Macron, Libya Başbakanı Serrac'ı Paris'e davet etti

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Paris'i ziyaret daveti aldı.

Macron, Libya Başbakanı Serrac'ı Paris'e davet etti
Macron, Libya Başbakanı Serrac'ı Paris'e davet etti
GİRİŞ 23.08.2020 20:25 GÜNCELLEME 23.08.2020 20:25
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Başkanlık Konseyi Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fransa'nın Trablus Büyükelçisi Beatrice Le Fraper Başbakan Serrac'ı telefonla aradı. Görüşmede Libya'daki gelişmeler ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. 

Büyükelçi Le Fraper telefon görüşmesinde, ülkesinin uluslararası meşruiyete sahip hükümet ile Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) arasındaki son ateşkes girişimini desteklediğini belirtti. 

Le Fraper ayrıca Macron'un Serrac'a en kısa zamanda Fransa'yı ziyaret davetini de iletti. 

- LİBYA'DA TARAFLARIN ATEŞKES ÇAĞRISI

Libya Başbakanı Serrac, cuma günü "milli ve siyasi sorumluluğunun, ülke ve bölgenin içinde bulunduğu durumun ve salgın şartlarının gereği olarak ülkedeki tüm askeri güçlere derhal ateşkes yapılması ve askeri operasyonların durdurulması talimatı" vermişti.

Serrac, fiili bir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması gerektiğine dikkati çekerken tüm Libyalıların üzerinde anlaşacağı Anayasa hükümlerine uygun olarak, Başkanlık Konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısını yinelemişti.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Darbeci Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih de Serrac'ın yaptığı ateşkes açıklamasıyla eş zamanlı şekilde "acil bir ateşkes ve Sirte'nin yeni kurulacak Başkanlık Konseyi'ne geçici olarak ev sahipliği yapması" çağrısında bulunmuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Fayiz es-Serrac
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Akıncılar 58 4 hafta önce Şikayet Et
  Samimi iseler Evvela haftere verdikleri silahları ve paraları imha ederler. İki ihtimal var 1- sarracin savaşma niyetini olcecekler 2- sarrac üstünde psikolojik etki kuracaklar
  Cevapla
 • darbeci macron 4 hafta önce Şikayet Et
  Libya'nın fransayla bir derdinyok. macronun varss kendisi gitsin libyaya. hem adamların düşmanına destek ver hem de ayagına cagır. ikiyüzlülük tavan yaptı bu macronda.
  Cevapla
 • Baybars 4 hafta önce Şikayet Et
  Tuzak sakin gitme.bisey istiyorsa o senin ayagina gelsin
  Cevapla
 • Vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu sünepe makron’dan neden iğreniyorum acaba?
  Cevapla
 • Ersin 4 hafta önce Şikayet Et
  Sakın gitme zehirlerler .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'tan Bolton'a akılalmaz sözler
Sörloth transferinde şok gelişme!