değiştirdik, kendi sondaj gemilerimizle kararlılıkla ilerledik ve sonuç aldık."

Türkiye’nin sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz açılımında da Berat Albayrak’ın önemli bir payı var. Aslında bir gün o hikayeyi de çok detaylı bu köşede yazmayı düşünüyorum.

Berat Bey’in bakanlığının ilk döneminde Doğu Akdeniz’e gidecek sondaj gemilerine en çok itiraz edenler kimi amirallerdi.

Albayrak’a engel olmaya çalışan amirallerin hemen hepsi sonra 15 Temmuz darbe teşebbüsüne aktif katıldılar. Bu hadisenin kimi ayrıntılarını Rasim Güneş’teki köşesinde dün yazdı. O yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Açıklanan 320 milyar metreküpün nihai rakam olup olmadığını da konuştuk Sayın Albayrak ile.

Bakan Bey’e Reuters’da yer alan miktarı ve benim konuştuğum uzmanların dün yazımda yer verdiğim değerlendirmelerini sordum.

"320 milyar metreküp bir başlangıç Nagehan Hanım. Biz henüz kaynağın kıyısından girdik. Potansiyel çok büyük. Karadeniz’de farklı noktalarda çalışmalar var. Üstelik Doğu Akdeniz’de de çalışmalar sürüyor, o bölgeden de umudumuz büyük. Olumlu gelişmeler olacak inşallah" diyerek yapılan çalışmaları da kalem kalem aktardı.

Şayet Türkiye kendi doğalgaz ve petrol kaynağını kendi içinden üretebilir ve bunu sürekli kılabilirse cari açık meselesi çözülür.

Hatta Berat Bey’in dediği gibi Türkiye olarak cari fazla bile verebiliriz.

Cuma günü açıklanan müjdenin Türkiye’nin büyük çoğunluğuna çok iyi geldiği açık.

Birileri kötü niyetle bozmak istese de güzel bir iyimserlik havası yayıldı topluma.

Kendi sismik araştırma ve sondaj gemimizle kendi teknik ekibimizle kendi egemenlik sahamızda doğalgaz bulmamız kesinlikle çok değerli bir olay.

Bu buluş şimdiden büyük bir umut ve güven yarattı.

Şunu unutmayalım, şu aşamada keşfedilen tahmini rezerv üzerine onca tantana yapılan Güney Kıbrıs ve İsrail’de bulunan sahalardakine eşdeğer.

Üstelik Sayın Albayrak’ın verdiği bilgilere göre telaffuz edilen rakam henüz başlangıç.

Daha rezervin sadece kıyısından girilmiş durumda ve çalışmalar ilerledikçe bu miktarın çok üzerine çıkılacak.

Dolayısıyla ‘Türkiye yakın zamanda doğalgaz ithal etmeyen ülke’ konumuna yükselecek. Bu başlı başına çok büyük bir kazanım.

Türkiye artık kendi jeolojisine çok daha bilinçli yaklaşan bir ülke, bu jeolojiyi milli imkanlar ve vizyonla ele alan bir aktör.

Dolayısıyla daha önce sonuç alınamayan alanlar yeniden sondajlanırsa sürpriz sonuçlar çıkabilir.

Unutmayalım buradaki başarının temel anahtarları kendi sismik gemilerimize ve kendi teknik ekibimize sahip olmak.

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 52
 • sivri zeka 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya Romanya Ukrayna Bulgaristan Gürcistan kara denizde pay sahibi olan ülkeler ve hepside kara denizden gaz çıkartıyor yıllardır Gürcistan haric . en büyük paya sahip olmamıza rağmen kara denizde yeni gaz bulmamız müjde değil gecikmişliğimiz in buruk sevinci olur ancak..
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  90 lı yıllarda buyuklerımız hep derdi güney doğuda petrol Suriye de ırak da golse bizde deniz diye yıllardır duyarız bunun müjdesi olmaz mutluluğu sevinci olur keşfedilmeyeni değil varlığından emin olduğumuz geç kalınmış yer altı mademlerımızı çıkarıyoruz artık...
  Cevapla
 • adalet 2 yıl önce Şikayet Et
  Türk lirası neden pul oldu. tek soru. Türk lirası ile maaş alıyoruz. Tek cümle cevap verebilen yetkili arıyoruz.
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  bence bulunan yatak 1 kaç trilyon metreküp.. parça parça açıklıyorlar ki düşmanların hele de içerideki düşmanların anası ağlasın.... piyasalar düzelsin.. dolar düşsün
  Cevapla
 • emre 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye topraklarında 5500 ile 6 bin metre arasında Devasa petrol yatakları var bu petrol yatakları bir damar şeklinde Suriye ve ıraka kadar uzanıyor.. Şuandaki teknolojimizle bunları yavaş yavaş çıkaracağız ...O zaman Dünya süper devletleri arasındayız ,enflasyon diye birşeyde kalmayacak inşallah ...Enerjiyi bedava üretmek demek bir milletin 100 kat zenginleşmesi demektir..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Yunanistan açıklaması! Açık uyarı...
Elpidophoros: Türk askeri Kıbrıs'tan derhal çekilsin