Irak Başbakanından pes dedirten sözler! 'Gitmeyin' diye ABD'ye yalvarmadığı kaldı

ABD'nin 2003'teki işgali sonrası krizlerle boğuşan, binlerce insanın can verdiği, iç çatışmaların eksik olmadığı Irak, 2020'de emperyalist güçlerin ülkeden askerleri ve kurumlarıyla çekilmesine ağlar bir hale geldi. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi celladına aşık olmuşçasına, ABD Büyükelçiliğinin kapanmasının ve diğer ülke temsilciliklerinin çekilmesinin Irak için felaket sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Irak Başbakanından pes dedirten sözler! 'Gitmeyin' diye ABD'ye yalvarmadığı kaldı
Irak Başbakanından pes dedirten sözler! 'Gitmeyin' diye ABD'ye yalvarmadığı kaldı
GİRİŞ 04.10.2020 00:02 GÜNCELLEME 04.10.2020 00:22
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Kazımi, göreve geldikten sonra resmi televizyon kanalına verdiği ilk mülakatta, ülkedeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak'ta geçen yıl başlayan gösterilere değinen Kazımi, "Irak'ta Ekim 2019, sıradan bir olay değil, 'ülke tehlikede' diyen toplumsal refleksin tarihidir ve ayrıca hükümetimi doğuran bir tarihtir." dedi. Kazımi, hükümetinin sorun değil, çözüm hükümeti ve tüm Iraklıları içine alan bir çadır niteliğinde olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ve ABD Başkanı Donald Trump

- "IRAK, DÜNYADAN SOYUTLANMAYI VE YALNIZLAŞTIRILMAYI KALDIRAMAZ"

Kazımi, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin kapatılacağı iddialarına ilişkin, "ABD'den büyükelçiliğin kapanmasıyla ilgili hiçbir tehdit almadık ancak Amerikalılar yabancı misyon temsilciliklerinin hedef alınmasından rahatsızlar. ABD ve diğer misyonların kapanması ve çekilmeleri Irak için felaket sonuçlar doğurur. Irak, dünyadan soyutlanmayı ve yalnızlaştırılmayı kaldıramaz. Bu durum, ülkeyi bir de ekonomik krizle karşı karşıya bırakır. Irak'ı birtakım kirli oyunlarla meçhule götürmeyi amaçlayanlar var." dedi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ve ABD Başkanı Donald Trump

En son ABD ziyaretinde Amerikan askerlerinin ülkedeki varlığının masaya yatırıldığını dile getiren Kazımi, "Başkan Trump, Irak'taki asker sayısını azaltacaklarını bildirdi. ABD askerlerinin ülke dışına çıkarılması noktasında da anlaşma sağlandı." diye konuştu.

Mustafa Kazımi, ABD işgaliyle ilgili soruyu da şöyle cevapladı:

"ABD, 2003 işgalinden 2011'e kadar Irak'ta büyük hatalar yaptı ama aynı ABD Saddam rejiminden kurtulmamıza ve DEAŞ ile mücadelemizde yardımcı oldu. O yüzden halkın çıkarına hizmet eden hiçbir ülkeyle ilişkimizden çekinmemeliyiz. Biz, ne ABD ne İran ne Suudi Arabistan ne de başka ülkeyle ilişkimizden utanmayız."

Irak Başbakanı, ABD'nin 2 bin 500'den fazla askerini ülke dışına çıkardığını ifade etti.

Kazımi, Irak'ın halihazırda ekonomik krizle boğuştuğunu ve ülke tarihinde hiç bu kadar derin bir kriz yaşanmadığını dile getirdi.

- "Şİİ, SÜNNİ VEYA KÜRT DİYE NİTELENDİRİLMEKTEN ONUR DUYARIM"

Şii partileri eleştiren Kazımi, şunları kaydetti:

 "Bazı Şii partiler, hükümeti destekliyor ve milli tutum içindeler ancak sorun 2003'te kurulan siyasi denklemdedir. Halihazırdaki bakanların büyük bölümü bakanlıklardaki bürokrasiden geliyor. Ben, Şii, Sünni ya da Kürt diye nitelendirilmekten onur duyarım. Bu çeşitlilik Irak'ın gücüdür ancak ben ulusalcı bir Iraklıyım. Sümerlilerin toprağında ve İmam Hüseyin ile sahabenin ve İbrahim Peygamberin geldiği gelenekte yetiştim. Kimseye ihanet edemem.”

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 48
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Korkusu Türkiye ye bağlanmak
  Cevapla
 • Yavuz Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  bu başabakan celladına aşık herhalde stockholm'lü mazoşist eski kölelerden son genel vali satılmış aşağılık alçak hain !..
  Cevapla
 • haydar 1 yıl önce Şikayet Et
  orayada geleceğiz herşey birden olmuyor
  Cevapla
 • Muhammed Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Orta Doğu'daki hemen hemen bütün liderleri aynı kafada
  Cevapla
 • Namyelüs 1 yıl önce Şikayet Et
  ''VATAN'' kavramının ne olduğunu anlamayan senin gibiler için utanılacak bir durum yok tabii! ABD askerleri gelecek ve size hizmet edecek öyle mi? Bu ne gaflet,ne körlük hatta ne budalalıktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'de polisevine silahlı saldırı: 2 polis yaralandı! İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama
Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası milyonlara müjdeyi verdi: 2,5 kat artış yapıldı!