Rumlar kabullendi: Artık engelleyemiyoruz

Doğu Akdeniz'de önemli gelişmelerin yaşandığı dönemde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik gelişmeyi Rum medyası, "Kapalı Maraş'ın açılması imzaya kaldı.Kıbrıs Rumları açısından da bir cazibe olarak kullanılabilir" başlıklarıyla duyurdu.

Rumlar kabullendi: Artık engelleyemiyoruz
Rumlar kabullendi: Artık engelleyemiyoruz
GİRİŞ 06.09.2020 15:45 GÜNCELLEME 08.09.2020 15:39
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Türkiye ve KKTC'nin 46 yıldır kapalı olan Kapalı Maraş'ı yeniden açma hamlesine karşı paniğe kapılan Güney Kıbrıs Rum Kesimi, gelişmeleri takibe aldı. Rum medyası, "Kapalı Maraş'ın açılması imzaya kaldı" başlıklarıyla son gelişmeleri yazdı. Maraş'ın açılmasının imza sürecinde olduğuna dikkat çekilen haberlerde; "Türkiye bu bölgeyi kalkındırmak, limanı olan yeni ve çağdaş bir kent kurmak istiyor. Maraş, Kıbrıs Rumları açısından da bir cazibe olarak kullanılabilir" ifadelerine yer verildi.KKTC Bakanlar Kurulu'nun bölgenin askeri statüsünü sivile çevirmek için imza aşamasında olduğuna işaret edilen haberlerde; ‘artık son aşamaya gelindi’ denildi.

 

 

"MARAŞ'IN AÇILMASINI ENGELLEYEMİYORUZ" KAYGISI

Haberlerde, Kapalı Maraş'ın bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekildi. Maraş'ın açılmaması için Güvenlik Konseyi nezdinde de girişimlerin yapıldığına atıf yapılan haberlerde; bu durumda da Maraş'ın açılmasının engellenemeyeceği kaygısı öne çıkarıldı. Güney Kıbrıs'ta, yıllar önce Maraş'ta yaşayan Rumlar, Türk yönetimi altında Kapalı Maraş'a geri dönmek istediklerini söylemişti.

 

 

YORUMLAR 17
 • Ümit 2 yıl önce Şikayet Et
  Birde zaten ordaki türkler askeri sever gibi görünür ama hiç sevmezler hepsi nankörün teki biz bazen köyün içinde spor amaçlı koşu yapardık düşman gibi bakarlardı bize perdelerin arkasından
  Cevapla
 • ERZİNCAN LI 2 yıl önce Şikayet Et
  Geç kalınan bir karar.1995 1996 yıllarında Kapalı Maraş da orduevinde askerlik yaptım.4 adet bina açıktı bunları da merhum Eşref Bitlis Paşa açmış,diğer yerler Ingiliz dikelya üssü kontrolünde idi.Kibrisin yerlisi çift pasaport taşıyor,hepsi ingiliz hayranı Kıbrıs da kazanıp ingiltereye yatırım yapıyorlar.. Benim zamanımda vergi kdv gibi vergilerin hiçbiri yoktu,elektrik rum kesiminde baf dan geliyordu hergun akşam kesiyorlardı,su maraş da vardı.1974 harekatında Kıbrıs 'ın tamamını almak varken niye almamışlar diye kahrimızdan oluyorduk.Ayrica yerlileri de sıkıntı size su vermekten bıktık diyorlardı.
  Cevapla
 • Gobel 2 yıl önce Şikayet Et
  Orası zaten Rumların ,açılırsa gelecekler istimlak etsen hem para vereceksin hem olumsuz intiba oluşacak..Bence kapalı kalsın.Taaa ki kıbris sorunu tüm dunyada cozülür ambargolar kalkar kktc tanınır Ercana uçaklar iner kalkar o zaman açılırrr
  Cevapla
 • Mehmet Yaşar Erkaya 2 yıl önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum
  Cevapla
 • AtA 2 yıl önce Şikayet Et
  Umarım Rumlar’ın dönmesine hiç bir şekilde izin verilmez....
  Cevapla
 • xray 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha milli politikalar lazım.Böyle saçma sapan anlaşma olmaz. Kendi topragını ve yerleşim yerini kapatıyorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ahmet Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışına destek: Tarihi bir çağrıydı
Bakan Soylu büyük operasyonu duyurdu! Yüzlercesi gözaltına alındı