Başkana muhaliflerdi 3'ü birden kayboldu!

Belarus'ta devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçlanmasından bu yana beş hafta geçti ve ülkenin Merkez Seçim Komisyonu, Başkan Alexander Lukashenko'nun oyların yüzde 80,23'ünü kazandığını açıkladı.

Başkana muhaliflerdi 3'ü birden kayboldu!
Başkana muhaliflerdi 3'ü birden kayboldu!
GİRİŞ 08.09.2020 18:23 GÜNCELLEME 08.09.2020 18:23

Takip eden haftalarda ülke, oylamada hile yapıldığına inanan vatandaşların kitlesel protestolarına, polis şiddetine ve hepsi kadın olan üç yüksek profilli muhalefet figürüne, Svetlana Tikhanovskaya, Veronika Tsepkalo ve Maria Kolesnikova, tanık oldu. Ancak bu kadınlar gizemli bir şekilde ortadan kaybolduktan sonra tutuklandı ya da sürgüne gönderildi. 

 

 

Belarus devlet televizyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkenin  önemli bir muhalefet figürlerinden  Maria Kolesnikova'nın Ukrayna ile Belarus arasındaki sınırında gözaltına alındığı duyuruldu. 

"ADAYLARIN KAYBOLMASI REJİMİN VAHŞİLİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR"

CNN’e konuşan Birleşik Krallık Dış İlişkiler Seçme Komitesi başkanı Tom Tugendhat,“ Adayların ortadan kaybolması, kuşkusuz bu rejimin vahşiliğini ve uluslararası toplumun seçimden bu yana ortaya çıkan korkunç olaylara ilgisini kaybetmemesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Kolesnikova, muhalefet adayları Svetlana Tikhanovskaya ve Veronika Tsepkalo ile güçlerini birleştirerek, çok sayıda muhalefet adayının yarışmasının yasaklanması veya hapse atılması sonrasında Lukashenko’ya tepki göstererek halkın desteğini toplamıştı. 

 

 

Tikhanovskaya ve Tsepkalo, seçimin hemen ardından Belarus'tan ayrılırken, Kolesnikova ülkede kaldı ve sonuca karşı çıktı. CNN'e 13 Ağustos'ta verdiği bir röportajda Lukashenko için "Belarus halkının ondan hoşlanmadığını ve onun Belarus Cumhurbaşkanı olarak kalmasını sevmediğini kabul etmesi gerektiğini" söyledi.

MARİA KOLESNİKOVA SINIRDA GÖZALTINA ALINDI

Kolesnikova'ın arkadaşları onun dün Belarus’un başkenti Minsk'in merkezinde ortadan kaybolduğunu söyledi. Ülkenin ana muhalefet grubu Koordinasyon Konseyi'nden iki meslektaşı da kısa bir süre sonra ortadan kayboldu.

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı basın sorumlusu Oleg Bokyo, Kolesnikova'nın "sınır kontrolü için Ukrayna'nın kontrol noktasına gelmediğini" söyledi. 

Pazartesi günü Litvanya'daki sürgününden CNN'den Christiane Amanpour'a konuşan ana muhalefetin devlet başkanı adayı Tikhanovskaya, "Şu anda, oluşturduğum Koordineli Konsey üyeleri kovalanıyor, kaçırılıyor ve taciz ediliyor. Ve bu beni çok endişelendiriyor çünkü şu anda hala yapmıyoruz. Maria Kolesnikova'nın nerede olduğunu bilmiyorum” dedi.

Ardından bugün Koleshnikova'nın gözaltına alındığı duyuruldu.

SVETLANA TİKHANOVSKAYA LİTAVANYA'DA SÜRGÜNDE

Ağustos ayındaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ana muhalefet adayı olan Tikhanovskaya, güvenlik güçlerinin protestoculara  kapsamlı bir baskı uygulamasından günler sonra ülkeyi terk etti. Tikhanovskaya, şu anda çocuklarıyla birlikte komşu ülke Litvanya’da sürgüne gönderildi. 

Tikhanovskaya ,Merkez Seçim Komisyonu’nun  oyların yalnızca yüzde  9,9'unu kazandığını açıklamasının ardından oyların  yeniden sayılmasını talep ederek seçimin sonucunu alenen sorguladı: "Seçim sonuçlarını tanımıyoruz. Gerçek protokoller gördük. Seslerinin çalındığına inananları sessiz kalmamaya çağırıyoruz.”

VERONİKA TSEPKALO: TUTUKLANMA İHTİMALİM ÇOK YÜKSEK

Muhalefet adaylarından Tikhanovskaya'ya danışmanlık yapan Tsepkalo’un daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle çocuklarıyla birlikte Rusya'ya gittiği belirtilmişti. 

Aile şimdi Polonya'da sürgünde bulunuyor.  Tsepkalo, 19 Ağustos'ta Reuters'e verdiği demeçte, "tek meşru Cumhurbaşkanı Svetlana Tikhanovskaya'dır. Asıl amacımız Lukashenko'yu göndermek. Belarus'a geri dönmek istiyorum,  ancak hapse girme şansım çok çok yüksek” ifadelerini kullanmıştı. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Meteoroolji'den son dakika hava durumu açıklaması! Hafta sonu kuvvetli geliyor
TPAO yeni bir kuyu daha açıyor: Siirt’te petrol arayacak