Fransa IKBY ile görüştü: Peşmergeyi desteklemeye devam edeceğiz

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkesi ile Irak'ın ortak düşmanının terör örgütü DEAŞ olduğunu belirterek, 6 yıldır örgüte karşı mücadele edildiğini ve bu konuda peşmergeyi desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Fransa IKBY ile görüştü: Peşmergeyi desteklemeye devam edeceğiz
Fransa IKBY ile görüştü: Peşmergeyi desteklemeye devam edeceğiz
GİRİŞ 27.08.2020 21:39 GÜNCELLEME 27.08.2020 21:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Parly, Irak ziyareti kapsamında başkent Bağdat'tan sonra Erbil'e giderek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. 

Barzani ile bir araya geldikten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Parly, Fransa ve Irak'ın ortak düşmanının DEAŞ olduğunu belirterek, örgütle 6 yıldır mücadele edildiğini, bunun ağır, zor ancak önemli bir savaş olduğunu ifade etti. 

Fransız Bakan Parly, Peşmergeye uluslararası koalisyon güçleri kapsamında DEAŞ ile mücadele için destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

"FRANSA'NIN YARDIMLARINI UNUTMAYACAĞIZ"

IKBY Başkanı Barzani de Parly'nin Irak ziyaretini, IKBY ve Irak'ın halen terörle mücadele konusunda uluslararası koalisyon güçlerinin yardımına ihtiyaç duyduğu hassas bir döneme denk gelmesi dolayısıyla önemli bulduğunu belirtti. 

Erbil ve Paris arasında 1980'lerden bu yana iyi ilişkilerinin bulunduğunu hatırlatan Barzani, "Fransa çok zor dönemlerde Kürdistan Bölgesi'ne yardımlar sundu. Fransa her zaman Kürdistan Bölgesi'ne karşı dostane bir davranış sergilemiştir. IKBY halkı, tüm oluşumlarla birlikte Fransa'nın yardımlarını unutmayacak." dedi. 

Barzani, DEAŞ ile mücadelede askeri yardımlarının yanı sıra bölgedeki Ezidi ve Hristiyanlar başta olmak üzere Paris'in tüm iç göçmenlere insani yardımlarda bulunduğunu kaydetti. Parly ve beraberindeki heyet, ziyaret kapsamında Bağdat'ta Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile bir araya gelmişti. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Gürbüz 3 yıl önce Şikayet Et
    Fransa, bu destekler kimin aleyhineydi? Ortada bugünkü Libya ve Doğu Akdeniz meseleleri yoktu, o zamanlar. Hadi herşeyi itiraf etde, yorma kimseyi. Pkk.yı unutma / atlama, anlat. (Ülkende ki Pkk.da dahil). Zahmet olmazsa ...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Podolski'nin serveti 210 milyon Euro'yu aştı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 Dev Adam heyecanı