Anlaşmayı Kral’dan gizlemişler

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, BAE ve Bahreyn’in İsrail’le yaptığı anlaşmayı ülkesi için de istiyor. Prens Selman’ın Kral Selman’ın karşı çıkacağı ve engellemesinden korktuğu için bunu babasından gizlediği iddia ediliyor. Veliaht Prens’in bu nedenle şimdilik Bahreyn’in anlaşmayı imzalamasını sağlamakla yetindiği belirtiliyor.

Anlaşmayı Kral’dan gizlemişler
Anlaşmayı Kral’dan gizlemişler
GİRİŞ 20.09.2020 07:36 GÜNCELLEME 20.09.2020 07:38
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan makaleye göre, Suudi Kraliyet Ailesinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman (MBS) ile Kral Selman bin Abdulaziz arasında “İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi” konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. Suudi Kral’ın İsrail’e yönelik boykotun ve Filistinlilerin bağımsız devlet talebinin uzun yıllardır destekçisi olduğu belirtilen makalede, Veliaht Prens’in ise İsrail’le ticaret yapmak ve İran’a karşı birlik olmak için zorlu bir çatışma olarak gördüğü İsrail-Filistin meselesini geride bırakmak istediği kaydedildi.

 

 

BİLSEYDİ ENGELLERDİ

Makalede, Veliaht Prensin, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan normalleşme anlaşmasını da babasına daha önceden bildirmediği kaydedildi. Bu nedenle Suudi Kral, 13 Ağustos’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın anlaşmayı duyurduğunda büyük bir şaşkınlık yaşadı. Veliaht Prensin, anlaşmanın Filistinlilerin devlet talebine katkı sunmadığı gerekçesiyle babası tarafından engellenmesinden çekindiği kaydedilen makalede, Suudi Kral’ın desteğinden yoksun BAE’nin İsrail ile anlaşma yapmasının bu kadar kolay olmayabileceği vurgulandı.

 

 

KRAL SELMAN FİLİSTİN DEVLETİNDEN YANA

İsrail-BAE anlaşmasının ardından Suudi Kralı Selman, ülkesinin Filistin devletinin kurulması fikrine bağlılığı konusunda tavrının değişmediğini göstermek için Dışişleri Bakanı’na bu konuda bir açıklama yapmasını söyledi. Bunun üzerine, Suudi Kral’a yakın bir kraliyet ailesi üyesi, Suudi Arabistan’ın sahibi olduğu bir gazetede ülkesinin duruşunu yineleyen ve BAE’nin İsrail’e daha fazla taviz için baskı yapması gerektiğini ima eden bir yazı kaleme aldı.

BAHREYN İÇİN YARDIM ETTİ

Öte yandan, Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner ile Veliaht Prens’in 1 Eylül’de Suudi Arabistan’da bir araya geldiği görüşmede, Prens Selman babasının “İsrail ve Suudi Arabistan arasında bir normalleşme anlaşmasını kabul etmeyeceğini” söyledi. Veliaht Prens, Suudi Kral’ın itirazı nedeniyle Krallığın şimdilik yapabileceği en fazla şeyin “küçük Bahreyn’in anlaşmaya katılmasını sağlamak olduğunu” aktardı.

YORUMLAR 25
 • HIDIR BUDUR 3 yıl önce Şikayet Et
  “ Seni yıkarlar, seni korumam için para vereceksın”diyen Trumpt, Suudlardan para ıstedı. Suudlar “Hayır , ABD kurulmadan önce de Suudi Arabistan vardı! şeklindeydi cevap!! . ABD’nin "Suudi yönetimiyle ABD arasındaki ilişkiden hoşlanmayan KAŞIKÇI’dan" kurtulması gerekiyordu. Hem Suudları koşeye sıkıştıracak hem gazetecıden kurtulacak hem de “Suudların Türkiyeye yakınlaşmasını önleyecek nifak tohumunu atacaktı! Turkıye Suud arasında kriz çıkarıp Suudı yönetimini köşeye sıkıştırdı. Krizde köşeye sıkışan SUUDi yönetimi "ABD Israil ne derse yapmak durumunda kalacak" ABD’nin istediği parayı verecek. (Suudlar "Saddama Kuveyte gir benzeri tuzağ düştü)
  Cevapla
 • tek parmak 3 yıl önce Şikayet Et
  bu yakinda babasini keser kendi ailesini toplayip mallarina el koyan usa kuklasi her seyi yapar
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 yıl önce Şikayet Et
  LAİLA diskoda çoğunlukla Arap turistleri vurarak Türkiye ile Arapların arasını açmaya çalışan ÜST Aklın ayak oyunları bunlar. ABD bir taraftan; Sunni IŞID ve İŞİD’in hedefinin sadece Şİİ İran olmasıyla “SUNNİ-Şİİ” savaşı çıkarmaya çalışırken,diğer taraftan Üst akıl, Türkiye-Suud yakınlaşmasından çekinmektedir.Suudlar başta bi Arap ordusu kurup PYD hamiliğine soyundurmadılar mı? Küreye el bastırdığı SUUDLARIN, ABD güdümünden kurtulmaya çabalarsa, SUUDLARIN Türkiyeye yaklaşmasını önlemek için gazeteciyi (KAŞIKÇI) Türkiyede öldürüp SUUDLARLA,TÜRKİYE arasına attığı bir nifak tohumu bu..(Tüm dünyada patırtı yapmasının sebebi de bu)
  Cevapla
 • temel 3 yıl önce Şikayet Et
  bosuna katil degil israil usa ilk tuzaga dusurur sonra ne istersen mecbur yaparsin yapmadigin zaman dava acilir katil derler yok ederler sistem bu
  Cevapla
 • Aksaçlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Kralın okur yazarlığı herhalde geç bunları kiral
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tesla'dan Türkiye'ye özel model: Fiyatı yarı yarıya düştü
ABD ve İsrail'den kanlı anlaşma! Hamas'ı öne sürüp el sıkıştılar