ABD’den Suriye açıklaması: Bu yardımla beraber 12 milyar dolara ulaştı!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD yönetimi olarak Suriye'ye 720 milyon dolar ekstra insani yardım yapacaklarını duyurdu. Pompeo, bu yardım ile beraber ABD'nin Suriye'ye yaptığı toplam yardımın 12 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

ABD’den Suriye açıklaması: Bu yardımla beraber 12 milyar dolara ulaştı!
ABD’den Suriye açıklaması: Bu yardımla beraber 12 milyar dolara ulaştı!
GİRİŞ 25.09.2020 00:26 GÜNCELLEME 25.09.2020 00:36
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Pompeo, karara ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayarak, Birleşmiş Millet Genel Kurulu'nda (BMGK) düzenlenen üst düzey bir toplantıda en fazla insani bağış yapan 10 ülkeyle bir araya geldiklerini kaydetti. 

SURİYE'DE VEYA SINIRLARDA BULUNAN SURİYELİLER İÇİN EKSTRA 720 MİLYON DOLAR!

ABD'nin Suriye ve dünyada en fazla insani yardım bağışı yapan ülke olduğunu belirten Pompeo, Suriye'de veya sınırlarda bulunan Suriyeliler için ekstra 720 milyon dolarlık insani yardım göndereceklerini bildirdi.

Pompeo, bu yardım ile beraber ABD'nin Suriye'ye yaptığı toplam yardımın 12 milyar dolara ulaştığını kaydederek, "Bugünkü karar, ABD'nin hayati öneme sahip koruma, gıda, beslenme, barınma, eğitim, tıbbi bakım, geçim olanakları, güvenli içme suyu ve hijyen malzemelerinin yanı sıra milyonlarca ihtiyaç sahibine ruh sağlığı ve psikososyal destek sağlama çabalarının bir parçasıdır." dedi.

 

 

YARDIM PAKETİ TÜRKİYE'DEKİ MÜLTECİLERI DE KAPSIYOR

Yardım paketinin Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve diğer ülkelerdeki Suriyeli mültecileri de kapsadığını belirten Pompeo, yardımın en çok ihtiyaç sahibi olanlara gitmesi konusunda çaba göstereceklerini ifade etti. 

Pompeo ayrıca, uluslararası topluma Suriye halkının ihtiyaçlarına kulak vermeleri çağrısında bulunurken, Beşşar Esed rejiminin yaşanan insanlık suçları ve kayıplardan sorumlu tutulması ve Suriye'deki insani yardımlar için güvenli geçişlerin sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Öte yandan Suriye'deki insani yardımlar konusunda BMGK'da aksi isteklerde bulundukları gerekçesiyle Çin ve Rusya'ya tepki gösteren Pompeo, "Bunu yaparak milyonlarca Suriyeli'nin acil ihtiyaçlarına sırt çevirdiler. Babel Hava'da yalnızca tek bir geçişin yenilenmesi, hem muhtaç Suriyeliler hem de bu acıları dindirmek için uğraşan özverili yardım çalışanları için olumsuz eğilimi sürdürüyor." ifadesini kullandı.

SUDAN'A 108 MİLYON DOLARLIK YARDIM SÖZÜ

Pompeo, Güney Sudan'daki insani krize yönelik de 108 milyon dolarlık insani yardım yapacaklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • tattatu 3 yıl önce Şikayet Et
  Şaka gibi. Gülüyoruz.
  Cevapla
 • Grauwolf 3 yıl önce Şikayet Et
  Abd terör örgütlerine verdigi destegi ve parayi yardim yapiyorum diye reklam yapiyor bizde yedik öylemi
  Cevapla
 • M.i. 3 yıl önce Şikayet Et
  Pkk pyd ye yaptğın silah yardımının kaçta kaçı Suriye den aldıklarını söylemiyonsun verdiğini vermeden müjde gibi lütuf gibi satıyorsun sırf kürt devleti kurdurmak bölmek parçalamak israile fırsatlar sunmak için Ortadoğu'ya müslüman millete tüm ümmete zulüm yağdır yardım yağdıryorum diye Firavun'un ta kedisi inşaallah sonunuz gelmiştir oralarda yerin dibine gömülürsünüz
  Cevapla
 • Salih 3 yıl önce Şikayet Et
  Hem yak yık ondan sonra yardım ediyorum deyip insanları kandırıyorsunuz onlarda bunu yuttular sizin yardımınız yerin dibine batsın
  Cevapla
 • Keamu 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah rızası için değil bu yardımlar, petrol için, kimi kandırıyorsunuz? Allah soracak.
  Cevapla
 • HÜR 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanin en vahşi terör destekcisi ulkessiniz,yer altı, yer üstü zenginliği olan ulkelerde terör üreterek sömürmüyorsunuz. Savaş mühendisliginde yanınıza kimse yanaşamaz yakip yıktırdiginiz yuvaları hesabını veremezsiniz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Saadet Partisi'nin son toplantısında yeni genel başkan belli oldu, sürpriz isim öne çıktı
FETÖ Biden'a şikayet etti! Dikkat çeken yorum: Erdoğan'ın dostu da düşmanı da bilir ki...