KKTC'de siyasi partiler Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi destekleyeceklerini açıkladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Demokrat Parti (DP), Halkın Partisi (HP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP), pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda destekleyecekleri adayla ilgili kararlarını açıkladı.

KKTC'de siyasi partiler Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi destekleyeceklerini açıkladı
KKTC'de siyasi partiler Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi destekleyeceklerini açıkladı
GİRİŞ 14.10.2020 23:42 GÜNCELLEME 15.10.2020 00:51
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Türk Ajansı Kıbrıs'ın haberine göre, DP, ikinci turda, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Cumhurbaşkanı Adayı şu anki Başbakan Ersin Tatar'ı destekleme kararı aldı.

 

 

DP Parti Meclisi toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, seçim gündemiyle toplanan Parti Meclisi'nin önerileri değerlendirdiği ve ikinci turda Tatar'a oy çokluğuyla destek kararı alındığı belirtildi.

 

 

Açıklamada, "Kıbrıs Türk halkının beklentisi Anavatan Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde ayrıştırıcı tavır sergilemeden KKTC'nin birlik ve beraberliğini koruyan bir Cumhurbaşkanı'nın ülkemiz için hayırlı olacağının düşüncesi içinde, içinde bulunduğumuz durumları da değerlendirerek bu karar üretilmiştir" ifadeleri kullanılarak, halka sandığa giderek iradesini yansıtma çağrısı yapıldı.

DP, seçimin ilk turunda, aynı zamanda DP Milletvekili olan bağımsız aday Serdar Denktaş'ı desteklemişti.

Akşam saatlerinde toplanan YDP Parti Meclisinden de Tatar'a destek kararı çıktı.

HP'den "seçmeni yönlendirmeme" kararı

HP ise seçimin ikinci turunda, seçmenine herhangi bir yönlendirmede bulunmama kararı aldı.

Akşam saatlerinde Parti Meclisi'ni toplayan HP'nin kararını, toplantı devam ederken Genel Sekreter Jale Refik Rogers açıkladı.

Rogers, "KKTC halkı bir seçim yaparak Cumhurbaşkanlığı için iki adayı Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı’yı ikinci tura taşımıştır. Halkın Partisi olarak parti meclisimizde yaptığımız görüşme sonucunda ikinci turda seçmenimize bir yönlendirmede bulunmamayı doğru bulduk. İnanıyoruz ki halkımız kendi iradesiyle tercihini sandığa yansıtacaktır." ifadelerini kullandı.

HP, seçimin ilk turunda, aynı zamanda HP Milletvekili olan Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Aday Kudret Özersay'ı desteklemişti.

KKTC'de 18 Ekim'de düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda mevcut Başbakan Tatar ile mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak. 

YORUMLAR 28
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs Türk'ün vatan toprağıdır, vatanseverlerin korumasındadır, hainler bir şey yapamaz.
  Cevapla
 • murad 3 yıl önce Şikayet Et
  Akıncı alırsa ben bu kıbrıs halkına daha ne diyim.Rumdan farkları kalmamış.İvedililke nüfus ayarlaması yapılmalı.Ben talibim kıbrısa gitmeye.
  Cevapla
 • vatanbilir 3 yıl önce Şikayet Et
  Mustafa Akıncıda gider Güney Kıbrıstan aday olur
  Cevapla
 • Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  Secimin sonucu belli. CTP Akinciyi destekliyor. Ikisinin oyu yeterli. Gecmis olsun. Tatar in sansi yok. Bu da su demek; Kibris ta dogru dürüst Türk yok. Yaridan fazlasi Rumlasmis. Sehitlerimizin kemikleri sizliyor. Kibris i kontrol altinda tutacaksin güvenligimiz icin ama bir damla su bile vermeyeceksin. Hak etmiyorlar.
  Cevapla
 • vatanser 3 yıl önce Şikayet Et
  kıbrısa 500 bin mülteci gönderelim akıncı seçilirse
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FIFA'dan skandal İsrail kararı!
Küresel yazılım krizinin ardından uzmanlar uyardı! Dünyayı bekleyen tehlike...