Yunan basını ve ABD'li senatörden dikkat çeken İncirlik Üssü iddiası

ABD Yönetimi, geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs ile askeri işbirliği anlaşmasına imza attı. Türkiye sınırında önceki gün Yunanistan ile atışlı kara tatbikatı yapan ABD, Akdeniz’de de Rum kesimi ve İsrail ile tatbikat yapacak. Yunan basını İncirlik ile ilgili ciddi bir iddiayı ortaya atarken, Cumhuriyetçi Senatör Ron Johnson ise, ABD'nin İncirlik'teki askerlerini bir Yunan adasına taşımayı düşündüğünü belirtti.

Yunan basını ve ABD'li senatörden dikkat çeken İncirlik Üssü iddiası
Yunan basını ve ABD'li senatörden dikkat çeken İncirlik Üssü iddiası
GİRİŞ 15.09.2020 07:02 GÜNCELLEME 15.02.2021 14:23
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Yunan haber sitesi Greek City Times, ABD'nin Türkiye'nin Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde depoladığı 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan'a taşımaya hazırlandığı yönündeki söylentilerin son zamanlarda arttığına dikkat çekti. Haberde, "İncirlik Hava Üssü, 1955 yılından bu yana Türk-Amerikan ortak kontrolü altında. Üs, Arap dünyasına kapı eşiğinde bulunması ve Sovyetler Birliği'ne yönelik Amerikan nükleer bombalarını depolamak için uygun bir yer olması nedeniyle NATO ittifakının en stratejik varlıklarından biridir" denildi.

 

AMERİKALI SENATÖRÜN İNCİRLİK SÖZLERİ

 

Washington Examiner'a konuşan Avrupa Senatosu Dış İlişkiler alt komitesine başkanlık eden Wisconsin Senatörü Ron Johnson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "rahatsız edici" dış politikası, ABD'li yetkilileri İncirlik Hava Kuvvetleri üssünden çekilme hazırlıklarını yoğunlaştırmaya teşvik etti. Ron Johnson, yaptığı açıklamada, "İncirlik'e ne olacağını bilmiyoruz. En iyisini umuyoruz, ancak en kötüsünü de planlamalıyız" dedi.

ABD'li Senatör Johnson, "Türkiye'deki varlığımızı ve işbirliğimizi sürdürmek istiyoruz. Bu stratejik değişimi yapmak istediğimizi sanmıyorum, ama sanırım, Erdoğan'ın gittiği yolun iyi olmadığı durumun gerçekliğine savunmacı bir duruşla bakmalıyız" yorumunda bulundu.

İNCİRLİK'E ALTERNATİF YUNANİSTAN'DA

"Erdoğan, geçmişte Amerikalıları İncirlik'ten atabileceğini; 50 kadar nükleer savaş başlığının bölgede yeni bir eve ihtiyaç duyabileceğini ifade etmekten çekinmedi" diyen Senatör Johnson, "İncirlik'ten olası bir çıkış yapmayı düşünürken, hali hazırda Yunanistan'a alternatif olarak bakıyoruz" dedi.

"ERDOĞAN'IN GİTTİĞİ YOL TALİHSİZ VE BU YÜZDEN ATİNA İLE İLİŞKİLERİMİZİ ARTTIRMALIYIZ"

Johnson, "Erdoğan'ın Türkiye'yi tuttuğu yol çok talihsiz bir durum. Rahatsız edici. Bu çok endişe verici. Kesinlikle Yunanistan ile askeri işbirliğimizi artırmamızın ve geliştirmemizin nedenlerinden biri de bu. Suda Körfezi'ndeki varlığımızı güçlendiriyoruz; dürüst olmak gerekirse, Türkiye'deki varlığımız kesinlikle tehdit altında" dedi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 110
 • HIDIR BUDUR 3 yıl önce Şikayet Et
  İncirliği boşaltın ÇİN'e tahsis edeceğiz !!! Zaten yıllardır bize " Türkiye'nin terörle mücadelesinde yanındayız derken, incirlik başta olmak üzere saman altından PKK'yı hep desteklediniz"..Ülkemdeki binlerce şehidin kanı var ellerinizde zaten...Haaa bu arada "ÇUVAL" ın geri ödemesi daha başlamadı haberiniz olsun...!!!
  Cevapla
 • OSMANLI 3 yıl önce Şikayet Et
  amarika batıyorsun ekonomi ve siyasi olarak zaten bu kafayla incirliğide türkiyeyide kaybedeceksin fetöye verdiğin destek ve kolladığından beri seninde tarafın niyetin belli türkiyeye en büyük zarar hep batıdan hristiyan avrupa ve amerikadan geldi biz yüzümüze gülen düşmanımızı iyi tanırız osmanlıdan beri
  Cevapla
 • şahin 3 yıl önce Şikayet Et
  abd incirlikten zamanı gelince postalanacağını bildiği için kuyruğu dik tutmaya çalışıyor ben gidecektim zaten demeye getiriyor
  Cevapla
 • haydar aslan 3 yıl önce Şikayet Et
  gönderin gitsinler abd orada durduğu sürece bu ülkede darbe eksik olmaz biz orayı çok daha güzel kullanırız ....... go home yankee
  Cevapla
 • serkan 3 yıl önce Şikayet Et
  bizde yanıp tutuşuyorduk sizin varlığınız için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Kongresinin alkışladığı Netanyahu ABD halkına hakaret etti: Ahmaklar!
2023 yılında zirveye oturdular! İşte popüler kız ve erkek bebek isimleri...