Miçotakis 'olumlu' diyerek Türkiye'ye mesaj gönderdi

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Biz her zaman diyaloğa hazırız ve bu çerçevede Türkiye'nin gerginliğin giderilmesi yönündeki ilk adımını olumlu karşılıyoruz" dedi.

Miçotakis 'olumlu' diyerek Türkiye'ye mesaj gönderdi
Miçotakis 'olumlu' diyerek Türkiye'ye mesaj gönderdi
GİRİŞ 06.10.2020 16:35 GÜNCELLEME 06.10.2020 16:39
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Maksimu Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapan ikili, Türk-Yunan ilişkileri ve Doğu Akdeniz'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğu Akdeniz'in tüm NATO üyelerini ilgilendirdiği vurgusunu yapan Miçotakis, Türkiye'nin bu bölgede "tahriklerde bulunduğunu" iddia etti.

Miçotakis, Yunanistan'ın anlaşmazlıkların barışçıl yoldan çözümlenmesini arzu ettiğini savunarak, "Biz her zaman diyaloğa hazırız ve bu çerçevede Türkiye'nin gerginliğin giderilmesi yönündeki ilk adımını olumlu karşılıyoruz" ifadesini kullandı.

İstikşafi görüşmeler için takvim belirlenmesini beklediklerini dile getiren Miçotakis, bu görüşmelerde "sadece Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunun gündemlerinde olduğunu" ileri sürdü.

"KIRMIZI HAT DİPLOMASİYE ALAN AÇABİLİR"

Stoltenberg ise Brüksel'de iki taraf arasında NATO himayesindeki ayrıştırma usulleriyle ilgili yapılan teknik toplantıların "verimli geçtiği" değerlendirmesini yaparak, tarafların kesintisiz iletişimini sağmak için tesis edilen "kırmızı hat" mekanizmasının, gerilimin giderilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

İki müttefike söz konusu çabaları için teşekkürlerini sunan Stoltenberg, "Bu mekanizma, diplomatik çabalar için bir alan açabilir" diye konuştu.

Stoltenberg, görüşmede Rusya'nın Akdeniz'deki etkinliğine de değindiklerini aktararak bu konunun, müttefiklerinin güvenliğini yakından ilgilendirdiğine işaret etti.

Diğer yandan Yunanistan Komünist Partisinin (KKE) çağrısıyla toplanan yaklaşık 500 gösterici, NATO Genel Sekreteri'nin ziyaretine tepki amacıyla parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'na yürüdü. "Katil Amerika", "Eli kanlı NATO ara bulucu olamaz", "katiller defolun" şeklide sloganların atıldığı gösteri olaysız sona erdi.

YORUMLAR 7
 • Poyrazim59 3 yıl önce Şikayet Et
  Adama böyle ayar verirler ..Oğlum bak adam ol ayağını denk.al... yoksam bir geçe gelir alırız senin postunu derini ayırırız bir birinden.. O kadar
  Cevapla
 • Yiğit 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunların Doğu Akdenizde ne hakkı varda ne konuşacağız bunlarla.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Karabağ’da darbeyi yediler yalnız kaldılar şimdi akılları başlarına geliyor
  Cevapla
 • Murat Kahraman 3 yıl önce Şikayet Et
  ha şöyle diyaloğa hazır ol! hattâ hazrolda bekle! karşında perişanyan örneği var!
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  12 Adaları Boşaltmadıkdan sonra Yunanistanla ne görüşülecek!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de bugün dananın kuyruğu kopacak! Saat 19:00'da 7 maç birden!
Reisi'nin ölümünün ardından İran'da sürpriz isim! Koltuğa talip oldu, dünya şaşkına döndü