Macron bildiğiniz gibi! Kritik toplantı öncesi Türkiye açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi öncesi basına yaptığı açıklamada, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak olan görüşmelerde Türkiye ve Karabağ'ın da konuşulacağını ifade etti.

Macron bildiğiniz gibi! Kritik toplantı öncesi Türkiye açıklaması
Macron bildiğiniz gibi! Kritik toplantı öncesi Türkiye açıklaması
GİRİŞ 15.10.2020 23:17 GÜNCELLEME 15.10.2020 23:17
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Belçika’nın başkenti Brüksel'de gerçekleşecek olan Avrupa Konseyi öncesi basına görüşmelerde değineceği konuları aktard.

 

 

Macron, görüşmelerde Türkiye ve Karabağ'ın da konuşulacağını ifade etti. "Türkiye'ye ve Karabağ'daki çatışmaya da değinme fırsatımız olacak" diyen Fransa Cumhurbaşkanı, "Burada daha fazlasını söylemek istemiyorum ama yarın ki tartışmalarımız şüphesiz son olaylar karşısında bizim sergilememiz gereken tutumu yansıtacak" dedi.

Rus muhalif lider Aleksey Navalny’nin zehirlenmesini de ele alacaklarını belirten Macron, suikast girişimini açıklığa kavuşturmayı sağlayan soruşturmayı Almanya ile birlikte başardıklarını ifade etti. Fransız Cumhurbaşkanı, "Biz Avrupalılar olarak kimyasal silahlara karşı mücadeleye bağlıyız ve Almanya ile işbirliği içindeyiz, bu konuda cezai yaptırım talep edeceğiz. Rusya bizim komşumuz, ancak özellikle kimyasal silahlar söz konusu olduğunda teslim olamayız, ilkelerimizden vazgeçemeyiz" diye konuştu.

Avrupa'da artmakta olan Covid-19 salgını hakkında konuşulacağını da ifade eden Macron, "Dün Fransa için bir dizi karar açıkladım, ancak Avrupa’da bu ikinci dalgada için daha iyi koordine olduğumuz için kendimizi tebrik edebiliriz. Bu hafta Avrupa'nın daha iyi işlemesi ve ilerlemesi için yeni ortak bir harita, ortak kurallar ve kriterleri kararlaştıracağız" ifadelerini kullandı.

İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit konusunun da ele alınacağını aktaran Fransa Cumhurbaşkanı, “Tartışılması gereken noktaları ve bugün henüz çözüm bulunmayan noktaları biliyoruz. Brexit'i biz seçmedik, bu İngiliz halkının tercihi ve bu nedenle balıkçılarımızın İngiliz sularına erişimini koruyacağız. Balıkçılarımız için iyi bir uzlaşmaya varmamız gerekiyor. Fransa da dahil olmak üzere endişe duyan Avrupa için bu önemli bir konu" dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 64
 • asiltürk 11 ay önce Şikayet Et
  galıba itin eceli yakın insan kasaplıgının hesap verme zamanı geldi katil fransanın katil terorirst başı
  Cevapla
 • tebrik filan 1 yıl önce Şikayet Et
  evet evet kendini tebrik et. başka eden yok çünkü.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ab kendi işine baksın, karbağla ne alakaları var.sömürgeci iğreç devletler birliği ab
  Cevapla
 • Sertan 1 yıl önce Şikayet Et
  makron ahlaksızı. afrikada sömürgelerinin hepsini 10 yıl içinde kaybedeceksin. korkunun ecele faydası yok çocuk
  Cevapla
 • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  her koşulda reisden tokat yiyen kötekle uslanmayanın hakkı da... ne ise karşılığını bulur elbet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Yunanistan ve Rum yönetimine: Rotasını şaşıran cevabını alır!
Son dakika haberi: Dünya devi Toyota'dan kritik karar!